Siły zbrojne

Katastrofa Su-24. Rosyjskie bombowce uziemione

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski bombowiec naddźwiękowy Su-24M rozbił się w pobliżu Wołgogradu podczas rutynowego lotu treningowego. Los załogi jest nieznany. Do czasu wyjaśnienia okoliczności wypadku rosyjskie lotnictwo uziemiło wszystkie maszyny typu Su-24. 

Katastrofa miała miejsce o godzinie 11:23 czasu moskiewskiego. Samolot uderzył w ziemię około 7 km od lotniska Marinowka pod Wołgogradem. Pilot zasygnalizował problemy z maszyną około 3-4 minuty wcześniej. Zdaniem rosyjskich ekspertów obecnych na miejscu, prawdopodobną przyczyną katastrofy była awaria systemu sterowania lub zasilania. 

Na pokładzie samolotu znajdowała się dwuosobowa załoga, której los jest dotąd nieznany. Nie wiadomo czy piloci zdołali katapultować się i w jakim są stanie. Rejon wypadku został otoczony kordonem i prowadzone są tam intensywne działania służb ratowniczych, zarówno z ziemi jak i z powietrzna. Jak dotąd nie odnaleziono śladu spadochronów. 

Do czasu wyjaśnienia przyczyn tej tragedii dowództwo rosyjskich sił zbrojnych zdecydowało się zawiesić loty samolotów bombowych Su-24. Typ ten znajduje się w służbie od drugiej połowy lat siedemdziesiątych i doczekał się kilku modyfikacji. Su-24 stanowią trzon lotnictwa frontowego rosyjskich sił zbrojnych. Te szybkie samoloty bombowe o zmiennej geometrii skrzydeł często biorą udział w incydentach na wschodnich i północnych granicach NATO. Od 2010 roku Su-24 są sukcesywnie zastępowane w jednostkach przez znacznie nowocześniejsze maszyny myśliwsko-bombowe Su-34. 

Komentarze (5)

 1. Wojtek

  Takie odlatywaly ze Szprotawy w 1992 roku, kiedy to Ruskie wracaly do siebie

 2. Maruda

  Potwierdzono znalezienie ciał pilotów w wraku, wydobyto ich z głębokości 7m. Samolot upadł nad brzegiem jeziora w grząskim gruncie. Podano również że to wariant rozpoznawczy Su-24MR

 3. marek

  jedne, bo za "nowe", inne bo za stare.......cos sie zle dzieje z lotnictwem na ZIEMI..... czyzby koniec swiata.....Rosjanie ujawnili takie cos zaraz po katastrofie i na dodatek - uziemili FENCERY ? to czym beda "straszyc" NATO ? Najnowszymi ? a jak "podslyszymy" i "podpatrzymy" jak sie ladnie prezentuja na radarach i czy sluchaja Radia Maryja......? az sie wlos jezy i jeszcze sie okaze, ze nasze MiGi na Litwie, bedzie trzeba zastapic Jastrzabiami, a Francuzi beda musieli startowac nie z Malborka (bezpieczniej i latwiej uciec).... ach ci Rosjanie........

 4. Leo

  Jaka szkoda...

 5. tal

  no cóż ,wiek jest bezlitosny ,konstrukcja ma określona liczbę godzin po której powinna zostać wycofana z eksploatacji...su24, to złom...

  1. AnonimGall

   Każda maszyna, czy urządzenie szybko stanie się złomem, jeśli nie jest należycie konserwowane i obsługiwane. Niestety poziom kultury technicznej w SZ FR nie należy do wysokich, nawet w porównaniu z naszą armią.