Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa Mi-8 na Ukrainie

Śmigłowiec Mi-8MSB-W - fot. Motor Sicz
Śmigłowiec Mi-8MSB-W - fot. Motor Sicz

Czterech żołnierzy armii Ukrainy zginęło w katastrofie śmigłowca wojskowego Mi-8, który rozbił się w obwodzie rówieńskim na zachodzie kraju - poinformowało w czwartek dowództwo ukraińskich sił lądowych. 

Do zdarzenia doszło w środę ok. godziny 23.30 czasu lokalnego (22.30 w Polsce). Zginęli czterej członkowie załogi maszyny, wśród których był dowódca 16. Samodzielnej Brygady Lotnictwa wojsk lądowych, stacjonującej w mieści Brody w obwodzie lwowskim, płk. pil. Igor Mazepa. Do katastrofy doszło podczas lotów szkoleniowych, które miały przygotowywać pilotów do lotów w warunkach nocnych.

Śmigłowiec spadł na ziemię w okolicy wsi Sestriatyn podczas lotu szkoleniowego. Przyczyny wypadku na razie są nieznane. Bada je komisja ministerstwa obrony, sztabu generalnego oraz dowództwa wojsk lądowych Ukrainy.

Ukraińskie siły zbrojne dysponują około 130 śmigłowcami Mi-8 różnych wersji. Obecnie przechodzą one szeroko zakrojoną modernizację śmigłowców Mi-8T do standardu Mi-8MSB-W prowadzą zakłady Motor Sicz, które opracowały też pakiet modyfikujący śmigłowce Mi-2. Obejmuje on m.in. wymianę silników na jednostki napędowe TW3-117WMA SBM1W serii 4E o mocy 1500 KM każdy (produkcji Motor Sicz) co pozwala na podniesienie pułapu operacyjnego z 4,5 do 8 km i obniżenie zużycia paliwa (co zwiększyło zasięg o 80 km). Zmianom podlega też awionika (zastosowanie systemu nawigacji opartego na GPS, wyświetlaczy wielofunkcyjnych, nowego systemu celowniczego, kompatybilnego z noktowizorami PNL-3M ORLIK produkcji PCO)

Źródło:PAP/Defence24.pl

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Zbigniew

    Podnieść pułap operacyjny śmigłowca z 4 tysięcy metrów do 8 tysięcy metrów to jest możliwe tylko na Ukrainie i nigdzie więcej na świecie.

Reklama