Reklama

Siły zbrojne

Norwegia otrzymała nowy wóz bojowy CV90

Norwegia bedzie posiadać najnowocześniejsze pojazdy CV90 - fot. BAE Systems
Norwegia bedzie posiadać najnowocześniejsze pojazdy CV90 - fot. BAE Systems

Norweskie siły zbrojne odebrały pierwszy, przedseryjny egzemplarz zmodernizowanego bojowego wozu piechoty CV9030. Jest to początek realizacji umowy z BAE Systems Hägglunds AB o wartości 750 mln dolarów, obejmującej 144 pojazdy CV90 w różnych wersjach.

Norwegia kupiła 103 pojazdy CV90 w połowie lat 90-tych. W czerwcu 2012 roku BAE Systems Hägglunds AB otrzymało od rządu Norwegii kontrakt na modernizację tej floty i wyprodukowanie ponad 100 nowych podwozi, co zwiększy liczbę norweskich CV90 do 144 sztuk.

Projekt CV90 dla Norwegii obejmuje dostawę 74 bojowych wozów piechoty, 21 wozów rozpoznania, 15 wozów dowodzenia, 16 wozów inżynieryjnych, 16 wozów wielozadaniowych i dwóch do szkolenia kierowców, z kompletnym wyposażeniem cyfrowym. Pojazdy wielozadaniowe mogą wykonywać różne zadania, w tym samobieżnego moździerza i pojazdu logistycznego. Dostawy seryjnych pojazdów rozpoczną się w styczniu 2015 roku i potrwają dwa lata.

Modernizacja pojazdu bazuje w dużym stopniu na doświadczeniach z eksploatacji skandynawskich  CV90 w Afganistanie Zmodernizowane wozy wyposażone są w dodatkowe panele opancerzenia, nowe kodowane systemy łączności, radar pola walki, optoelektroniczną głowicę obserwacyjną oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector.

Istotną role w projekcie odgrywa norweski przemysł. Nie tylko firma Kongsber, ale również Thales Norway i Vinghøg.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.