Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa z udziałem indyjskiego myśliwca

MiG-21 Bison / Fot.: IAF
MiG-21 Bison / Fot.: IAF

Trzy osoby zginęły a trzy zostały ranne we wsi Bahlolnagar  w Radżastanie, w północno-zachodnich Indiach. Na dom, w którym znajdowały się trzy kobiety spadł myśliwiec MiG-21 Bison.

Reklama

Maszyna należała do 23. eskadry stacjonującej w bazie lotniczej Suratgarh. Do katastrofy doszło 8 maja o godzinie 9.45 rano. Pilot przeprowadzał rutynowy lot treningowy, kiedy stwierdził awarię techniczną samolotu. Następnie próbował dokonać lądowania awaryjnego. Kiedy to się nie udało zdecydował się katapultować w wyniku czego odniósł niewielkie obrażenia.

Reklama

Prawdziwa tragedia wydarzyła się natomiast na ziemi, gdzie całkowicie zniszczony został dom, w którym znajdowały się trzy kobiety. Okoliczne zabudowania także odniosły uszkodzenia od odłamków.

2023 to pechowy rok dla lotnictwa indyjskich sił zbrojnych. W styczniu w czasie manewrów zderzyły się należące do tego państwa Su-30MKI i Mirage 2000, co spowodowało śmierć jednego z pilotów i utratę obu maszyn.

Reklama

Indyjskie „cyfrowe" MiGi-21 Bison, modernizowane w rodzimych zakładach HAL, mają zostać ostatecznie wycofane do 2025 roku, dzięki wprowadzeniu krajowej konstrukcji samolotów wielozadaniowych Tejas. Maszyny te notują od lat serię tragicznych wypadków. W ubiegłym roku rozbił się jeden Bison, a w 2021 roku – aż pięć. Na początku tego w służbie było jeszcze 128 MiG-21 Bison.

Reklama

Komentarze

    Reklama