Reklama

Siły zbrojne

Kolejne bombowce Su-34 gotowe do dostawy

Fot. Dmitry Chushkin/CC BY-SA 3.0
Fot. Dmitry Chushkin/CC BY-SA 3.0

Nowosybirskie Zakłady Lotnicze zakończyły produkcję 18 zakontraktowanych na rok 2014 samolotów myśliwsko-bombowych Su-34. Ostatnie dwie maszyny zostaną dostarczone do jednostki jeszcze w tym tygodniu. 

Połowa wyprodukowanych w tym roku samolotów trafiła do jednostki stacjonującej w pobliżu granicy z Ukrainą. Obecnie brak jest informacji gdzie dostarczone zostaną ostatnie tegoroczne Su-34. Wszystkie wyprodukowane w bieżącym roku maszyny tego typu należą do wieloletniego kontraktu zawartego w 2012 roku, który obejmuje dostawy dla sił powietrznych Rosji 92 samolotów myśliwsko-bombowych Su-34. 

Zastępują one w jednostkach lotnictwa frontowego przestarzałe i mocno wyeksploatowane bombowce o zmiennej geometrii skrzydeł Su-24. W odróżnieniu od swoich poprzedników, są one zdolne także do zwalczania celów powietrznych poza obszarem widzialności wzrokowej, dzięki wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej B004 posiadającej antenę z pasywnym skanowaniem elektronicznym.

Su-34 mogą przenosić pociski kierowane powietrze-ziemia i powietrze-powietrze, jak R-73 i R-77/RWW-AE oraz bomby kierowane i niekierowane. Są zdolne do wykorzystania broni jądrowej. Uzbrojenie o łącznej masie sięgającej 8 ton jest  przenoszone na 12 pylonach pod skrzydłami i kadłubem. Podczas działania na niskim pułapie Su-34 osiąga prędkość 1,2 Macha i zasięg 1100 km. Samolot posiada również możliwość tankowania w locie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. marek!

  OJ I GROM !!!!- przygladam sie Waszej dyskusji.....kontynuujcie prosze, bo jest ciekawa. Moje 3 grosze to: F16 ma nasze barwy - tak? jest kompatybilny xe sprzetem amerykanskim i czlonkami NATO - tak? sprawdzony w boju -tak? Jasminki juz raz "wystraszyly" -tak? od biedy wyladuje i wystartuje na lotniskowcu -tak? daje sobie rade nawet na nie do konca czystym pasie -tak? jest na prawde wielozadaniowym samolotem -tak? gdybysmy w wyniku dzialan stracili czesc maszyn, mozna by "zorganizowac" nieograniczone dostawy - tak? ma swojego nastepce w postaci f35 -tak? ani Francja, ani Szwecja kiedy startowal przetarg nie byly czlonkami NATO -tak? to po co sie "klucicie"?, ale nie przerywajcie - niech sie Wam przyjrza decydenci, bo tak jak to Robicie powinno sie temat zakupow dla WP odbywac -tak? na koniec ciekawostka- przed lotami MiG21 -caly pulk wychodzil i sprzatal pas startowy, i robi sie tak na calym swiecie - po co w czasie pokoju narazac cenny sprzet na niepotrzebne usterki mechaniczne.... pozdr !!!! wniosek? przeszkolic ok 150 pilotow na 16stki, wycofac maszyny na emeryture, ew sprzedac, rozejrzec sie skad skombinowac 2-3 esskadry f16 i poczekac az f35 przestanie sikac w pieluchy. Musicie tez zrozumiec, ze jezeli konstrukcja Gryfa jest tak doskonala, to dlaczego US AIR FORCE nie uzywa tak zaprojektowanej maszyny? pamietajcie, ze przecietny amerykanski podatnik, nie jest tak blyskotliwy.....:D

 2. Leo

  Mam nadzieję że ich kadłuby mają wady i pojawią się szybko mikropęknięcia :)

  1. Pozdro

   Dlaczego tak, źle życzysz Rosjanom. Przecież to jedyni słowiańscy inżynierowie, którzy są w stanie rywalizować z anglosaskimi konstruktorami.

  2. Podpułkownik Wareda

   Leo! Niesamowite! Twoja nadzieja oraz szczere pragnienia powinny zostać nagłośnione we wszystkich mediach na całym świecie. Cały świat powinien wiedzieć, kim jest człowiek mający takie marzenia.

 3. Urko

  Masa podwieszanego uzbrojenia: do 8 000 kg - według pl.wikipedia.org 8 000 - 12 000 kg - en.wikipedia.org 4 000 / 8 000 kg (normalna/maksymalna) - ru.wikipedia.org (za stroną militaryrussia.ru) - chyba żart? Ostatnio Rosjanie, jakoś częściej niż zwykle, zamykają strony z blogami byłych żołnierzy i pasjonatów militariów, np. udostępniającymi oryginalne instrukcje obsługi wojskowego sprzętu, oraz zniechęcają firmy produkujące sprzęt dla wojska, by się nie chwaliły swoimi osiągnięciami w internecie. Ciekawe prawda?

 4. trzynasty

  Brzydkie to to jakieś garbate i do tylu nie widać eee tam ruski sprzęt badziewie

 5. Grom

  Przepiekne cholerstwa . Szybkie , zwrotne , przenosza duzo uzbrojenia , moga zawlczac cele powietrzne . F-15E napewno mu ustepuje ale ciekawe jak sie bedzie mialo takie porównanie do F-15SG albo wesji SE . Su-34 to bardzo udana konstrukcja .

  1. Maczer

   O tym decyduje elektronika, nie tylko radiolokator, a o niej niewiele wiadomo. Ma ktoś wiarygodne info na temat tejże ?

Reklama