Reklama

Siły zbrojne

Norwegia otrzymała nowy wóz bojowy CV90

Norwegia bedzie posiadać najnowocześniejsze pojazdy CV90 - fot. BAE Systems
Norwegia bedzie posiadać najnowocześniejsze pojazdy CV90 - fot. BAE Systems

Norweskie siły zbrojne odebrały pierwszy, przedseryjny egzemplarz zmodernizowanego bojowego wozu piechoty CV9030. Jest to początek realizacji umowy z BAE Systems Hägglunds AB o wartości 750 mln dolarów, obejmującej 144 pojazdy CV90 w różnych wersjach.

Norwegia kupiła 103 pojazdy CV90 w połowie lat 90-tych. W czerwcu 2012 roku BAE Systems Hägglunds AB otrzymało od rządu Norwegii kontrakt na modernizację tej floty i wyprodukowanie ponad 100 nowych podwozi, co zwiększy liczbę norweskich CV90 do 144 sztuk.

Projekt CV90 dla Norwegii obejmuje dostawę 74 bojowych wozów piechoty, 21 wozów rozpoznania, 15 wozów dowodzenia, 16 wozów inżynieryjnych, 16 wozów wielozadaniowych i dwóch do szkolenia kierowców, z kompletnym wyposażeniem cyfrowym. Pojazdy wielozadaniowe mogą wykonywać różne zadania, w tym samobieżnego moździerza i pojazdu logistycznego. Dostawy seryjnych pojazdów rozpoczną się w styczniu 2015 roku i potrwają dwa lata.

Modernizacja pojazdu bazuje w dużym stopniu na doświadczeniach z eksploatacji skandynawskich  CV90 w Afganistanie Zmodernizowane wozy wyposażone są w dodatkowe panele opancerzenia, nowe kodowane systemy łączności, radar pola walki, optoelektroniczną głowicę obserwacyjną oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector.

Istotną role w projekcie odgrywa norweski przemysł. Nie tylko firma Kongsber, ale również Thales Norway i Vinghøg.

Reklama

Komentarze (8)

 1. łysy40

  Do łysego pilota latawca-ty też mnie nie ująłeś erudycją,o czym świadczy fakt,że raczej nie zrozumiałeś prześmiewczego tonu mojej wypowiedzi..A to co wyprawiają urzędnicy w MON z modernizacją armii-nadaje się tylko na takie podsumowanie jakie napisałem.

 2. TomekPL

  łysy40 a jak nie będzie wody to lipa;-)

  1. Łysy pilot latawca

   Łysy,mnie bozia też włosków nie dała,ale Tobie mózgownica odparowała.Zacznij myśleć przed pisaniem,bo erudycją,myśleniem nie popisujesz się!

 3. z prawej flanki

  a kiedy nasze bewupy odejdą w końcu do lamusa Historii ; czyli na złom? Był czas czas pasywizacji i czas Pumy ; teraz chyba nadszedł czas najwyższy aby się sukcesywnie z tymi maszynami ostatecznie żegnać w roli wozu bojowego piechoty - chyba nadszedł czas na przyszłościowego bewupa na platformie Andersa i czas dla PHO a tanki naszych brygad otrzymają wreszcie nieodzownego i wartościowego partnera przy swem pancernym boku?

  1. Olo

   E tam. Nasze BWPy mają pływać. Czyli nie ANDERS, czyli będzie kopia BWP-1 z 1960 roku. Z pancerzem z dykty, mchu i paproci. Właśnei w NCBiR rusza temat na budowę tego pływającego cuda techniki radzieckiej doktryny wojny.

  2. Arek

   Byly bewupy2 , ale okazaly sie zbedne. Jezeli nic sie nie robi w celu ich wymiany (mam na mysli BWP1) lub ich modernizacji przez 20-25 lat to potem zostaje sie z reka w nocniku.

 4. ja

  Mają zamontowane radary pola walki. To już coś. U nas się o tym nigdy nie mówiło przy wzmiankach o nowym BWP

 5. łysy40

  Nasze pływające BWP będą miały tę zaletę,że podczas potyczki z nieprzyjacielskim BWP -który oczywiście będzie miał o wiele lepszą ochronę balistyczną oraz większą siłę ognia(kaliber działka)-nasz pływający BWP MOŻE W KAŻDEJ CHWILI ZANURKOWAĆ DO WODY I TYLE GO ZOBACZĄ.....

 6. łysy40

  Nasze pływające BWP będą miały tę zaletę,że podczas potyczki z nieprzyjacielskim BWP -który oczywiście będzie miał o wiele lepszą ochronę balistyczną oraz większą siłę ognia(kaliber działka)-nasz pływający BWP MOŻE W KAŻDEJ CHWILI ZANURKOWAĆ DO WODY I TYLE GO ZOBACZĄ.....

 7. BWP

  Gumowe gonsiennice to jest to!

 8. Mateusz

  Orientuje się ktoś może jaki te wozy mają bazowy poziom ochrony a jaki po modernizacji ??

Reklama