Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa śmigłowca armii afgańskiej

Śmigłowiec Mi-17 Afgańskich Sił Powietrznych / Fot. US Army
Śmigłowiec Mi-17 Afgańskich Sił Powietrznych / Fot. US Army

25 osób zginęło w katastrofie śmigłowca afgańskiej armii, który rozbił się w środę w złych warunkach pogodowych w prowincji Farah na zachodzie kraju. Na pokładzie byli m.in. wysoki rangą dowódca i szef rady prowincji. Talibowie twierdzą, że zestrzelili maszynę.

Dwa śmigłowce afgańskiej armii zmierzały z prowincji Farah do sąsiedniej prowincji Herat, kiedy jeden z nich w warunkach złej widoczności rozbił się w górach - poinformował agencję Reutera rzecznik gubernatora prowincji Farah, Naser Mehri. Maszyna rozbiła się tuż po starcie z lotniska w powiecie Anar Dara.

Na pokładzie śmigłowca byli Naimdullah (Nematullah) Chalil, zastępca dowódcy korpusu armii na zachodni region kraju oraz przewodniczący rady prowincji Farid Bachtawar. Reszta ofiar to, poza załogą, żołnierze i członkowie rady prowincji - sprecyzował Mehri.

Bachtawar był ważnym politykiem w walce z talibami w bitwie o miasto Farah, które bojownicy talibscy oblegali i zagrozili przejęciem w maju br.

Afgańscy talibowie nasilili ataki w strategicznych prowincjach kraju, walcząc o wyjście z Afganistanu obcych sił, obalenie wspieranego przez Zachód rządu i o przywrócenie swojej wersji ortodoksyjnego islamskiego prawa, szarijatu.

W środę zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu bramy największego więzienia w Afganistanie, zabijając co najmniej sześć osób i raniąc osiem. Na razie nikt nie przyznał się do ataku. W więzieniu Pul-e-Charkhi (Pul-i-Czarchi) w Kabulu kary odbywają setki więźniów, w tym dziesiątki talibów. Jak poinformował rzecznik afgańskiego MSW Nadżib Danisz, napastnik zdetonował materiały wybuchowe w pobliżu samochodu z pracownikami więzienia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Davien

  Panie zatroskany 1: Rozwalił sie rosyjski Mi-8/17 wiec juz daruj sobie zmyslanie:0

 2. Zatroskany1

  @Zatroskany oj to nic innego jak amerykanski, jak nie w AS albo innej pustyni.

 3. Wania

  Do Niuniu. Nie widzisz jaki jest na zdjęciu? Mi8t zabiera do 24 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. To i 25 osób się upchnelo z teczkami. Amerykańskie Black hawki do 20 osób. Więc skąd pomysł że z USA? Miałby być to chinook? Afganistan ich nie ma.

 4. Urko

  @ Niuniu - Ależ oczywiście że zabierają. Zresztą jest filmik z tej wycieczki, na którym widać dwa śmigłowce Mi-8/17. Chyba są mocno obciążone, bo startują metodą "samolotową" i to bardzo niemrawo. Co do braku informacji o typie, to Reuters od którego ten news wyszedł też nie podał tego szczegółu.

 5. Niuniu

  Dlaczego nie piszecie co to za śmigłowiec? Mi8 najczęściej używane przez armię afgańską nie zabierają 25 osób. To w takim razie pewnie śmigłowiec USA? I czy dlatego nie podaliście tej informacji?

 6. Zatroskany

  Nie ma tygodnia żeby ruski szrot się nie rozbił zgroza.

Reklama