Reklama

Siły zbrojne

Koniec dostaw CV90 dla Norwegii

Fot. Forsvaret
Fot. Forsvaret

Armia norweskiej przekazano ostatnie gąsienicowe pojazdy opancerzone CV90. 144 egzemplarze tych wozów zamówiono w 2012 r. - 41 pojazdów jest całkowicie nowych, pozostałe sa wyremontowane i głęboko zmodernizowane.

Ogólny koszt umowy zawartej z BAE Systems Hägglunds AB przed siedmioma laty wyniósł 670 mln EUR (750 mln USD). Na jej podstawie armia norweska otrzymała 144 pojazdy CV90, które po wprowadzonych zmianach uważane są za jedne z najnowocześniejszych wozów w swojej kategorii.

Norwegowie otrzymali łącznie 144 pojazdy. Wśród nich są 74 egzemplarze w wersji bojowego wozu piechoty, posiadające zmodernizowany pancerz i gąsienice z gumowymi nakładkami. Na wieży zamontowano nową kamerę termowizyjną, nowy karabin maszynowy i system celowniczy. Moduł bojowy Protector produkcji firmy Kongsberg pozwala na zamontowanie ciężkiego karabinu maszynowego 12,7 mm lub granatnika kalibru 40 mm. Wszystkie pojazdy w tej wersji wyposażone są w nowy silnik - pozwala to zniwelować wzrost masy ogólnej norweskich CV90.

Kolejne 15 pojazdów dostarczono w wersji dowodzenia - zewnętrznie są niemal identyczne z bwp, różnią się jednak wyposażeniem. 21 wozów to pojazdy rozpoznawcze, wyposażone obok wieży w wysuwany maszt o długości 6 metrów, na którego szczycie zamontowana jest platforma rozpoznawcza Vingtaqs II, zawierająca sensory optoelektroniczne i radar. 16 wozów dostarczono w wersji wielozadaniowej, która może być przystosowana do przewożenia amunicji, rannych, transportowania zaopatrzenia lub ludzi. Wersja ta nie posiada wieży z uzbrojeniem, ma natomiast zamontowany moduł bojowy Protector.

Następnym rodzajem dostarczonych pojazdów są bezwieżowe wozy inżynieryjne w liczbie 16 egzemplarzy. Ich cechą szczególną jest mechaniczne ramię, pozwalające na manipulowanie ładunkami wybuchowymi bez opuszczania wnętrza pojazdu. Wozy te mogą też być wyposażone w lemiesze lub pługi przeciwminowe. Uzbrojenie to moduł bojowy Protector. Ostatnie pojazdy otrzymane przez armię norweską to dwa wozy szkolne, wyposażone m.in. w kamery pracujące w świetle dziennym i termiczne, zapewniające pełną widoczność dookólną.

Niezależnie od wersji, zmodernizowano też i wzmocniono opancerzenie wszystkich pojazdów, a wieża, w którą wyposażone są niektóre wersje, mieści w pełni cyfrowe systemy celowania i łączności o architekturze otwartej, ułatwiającej modernizacje w przyszłości.

Komentarze (14)

 1. bullazaur

  CV90 prawdziwy potwór bez ppk i z tymi śmisznymi oczkami laserkami na górze urzekł mnie

 2. Egon

  Widzieliście te optykę? To w Borsuku lepiej to wygląda. Żal normalnie

  1. Łatwy cel. Nie widzę ppk no i te gąsienice. Gdzie są ci co w borsuku je wyśmiewali?

 3. mobilny

  Defetysci. Z grubsza CV90 wcale nie jest lepszy od naszego Borsuka. Czym was ten CV powalił? Puma i owszem ale CV. Ma lepsze bazowe opancerzenie ale po dopancerzeniu Borsuk nie bedzie wcale gorszy. 50szt/rok to HSW deklaruje ale to od MON zależy ile sztuk chce pozyskać, widać takie nie inne możliwości ma. Naiwnym trzeba być by wierzyć aby z CV90 było w tej materii lepiej. Widzicie różnice miedzy Polska a Norwegią? My potrzebujemy min. 600 szt. + wersje specjalistyczne. Posiadamy własną wieżę a to daje nam duże pole manewru. Borsuk da nam nowe możliwości w konstruowaniu tego typu pojazdów. To inwestycja w przyszłość.

  1. Marek1

   Jest lepszy BARDZO znacząco, bo ISTNIEJE i jest na wyposażeniu armii w ilości zakładanej. Czego o Borsuku bynajmniej powiedzieć NIE można. A nawet jak Borsuk zacznie być produkowany za 2-3 lata, to przy zakładanym poziomie prod.(do 50 szt/rok) pozyskanie pożądanej ich ilości zajmie ... 15-17 lat(optymistycznie). Zaiste jest to inwestycja w ... "przyszłość". Ps. Wiesz, ze BWP-1 nadal będzie podst. wozem piechoty w WP do 2030 r ?? Pojazdy te będą miały wtedy po 45-55 lat

  2. Pavel

   Chłopie kozaczysz ale nie wychodzi. Borsuk dopiero powstaje i za 2-3 lata rozpoczną jego produkcję. To nie wina HSW a MON który określa liczbę pojazdów jaką chce zakupić. Wszystko co piszesz powyżej znane jest wszystkich od dawna bo takie a nie inne są realia i kupno innego BWP niczego w tej kwestii nie zmieni. Rozumiesz czy narysować?

  3. mobilny

   Zarówno to że HSW pracuje nad Borsukiem jak i cała reszta jest wiadomym od początku samego. Nic odkrywczego człowiecze nie napisałeś. Zakup CV90 nie tylko oddali zakup nowego BWP jak i zwielokrotni koszta z tym związane. tak jest to inwestycja. Inwestycja w polską myśl techniczną i przemysł a wojsko dostanie nowoczesny BWP. Coś jeszcze odkrywco?

 4. Rzyt

  44mld złotych...8mld zostawić na emerytury...przykro mi ale resztę trzeba przenieść do cywila. Zostawić wot, specjalnych i dywizje jedną szybkiego reagowania...na nich 10mld złoty, resztę kasy na siły rakietowe i lotnictwo. Taka nasza husaria 21 wieku. wot i komandosi maja za zadanie naprowadzenia rakiet i bomb. Dywizja ma odbić ewentualny utracony teren. 300 super zrobionych Leo 2a7v 500 kto 500 bwp i 150 Krab. Za nimi 8 baterii himars, 8 Wisły i 8 Narwi i 300 myśliwców i 50 śmigłowców uderzeniowych...Polska w swojej historii w wielu przypadkach wygrywała małą, ale z potężnym walnieciem armią. Wyjątkiem jest durny okres napoleonski, słuszna wojna ukraińsko-zaborcza-bolszewicka 1918-1920 i kompletnie dziwna bez składu i ładu smutny wrzesień 39.

  1. sża

   Panie Rzyt, 300 myśliwców, a jakim cudem i za jakie pieniądze? Całkiem niedawno media doniosły, że do obsadzenia pełnych stanów osobowych pilotami tych F-16, które już posiadamy, to brakuje nam prawie 30 pilotów [wyszkolenie jednego pilota to koszt 5 mln dolarów]! Inna sprawa, że i tak 2/3 tych samolotów oczekuje na podzespoły z USA, bo kontrakt był tak "mądrze" wynegocjowany, że Amerykanie nie zgodzili się na bazę remontową w Polsce. Resztę bajek pominę, bo szkoda się irytować. To co powinno się zrobić "na już", to zakup nowoczesnej amunicji do tego co już posiadamy, bo tu jest katastrofa. Kolejnym krokiem powinna być produkcja w 100% u nas w kraju ppk i Narwi, no i oczywiście WRE i jakiś system dalekiego rozpoznania. Jeżeli znajdą się jeszcze jakieś środki, to w pierwszej kolejności należy je wydać na nowoczesny BWP. Tyle i aż tyle, bo na wydawanie setek miliardów dolarów, jak tu chcą niektórzy, nie jest stać biednego kraju.

  2. mobilny

   Dlaczego BWP Borsuk jest nienowoczesny? Napisz coś więcej poza pustymi hasłami

  3. Extern

   Przecież mamy serwis F-16 w Polsce, konkretnie w WZL nr.2 w Bydgoszczy.

 5. Zofia

  Norwegia i Szwecja mają mnóstwo rzek i jezior, więcej niż w Polsce a zrezygnowai z pływania. Z resztą co z tego nawet jeśli pojazd pływa to nie wszędzie wyjedzie na brzeg, wystarczy drobna skarpa... Borsuk... kupiono Patrię i zrobiono z niej Rosomaka, więc można z CV90, Lynxa czy Ascoda zrobić Borsuka.

  1. mobilny

   Nie mozna bo cv lynx czy ascod nie plywaja. Zrezygnowali ale widzisz różnice między Polska a państwami Skandynawii?

  2. Pavel

   Radzę wybrać sie do Skandynawii i te rzeki sobie obejrzeć zanim takie rzeczy napisać raczysz. Nie w.w BWP pływać nie będą. Opancerzenie Borsuka po założeniu dodatkowych paneli podobnie jak u rosyjskiego Kurganiec sprawi ze poziom jego ochrony wyraźnie wzrośnie. Tego nikt nie wie ale 5 STANAG na pewno. Ma na to zapas masy. W przyszłości dostanie ASOP więc jest dobrze. Borsuk zarówno pływanie jak i jazde w terenie ma za sobą. Doczytajcie. Rosjanie mają Kurganiec. Pływa. KTO Bumerang. Pływa. Masę pojazdów z rodziny BMP. Pływają. Turcy zrobili Kaplana a Koreańczycy K21. Amerykanie pójdą raczej w lżejszy BWP w wyniku wymogu przewozu samolotem. BWP to BWP nie MBT. Z raportu amerykanskiej analizy wynika iż przyszły konflikt zbrojny w EU cechował się będzie wielką dynamiką. Miasta będą omijane. To nie bliski wschód czy Afgan. Polska to nie Norwegia czy Niemcy nawet. Radzę pomyśleć zanim napisze się cokolwiek

  3. sża

   100/100

 6. łuki

  No chyba nie mówicie poważnie, żeby kupować CV 90, kiedy coraz bliżej Borsuka , jak na razie w tym programie chyba nie ma opóźnień

  1. vvv

   jak to nie ma? borsuk mial juz byc wybrany w 2018 ale PIS odklada go na półkę i wymysla nowe certyfikaty. borsuk to lekko opancerzony plywajacy bwp czyli zupelnie cos innego niz robia to niemcy, turcja, usa a nawet rosja.

  2. mobilny

   Nie plec bzdur. Nie odkładają bo zgodnie z planem pierwsze miały i wejdą w 2021 roku.

  3. Vydra

   BWP Borsuk zgodnie z planem wejsc do produkcji miał w 2021-22 więc obsuwy nie ma a co przewiduje PMT. Rosja produkuje. Niemcy nie ale też mi przykład. Turcja Kaplana a Rosja Kurganca. USA to jeszcze nie wiadomo ale namer to nie bedzie. Aha. Tak z woli przypomnienia kolegom. Jesteśmy w Polsce

 7. Dalej patrzący

  U nas w Polsce możemy wznowić produkcję Honkerów. Po zamontowaniu na nich ZU-23-2 będzie na prawdę niezły gun-truck.

  1. pimcik

   chyba tylko jako opl na nisko lecące drony.

  2. Ziem

   Traf tym działkiem z lat 60 u.w. w drona. Powodzenia.

  3. Dalej patrzący

   Po podniesieniu szybkostrzelności ZU23 może bez problemu dorównać działkom typu GAU-8. Zamontowany na Honkerze ze względu na strategiczną elektromobilność będzie praktycznie nie do zniszczenia przez środki OPP przeciwnika.

 8. xyz

  Zamówili i już mają najnowocześniejszy bwp na świecie. Tymczasem w Polsce dalej bwp z lat 60 i nic nie słychać aby to się zmieniło w przeciągu 10-15 lat.

  1. Olo

   Zamówili i "już" mają? A jarzysz że otrzymują je w tempie 20szt/rok?? JUŻ zatem??? Jakie już??? I wcale nie najnowocześniejszy!! A wiesz ze np. oglądać demonstratora Geparda z OBRUMu to nawet specjaliści z Izraela i USA się pchali?? A, być może gdyby nie nieczyste lobbystyczne zagrywki właśnie ze strony BAE to Geparda też JUŻ byśmy mieli!! OBRUM zrobił świetną robotę za marne 23 miliony PLN a potem przez podporzadkowanie BUMAROWI cały projekt Geparda zniszczono bo... cieniasy z Bumar-u podpisały umowę o współpracy z.... BAE na CV90. Gdyby nie to - to wszystko by się zmieniło. Mielibyśmy doskonały, całkowicie polski rozwojowy projekt uniwersalnej platformy w tym doskonały BWP!! Ówczesny MON dal na Geparda wszystkiego śmieszne kilka milionów dotacji, gdy potem na samą tyko wieżę bezzalogowa od HSW dał ponad 80 milionów.!!!

 9. MiP

  I to jest BWP z prawdziwego zdarzenia a nie jakiś śmieszny Borsuk

  1. sża

   100/100

  2. SG

   Borsuk jest nowy, pływa choć żaden inny nie pływa. Ma zapas mocy i pancerz na poziomie innych bwp jeśli będzie taka potrzeba,ma nową wieżę i pociski Spike. Ma go być 800 sztuk plus program gepard będzie też na nim oparty zapewne. Śmieszne to są posty w stylu kupmy to czy tamto, po co nam pracę rozwojowe nad czymkolwiek. Przez takie podejście Grot, Krab, Borsuk czy nawet pozyskanie Mustanga i Pegaza są tak trudne do zrealizowania. Gdyby nie banda spr z sprzedawczykow te programy byłyby na ukończeniu realizacji zamówienia a nie na początku prac nad prototypem przedseryjnum jak w przypadku borsuk.

  3. alkaprim

   2 pytania..Pierwsze-ile sztuk rocznie HSW jest w stanie dostarczyć armii?Czy ktoś widział jak ten Borsuk spisuje sie w terenie,jak wyglada demonstracja jego zdolności ogniowych,bojowych,jak pokonuje przeszkody wodne ? Pytań jest wiele a odpowiedzi?

 10. dim

  "...15 pojazdów dostarczono w wersji dowodzenia - zewnętrznie są niemal identyczne z bwp..." - krytykowałem rosomaki w wersji wozu dowodzenia, że zbyt rozróżnialne są, pośród tych zwykłych. A kilka osób odpowiadało wtedy, na tym forum, że przecież to tak zawsze musi być.

  1. Nikt

   Ale ty wiesz że nasze Rosomaki dowódcze to inny szczebel dowodzenia?

  2. dim

   Tutaj brak takiej info.

 11. Run

  Hm. Umowa jest z 2012 zatem to daje hm 20 sztuk rocznie!!! A my potrzebujemy coś 600 Borsuków?? To by było wg BAE ...30 lat dostaw! Wow! Bardzo ciekawe.

  1. dim.

   Po pierwsze - zamawiający rząd/MON o tym wiedział i zamówienie odpowiednio wcześnie zaplanowano. Po drugie - kolejka musi być, gdyż zakład przemysłu ciężkiego nie może stać i czekać, a nuż ktoś coś zamówi ? Po trzecie - czy uważasz, że gdyby zamówiono 600 sztuk, nie po kilknaście- kilkadzieści każdej wersji, a łącznie 144 ? - BAE nie wyposażyłby adekwatnie do zamówienia linii produkcyjnej ? Tym bardziej, że to może nie chodzić o jeden zakład główny, zawsze jest wielu kooperantów i gdzieś tam istnieje owo najbardziej powolne "wąskie gardło". Którego nie opłaci się poszerzać, jeśli zamówienie nie jest duże. A porównajmy do Polski: Od co najmniej 15 lat brak jakiegokolwiek zamówienia, podobno nawet brak funduszy na drugi prototyp. Za to są na defilady. Osobiście uważam to za sabotaż obronności. Że to ma tak być - albo bronią nas inni, albo bronimy się jak najkrócej, by zminimalizować katastrofę. Ale oczywiście mogę się mylić - to może być po prostu "działanie skrajnie nierozważne". Na przykład, że rząd "tylko" poświęca obronność dla zamówienia wyborczego. Bez żadnej innej wizji co dalej, gdy na nas napadną. Prócz Zaleszczyków Odrzańskich oczywiście.

  2. dim

   poza tym przeczytaj bardzo ciekawy artykuł towarzyszący, ten wywiad z roku 2016. Wszystkie je wyprodukowano dopiero ostatnio.

  3. Niewidzialna ręka

   Umowa jest z końca 2014 roku....HSW deklaruje 50 rocznie.....jeśli chodzi ościsłość

 12. Aur

  Za trochę ponad 2 miliardy zł moglibyśmy naprawdę podnieść swoją wartość bojową dzięki takim wozom. kolejne 2 miliardy w ppanc dla piechoty...

  1. Covax

   Zą 60 mln euro masz 10 tyś DM63 czy po lini wasalnej amerykanski wolfram ( też smiertelnie skuteczny ) chyba nawet troszke tańszy. Nikt nie pyta dlaczego leo 2a5 mają DM33 ( ktora od Twardych sie odbija ) moze dlatego ze jest to "przykryte" kolejnymi "Gwiadzami Smierci"

  2. jacek

   Za prawie 3 mld Norwedzy otrzymali 41 nowych bwp i koło setki zmodernizowanych które juz mieli. Dodatkowo część nie ma wieży, która kosztuje 1/3 wozu czyli szału nie ma. Zapewne dla nas za ta sumę pozyskalibyśmy 70 wozów a nam potrzeba pewnie z 800 sztuk. Zwyczajnie taki zakup nic by nie zmienił. Borsuk od HSW może i będzie nueco gorszy ale i znacznie tańszy w dodatku z wydanej sumy na jego zakup połowa kwoty wróci do budżetu w formie różnych podatków.

  3. Davien

   I panie Covax możesz jedynie uzyc tych DM63 na Leo2A5 bo A4 wymaga modernizacji SKO i działa. Aha panie Covax DM33 przebijaq 470mm RHA z 2km wiec z pancerzem Twardego problemów raczej nie bedzie to nie T-72B3.

 13. Marcin

  Dlaczego my ich nie kupimy tylko tracimy czas i pieniądze na konstruowanie różnych stworków nie nadających się do niczego?

  1. Covax

   Ten "stworek" jak go nazwałeś jest najwiekszym programem pancernym w europie i podlega silnym naciską "przyjaciół" z europy i nie tylko co zresztą widać po podejsciu MON i IU który przeznaczył na w/w program zawrotną sume 70 mln pln, dla porównania CV 90 i B+R 1000 mln euro. I o dziwo idzie do przodu....

  2. Chris

   Prowokujesz czy pytasz poważnie?

  3. Grzyb

   A w domu to samemu wykonujesz najprostsze prace, czy do wszystkiego wzywasz fachowców? Czasami lepiej samemu popróbować i się czegoś nauczyć niż do wymiany żarówki wzywać elektryka.

 14. Ryszard 56

  I takie proszę dla Nas w dużej ilości