Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa F-16 w Arizonie. Myśliwiec uderzył w gazociąg

Fot. U.S. Air Force Photo/Master Sgt. Jack Braden
Fot. U.S. Air Force Photo/Master Sgt. Jack Braden

Do wypadku należącego do Gwardii Narodowej Arizony myśliwca F-16C Falcon doszło podczas nocnego lotu treningowego w rejonie Douglas, nieopodal granicy z Meksykiem. Maszyna uderzyła w gazociąg, wywołując pożar. Jak dotąd nie jest znany los pilota. 

Samolot należał do 162nd Wing Arizona Air National Guard i uległ katastrofie 24 czerwca około 23:00 czasu lokalnego, 8 km od lotniska cywilnego miasta Douglas, w pobliżu granicy z Meksykiem. Douglas znajduje się około 370 km na południowy wschód od Phoenix. Maszyna runęła na ziemię niespodziewanie, uderzając w linię przesyłową gazu, co wywołało intensywny pożar.Brak jest informacji na temat losu pilota, co może sugerować iż mógł on ponieść śmierć w katastrofie.

Rozprzestrzeniające się płomienie uniemożliwiły zbliżenie się do wraku, oraz spowodowały zagrożenie dla pobliskich domów, których mieszkańcy zostali nocą ewakuowani. Władze ustanowiły wokół wraku trzykilometrową strefę bezpieczeństwa. Wezwano też personel wojskowy z Fort Huachuca w celu zabezpieczenia terenu do czasu przybycia komisji US Air Force.

W ciągu ostatniego roku jest to już trzeci tragiczny incydent z udziałem F-16 na terytorium USA. W październiku 2014 roku zderzyły się w powietrzu dwa Falcony należące do Gwardii Narodowej Oklahomy, a w listopadzie pilot F-16 zginął w maszynie która rozbiła się w Zatoce Meksykańskiej

Reklama

Komentarze (4)

 1. rf3tr35r234

  w gazociąg ? przypadek ?

  1. xxx

   Też mnie to zastanawia... Tym bardziej, jeśli prawdziwe są informacje o tym, że pilot był Irakijczykiem. Ale zawsze mógł to (jednak) być przypadek.

 2. Tykariew

  a taki ładny był - hamerykanski :) Zawsze to jednego terrorysty światowego mniej.

  1. vvv

   pomyliles f-16 z su-27/34/35

  2. ttt

   A Jak tam Su-34, Migi 29 i Tu-95, wznowiły już loty te nieloty ?

  3. :)

   Towarzyszu, idźcie tykać gdzie indziej, tutaj ludzie rozmawiają na poważnie - sugeruję forum na onecie, tam ludzie o pokrewnych poglądach zdominowali dyskusję, poczujecie się jak u mateczki Rosji w domu.

 3. a-i

  To iracki F-16D Block 52 s/n IAF1601. Wykonał pierwszy lot 2 maja b.r., a 5 czerwca uroczyście przekazano go siłom powietrznym Iraku. Pilot, najprawdopodobniej zginął, to Irakijczyk. Szkoda, ledwie 20 dni temu dostali pierwszego Falcona i już katastrofa. Ciekawe co wykaże dochodzenie.

 4. red

  Według f-16.net był to iracki samolot pilot wykonywał nocny lot ćwiczebny

Reklama