Siły zbrojne

Kolejni żołnierze wylecieli na misję UNIFIL

Fot. kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

W sobotę 9 listopada br. ponad 100 żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL wyleciało z Lotniska Szczecin-Goleniów w rejon misji pokojowej, a w środę 20 listopada br. dołączyła do nich druga część kontyngentu - informuje  kpt. Błażej Łukaszewski

W środowe przedpołudnie żołnierze I zmiany PKW UNIFIL spotkali się z rodzinami, aby na płycie lotniska Szczecin-Goleniów pożegnać się przed wylotem na misję pokojową do Libanu.

image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

Chwilę przed wylotem, na płycie lotniska dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej generał brygady Sławomir Dudczak oraz zastępca dowódcy - szef sztabu 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej major Maciej Jóźwiak pożegnali żołnierzy życząc im żołnierskiego szczęścia.

Jesteście profesjonalnie przygotowani do zadań podczas misji, dlatego życzę, aby ten czas upłynął wam szybko i bezpiecznie. Już za pół roku widzimy się tu ponownie w pełnym składzie.

Gen. bryg. Sławomir Dudczak, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej

Warto podkreślić, że okres poprzedzający wylot był bardzo wytężony dla żołnierzy, gdyż obfitował w szereg szkoleń oraz kursów. „Żołnierze I zmiany PKW UNIFIL zrealizowali półroczne, bardzo wymagające oraz intensywne szkolenie, aby byli jak najlepiej przygotowani do zadań podczas tej misji. Głęboko wierzę, że powierzone zadania wykonają na wysokim poziomie, jak przystało na żołnierzy Wojska Polskiego” – zaznaczył major Jóźwiak, który już przygotowuje II zmianę tej misji.

image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

Głównym zadaniem kontyngentu będzie kontrola pogranicza izraelsko - libańskiego, przeciwdziałanie jej nielegalnemu przekraczaniu, a także współpraca ze społecznością lokalną i niesienie pomocy humanitarnej.

Komentarze (3)

 1. Henryk

  Gratuluję byłem na tej misji III i IV zmiana. Piękne wspomnienia.

  1. Zenon

   Obawiam się, że teraz może być już zupełnie inaczej. To już nie te same sielankowe czasy.

  2. Użytkownik

   witaj byłem w Libanie w sumie 6 misji /3 lata/ komp transportowa i kompania inz 94/94 97/98 99/2000 mile wspomnienia

  3. Użytkownik

   Również byłem III i IV zmiana. Nakura składnica.

 2. Rudi

  Czemu nie polecieli na 3 zmianę do Iraku? Co to za misja ahaha Liban

  1. GB

   W ZSRR też zupełnie nie liczono się z kosztami funkcjonowania wojska i się rozpadł. Dobrze że Rosja idzie tą samą drogą.

  2. Ff

   A dlaczego mieli polecieć?

 3. 17

  Szczęśliwych powrotów.