Reklama

Siły zbrojne

Kolejny Sokół dla VIP już na Okęciu

W-3WA Sokół w wersji VIP - fot. Siły Powietrzne/Dariusz Jaworski
W-3WA Sokół w wersji VIP - fot. Siły Powietrzne/Dariusz Jaworski

Do 1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie dotarł czwarty, spośród pięciu zamówionych w PZL Świdnik śmigłowców W-3WA Sokół specjalnej wersji VIP. Ostatni z tych śmigłowców ma trafić na Okęcie przed końcem bieżącego roku.   

Pięć śmigłowców PZL W-3WA Sokół "w wersji przystosowanej do przewozu pasażerów w wariancie zapewniającym szczególne bezpieczeństwo i wysoki komfort podróży" zamówił Inspektorat Uzbrojenia 22 grudnia 2011 roku. Wraz z nimi, kontrakt o wartości około 380 mln zł obejmował też przebudowę czterech W-3 Sokół do standardu uzbrojonego W-3PL Głuszec, modernizację dwóch kolejnych Sokołów, oraz remont ośmiu śmigłowców Mi-2. 

Dostawy śmigłowców przeznaczonych do przewozu najwyższych funkcjonariuszy państwowych rozpoczęły się od maszyny numer 1014, która przyleciała ze Świdnika na warszawskie Okęcie 8 lutego 2013 roku. Kolejne dwie maszyny o numerach 1015 oraz 1016 dostarczono w maju i sierpniu. Nr. 1017 znajduje się na Okęciu od minionego wtorku. Ostatni śmigłowiec VIP powinien trafić do służby w grudniu bieżącego roku. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. ja

  swego czasu z SOKOŁA można było zrobić niezły śmigłowiec bojowy. A teraz pozostały nam tylko 4 nafaszerowane elektroniką Głuszce + 4 w trakcie realizacji i... na tym koniec.

 2. obywatel

  lepiej było dopłacić i kupić 5 - AH-1 Cobra, jakis pozytej realny a nie tyłki wozic szkodników

  1. Dezorientator kotów

   Lepiej było nie pić przed napisaniem tego posta.

  2. tozi

   Taaa, przewieść Vipa Cobrą... to by było... niezapomniane przeżycie. ;)

 3. tomkun

  Cisza o helikopterach przeciwczolgowych. A aktualnie nie mamy ani jednego, Mi-24 nadaje sie juz tylko do strzelania do ciezarowek.

  1. ito

   Nadadzą się świetnie do strzelania do czołgów już po niewielkiej modernizacji- jeśli będą miały czym. Należy zacząć od przyzwoitego pocisku dedykowanego śmigłowcom.

 4. alibaba

  Na nowe Sokoły VIP kasa jest a na dostosowanie 4 starych do wer. Głuszec już zabrakło...

Reklama