Reklama

Siły zbrojne

Katiusze w Zielonej Strefie w Bagdadzie

Wyrzutnia rakiet Katiusza w Syrii / fot. SANA
Wyrzutnia rakiet Katiusza w Syrii / fot. SANA

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - poinformowały irackie źródła policyjne. Nie ma szkód ani ofiar.

Rakiety wystrzelono z dzielnicy Zafaranijah pod Bagdadem. Dwie z nich spadły w pobliżu ambasady USA. Na razie nikt nie przyznał się do tego ataku. Silnie ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw. Znajduje się tu wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również ambasada RP. 

Podobny atak miał miejsce 8 stycznia. Wówczas w Zielonej Strefie spadły dwie tego samego typu rakiety. Atak także nie spowodował wówczas ofiar. Trzy dni wcześniej dwa pociski rakietowe uderzyły w Zieloną Strefę, a jeden w dzielnicę Dżadrija w Bagdadzie. W ostatnich miesiącach i latach Zielona Strefa była często celem podobnych ataków rakietowych.

Był to już czwarty ostrzał rakietowy tej dzielnicy od czasu zabicia w Bagdadzie na początku stycznia przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Grupa Wagnera

  Dziwnym trafem, terroryści posługują się ruskim sprzętem wojskowym. Kiedyś trzeba będzie rozliczyć rosję za finansowanie i wspieranie światowego terroryzmu.

  1. Laba

   Co tam rozliczać jak są zadłużeni na prawie pół biliarda dolarów.

  2. ale odlot

   I znowu wszystko ci się pomieszało jak w Radiu Erewań. Nie pół "biliarda" (cokolwiek by to miało oznaczać ale chyba nawet na Ukrainie nie ma takich "liczebników") a 23 biliony USD (ich tj. USA tryliony) i już zaczęli to odczuwać. A z czasem będzie tylko gorzej.

 2. Niuniu

  Naprawdę ktoś tu sądzi poza ukraińskimi trolami, że to Rosyjskie rakiety i wyrzutnie?

 3. Yugol

  Bez ofiar rozumiem ale o stratach materialnych? ??

  1. Davien

   Piszą ze nie ma szkód ani ofiar wiec pociski zapewne przechwycił Centurion C-RAM ktry tam się znajduje.

 4. Racjonalista

  Na fotografii BM21 Grad 122mm a nie BM13 Katiusza.

 5. Katon

  Kto jeszcze tego używa? Katiusza to potoczna nazwa wyrzutni rakietowych używanych podczas drugiej wojny światowej. Ma ktoś to dzisiaj na stanie? Ktoś to produkuje? Nazwanie współczesnych pocisków typem katiusza jest tak samo poprawne jak nazwanie tomahawka czy scalpa typem V1.

 6. Afganczyk

  Niekirowany 122mm NAWET bez,topaza

 7. QQ

  bo to jest tak ..system rakietowy katiusza to system który posiadają każde większe klany rodzinne nie mówiąc o różnych ugrupowaniach gniewnych .. systemy takie przede wszystkim wyrzutnie-prowadnice ..zamaskowane pod plandeką zwykłej cywilnej ciężarówko z napisem usługi budowlane i zmodernizowane w konwencji palestyńskiej tj 4-6 prowadnicowej ( ilośc prowadnic jest ograniczona bo chodzi o szybkość reakcji wystrzelenie 6 rakiet można zrealizować w 10 sekund i uciec sprawdzone przez palestynczyków i nie tylko ) no i koszt tych rakiet co prawda stąją sie coraz tańsze w produkcji wykorzystując rury kanalizacyjne i tzw proch bezdymny i elektronikę telefonu komórkowego jako systemu naprowadzania ale mimo wszystko kosztują

 8. Adam S.

  Jakie Katiusze? To są Grady.

Reklama