Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa skoczków spadochronowych w Rosji

Fot. Yevgeny Lebedev (CC BY-SA 4.0)
Fot. Yevgeny Lebedev (CC BY-SA 4.0)

W Rosji rozbił się samolot należący do Ochotniczego Towarzystwa Wspierania Armii, Lotnictwa i Marynarki Wojennej (DOSAAF). Czeskiej produkcji L-410UVP-E3 Turbolet rozbił się koło Menzelińska w Tatarstanie, a w katastrofie zginęli głównie skoczkowie spadochronowi.

Na pokładzie miały znajdować się 23 osoby, w tym dwóch pilotów i 20 skoczków,. Krótko po starcie załoga zgłosiła awarię silnika i poinformowała, że spróbuje wrócić na lotnisko.  Najprawdopodobniej osiągnięty pułap był zbyt niski, aby próbować ratować pasażerów poprzez dokonywanie skoków. Samolot miał zawracać z wiatrem, jednak w pewnym momencie runął na ziemię, a dokładnie na betonowe płyty lotniska i górę utworzoną z betonowych kafarów. Na miejscu zginęło prawdopodobnie 16 osób. Pozostali przeżyli uderzenie o ziemię, co świadczy o małym pułapie na jakim szedł L-410. Do zdarzenia doszło w niedzielę, 10 października.

To już trzeci L-410 rozbity w Rosji w tym roku. 19 czerwca rozbił się Let L-410UVP-E także należący do DOSAAF i także przenoszący skoczków. Zginęła wówczas jego załoga i trzech skoczków. Problemy i tutaj zaczęły się od awarii silnika. Z kolei 12 września rozbił się cywilny L-410UVP-E20 należący do linii lotniczych Siberia Light Aviation. W tym ostatnim przypadku przyczyną były warunki pogodowe i zginęło 16 osób.

DODAAF to organizacja wywodząca się z czasów wczesnego ZSRR i mająca na celu wspierać siły zbrojne m.in. poprzez popularyzowanie umiejętności potrzebnych w wojsku i szkolenie w ich zakresie.

Let L-410 Turbolet do czechosłowacki, a potem czeski lekki samolot pasażerski produkowany i rozwijany począwszy od 1971 roku. Jego kolejne wersje są budowane do dziś i łącznie wybudowano ich 1200 egzemplarzy.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (14)

 1. apepik

  Przypominam, że ten czeski szajs zakupiła nasza Straż Graniczna . W tym roku to już czwarta katastrofa Let L-410.

  1. Davien

   Nie ten ale znacznie nowsza wersję z innymi silnikami.

  2. Ten czeski szajs rozbija się ze wszystkimi silnikami i wszędzie gdzie tylko lata.

 2. Rob

  Standard .w Rosji samoloty spadają jak kaczki

 3. GB

  Ten samolot miał mieć 34 lata. Staroć. Ale co ciekawe po fiasku budowy małych samolotów, zakupiono licencje na ten stary samolot i ma być podstawą regionalnych linii lotniczych w Rosji. Wiadomo że Rosja dotuje regionalne linie lotnicze, ba i są nawet na to pieniądze w budżecie. Ale oczywiście robi to po swojemu... Wprowadzono bowiem przepisy znacznie podwyższające standardy lotnisk regionalnych. Problem w tym że te lotniska/regiony nie mają pieniędzy na doposażenie w sprzęt i obsługę żeby spełnić te wymagania. Czasem są to bowiem gruntowe lotniska nawet bez infrastruktury, a co więcej nie ma tam wyszkolonych specjalistów ds bezpieczeństwa lotów. Takie lotniska jednak w Rosji były niezbędne szczególnie na Dalekim Wschodzie (Syberii), ze względu na brak dróg i linii kolejowych. Dla niektórych miejscowości pobliskie lotnisko gruntowe było jedynym kontaktem z innymi miejscowościami. A te przepisy zamknęły te lotniska, przez co linie regionalne nie mogą do nich latać co powoduje, że dotacje zostają w budżecie. No ale urzędnicy mogą powiedzieć że dotacje są, ale linie lotnicze nie potrafią ich wykorzystać. A linie przez to nie kupują samolotów bo nie zarabiają. M.in przez to lotniczy przemysł samolotów pasażerskich upada w Rosji. Brawo. Tak trzymać.

  1. Tani

   Robili co lubili. Robili to za darmo. Jak ktoś chce umrzeć w łóżku do samolotu wejść nie powinien. Ja przypomnę w wojskach pow-desantowych jeszcze za komuny wszyscy byli ochotnikami. Warunkiem przekroczenia bramy koszar była zgoda na odbycie przeszkolenia spadochronowego. W końcu w góry też wielu chodzi i wielu nie wraca. Bo największym wrogiem człowieka jest...on sam, czyli strach.

  2. prawdziwy itd.,itd.

   To może u was.Ja pamiętam, że najpierw był kurs w LOK u i badania w Poradni Sportowo - Lotniczej, czy jakoś tak.A do KRozp.,więc pewnie ido Czerwonych Beretów, na mech.uzbrojenia,brali nawet ślepaków od Bażantów.

 4. Yh

  Rosja się kończy w zastraszającym tempie, jedzie na samo dno...

 5. Felek

  Współczuję rodzinom, zginęli niewinni cywile uprawiający sport, który lubili. Sport ekstremalny co prawda i mimo wszystko niebezpieczny. Było nie było wyskakujemy z czegoś co jest na dużej wysokości i spadamy w stronę dużego ciała o ogromnej masie, a grawitacja jest nieubłagana. Niebezpieczny to sport o tyle, że w razie awarii czy to samolotu czy sprzętu spadochronowego szanse na przeżycie są nikłe co pokazują doniesienia o tym wypadku, czy też katastrofie.

  1. Tak samo można zginąć lecąc samolotem pasażerskim. A patrząc na statystyki to spadochroniarstwo jest raczej bezpieczne.

  2. C

   Mylisz się, szanse na przeżycie są raczej spore bo każdy skoczek (mam nadzieję, że w Rosji także) posiada spadochron zapasowy, na którym może bezpiecznie wylądować w przypadku awarii głównego.

 6. droma

  rosja -kaput się zwija ,brak kadr technicznych i przedłużane resursy / okresy bez przeglądów / w lotnictwie dają efekty a będzie tylko gorzej ...

  1. Hanys

   W to że będzie gorzej to nie wątpie, gdyż jest prikaz żeby o Rosji pisać źle albo wcale, żeby pisać tylko o katastrofach, a nie o autostradzie z Moskwy na Ural i nowych terminalach w Arktyce. A jak nie ma większego wypadku, to pisać o zatruciach alkoholowych albo o zwykłych przestępstwach. Wy lepiej spójrzcie na siebie, jakiś polski jutuber był ostatnio w Hollywood i koszulką zatykał nos, tak tam śmierdziało jak mówił i pokazywał :)

  2. bender

   Skoro drogę M5 nazywasz "autostradą" to jeszcze żadnej prawdziwej autostrady nie widziałeś. Smród pokazywany na filmiku to też niezły koncept. Jeśli podczas oglądania towarzyszyły Ci wrażenia zapachowe, to ich źródło było lokalne, nie był to zapach z Kalifornii :-D

  3. a

   No tak za to nasze to autostrady - to cud techniki a ile mamy trzy pasmowych? a cztero? to poczytaj jaka jest autostrada Moskwa - Petersburg. A ring wokół Warszawy zakończony? bo wokół Moskwy kończą

 7. bc

  To co tam się dzieje przekracza już chyba wszystkie granice. W ciągu minionych 12 miesięcy populacja Rosji zmniejszyła się o 1mln.

 8. dr666

  Dzień bez spadających samolotów w Rosji to dzień w którym nie latają.

 9. Keras

  Kolejna katastrofa. Brak kasy na przeglądy, remonty, wymianę maszyn. Pudrowanie złomu tak się właśnie kończy - katastrofami.

 10. Nor bercik

  Rosja to trup w zbroi przyszłość należy do Azji.

 11. Kuba Ptrilcka z Pardubic

  Warto zauważyć, że mimo tych wszystkich milionów spadochroniarzy, latających czołgów, strzelających noży i innych bajdurzeń Suworowa Rosjanie przeprowadzili mniej uznanych za udane operacji powietrznodesantowych niż... Estończycy.

  1. Hanys

   No faktycznie brakuje im takiego "sukcesu" na koncie, jak operacja Market Garden, no ale tam w Holandii byli Niemcy, w przeciwieństwie do Normandii :)

  2. GB

   A co w Normandii nie było Niemców. Coś tworzysz jakąś historię alternatywną.

  3. No

 12. Drzwi od stodoły

  Tyle katastrof że aż strach latać w tej Rosji.

 13. Władimir

  Mamy piękny słoneczny dzień :)

 14. Pepe

  Kupować takie bez gadania. Ze sto

Reklama