Reklama

Siły zbrojne

Kolejne granatniki Carl-Gustaf M4 dla Estonii

Fot. Saab
Fot. Saab

Jak poinformował szwedzki koncern Saab, Estońskie Siły Zbrojne zamówiły kolejną partię granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf M4 wraz z amunicją o łącznej wartości ok. 100 milionów koron szwedzkich (11,67 mln USD) z terminem realizacji w latach 2021-2022.

Zamówienie zostało złożone w ramach wspólnej umowy ramowej zawartej przez Ministerstwa Obrony Estonii i Łotwy z koncernem Saab oraz kontrasyngowanej przez szwedzką Agencję ds. Zamówień Obronnych (FMV) w czerwcu 2019 roku. Na jej mocy Estonia, Łotwa i Szwecja mogą składać zamówienia na granatniki Carl-Gustaf M4 wraz z amunicją przez okres kolejnych dziesięciu lat. Estonia i Łotwa skorzystały z tego m.in. w maju 2020 roku, kiedy to zamówiły partię granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf M4 dla rodzimych sił zbrojnych z terminem dostaw w latach 2021-2024.

Dzięki nowym dostawom Estonia jeszcze bardziej wzmocni swoje zdolności operacyjne. Kolejna inwestycja tego klienta w system uzbrojenia Carl-Gustaf jest dla nas dowodem zadowolenia z wdrożonego rozwiązania

szef działu biznesowego Saab Dynamics Görgen Johansson

Na mocy bieżącej umowy ma zostać dostarczonych ok. 250 egzemplarzy granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf M4 wraz z zapasem amunicji. Zamówienie to pozwoli na całkowite zastąpienie i wycofanie ze służby liniowej obecnie eksploatowanej najstarszej wersji tego granatnika czyli Carl-Gustaf M2. Granatniki z rodziny Carl-Gustaf znajdują się na uzbrojeniu estońskiej armii od ponad 20 lat i stanowią obecnie podstawę obrony przeciwpancernej obok 80 wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin oraz 18 wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2.

image
Reklama

Dotychczasowa współpraca pomiędzy stroną estońską a szwedzką firmą Saab jest wysoko oceniana przez obydwu partnerów. Jesteśmy zadowoleni, że pomimo poważnych skutków pandemii, otrzymaliśmy zeszłoroczne zamówienie na czas, choć wiele innych firm miało problemy z realizacją dostaw.

menedżer ds. uzbrojenia strategicznego w Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych Ramil Lipp

Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, wielozadaniowych granatników przeciwpancernych kal. 84 mm opracowanych i produkowanych przez koncern Saab Dynamics AB. W porównaniu do poprzedniej wersji M3 nowa wersja jest o 3,4 kg lżejsza (waży jedynie 6,7 kg) oraz nieco krótsza (długość całkowita 950 cm). Obniżenie masy uzyskano dzięki wykorzystaniu lżejszych komponentów konstrukcyjnych, a mniejsza długość zapewnia lepszą ergonomię użycia w terenie zurbanizowanym.

Dodatkowo granatnik został wyposażony w nowy celownik kolimatorowy, a także bezpiecznik umożliwiający jego bezpieczne przenoszenie po odbezpieczeniu, szyny Picatinny, regulowane podłokietniki, przedni chwyt, licznik strzałów i funkcję zdalnego zarządzania amunicją programowalną. Od momentu wejścia na rynek najnowszej wersji tego systemu w 2014 r. Saab podpisał umowę z trzynastoma różnymi krajami na dostawy granatników Carl-Gustaf M4.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Tytus

  Ależ by nam się to przydało.

 2. Marek1

  Echhh te niemądre Estońce realnie kupują ten szwedzki "szajs" zamiast jak nasze "geniusze" z MON tylko o tym pierdzielić w mediach od wielu lat. Medialne ministerialne pierdolety są 0 99,99% tańsze niż realny sprzęt dla WP. Jakaż to oszczędność ...

  1. sża

   Proszę nie narzekać, oni mają granatniki a my mamy Groty.

 3. Extern

  Może poprośmy Estończyków, aby przekazali nam nieodpłatnie w ramach pomocy wojskowej, te starsze wersje granatników które zamierzają wycofać z linii. Dla nich to niewielka różnica, a dla nas to byłoby znaczące wzmocnienie siły ognia naszej piechoty.

 4. Kazik :)

  A polska piechota nadal z Javelinem!!! :)

Reklama