Siły zbrojne

Kolejne Excalibury dla holenderskich artylerzystów

Fot. Koninklijke Landmacht
Fot. Koninklijke Landmacht

Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Holendrom 199 kierowanych pocisków artyleryjskich M982 Excalibur kalibru 155 milimetrów przeznaczonych do zwalczania celów nieruchomych. Sprzedaż prowadzona będzie w ramach programu FMS (Foreign Military Sales), dlatego też do ostatecznego zaakceptowania kontraktu potrzebna jest zgoda kongresu.

Wartość kontraktu oszacowano maksymalnie na 40,55 miliona dolarów. W skład umowy oprócz samych pocisków wejdzie pakiet logistyczny, szkoleniowy oraz zestaw części zamiennych. Kontrahentem umowy będzie spółka Raytheon Missile Systems.

Excalibur to rodzina pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu kalibru 155 mm, opracowana przez koncern Raytheon przy współpracy ze szwedzką firmą BAE Systems Bofors. Inżynierowie Raytheona opracowali głowicę naprowadzającą, natomiast pozostałe elementy amunicji powstały w firmie Bofors. Excalibur naprowadzany jest na cel dzięki wykorzystaniu systemu GPS, jest wystrzeliwany pod wysokim kątem na wysokość ok. 15000 m, gdzie rozkładane są jego powierzchnie lotne i skąd rozpoczyna lot ku celowi odległemu do ok. 50 km (przy wystrzeliwaniu z działa z lufą o długości 52 kalibrów, jak PzH 2000).

Zakupione przez Holendrów pociski przeznaczone są dla samobieżnych armatohuabic PzH 2000NL, które są na wyposażeniu jednostek artylerii wojsk lądowych. Należy wspomnieć, że jest to już druga dostawa Excaliburów dla Koninklijke Landmacht, ponieważ pierwsze pociski zostały zakupione w 2015 roku. Niestety z powodów technicznych do użytkowania operacyjnego zostały dopuszczone dopiero pod koniec 2018 roku.

Niderlandy są pierwszym europejskim państwem NATO i drugim europejskim w ogóle, po Szwecji, dysponującym pociskami tego typu.

Komentarze