Siły zbrojne

Katastrofa amerykańskiego F-16 w Bawarii

Fot. Senior Airman Rusty Frank/U.S. Air Force
Fot. Senior Airman Rusty Frank/U.S. Air Force

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się podczas lotu treningowego w Bawarii w Niemczech. Pilot zdołał się katapultować i odniósł jedynie lekkie obrażenia. Przyczyny katastrofy nie są na razie znane.

We wtorek o godz. 9:38 rano doszło do wypadku myśliwca F-16C należącego do 480. Dywizjonu Myśliwskiego 52. Skrzydła Myśliwskiego US Air Force z bazy Spangdahlem w Niemczech. Samolot uległ katastrofie podczas lotu szkoleniowego w północno-wschodniej części Bawarii. Pilot katapultował się i odniósł jedynie lekkie obrażenia. Samolot rozbił się w lesie w pobliżu miejscowości Engelmannsreuth. Na pokładzie  maszyny nie było uzbrojenia, a jedynie sześć bomb ćwiczebnych o masie 11 kg każda. Tuż przed rozbiciem maszyny pilot miał zrzucić dodatkowe zbiorniki paliwa.

Przyczyny rozbicia się samolotu nie są na razie znane. Niemieckie media podają relacje świadków, którzy informują o problemach z silnikiem samolotu tuż przed katastrofą. 

Do poprzedniego wypadku z udziałem F-16 doszło w czerwcu br. w Arizonie. W katastrofie zginął wtedy oficer irackich sił powietrznych gen. bryg. Rafid Mohammed Hassan

(AH)

Komentarze (4)

 1. gosc

  "1 przypadek w największym liczebnie lotnictwie od ilu lat?" no w od początku 2012 do 12.09.13 roku tych "przypadków" było trochę (C-17A,2xF-16CM,2xF-15E,4xF-16C,CV-22B,C-130H3,B-52H,UH-1N,MC-12W,C-130J-30,A-10C,F-15C,F-16D,T-38C,2xHH-60G,B-1B i 2xF-22) nie licząc samolotów bezzałogowych.Są to incydenty kategori "A" w których samolot został zniszczony lub koszty naprawy przekraczają 2mln $.

 2. Hex

  @gość i co się ekscytujesz? 1 przypadek (w czerwcu pilotował "iracki generał", to tak jakby talibowi dać MIG-a 36 do pilotażu) w największym liczebnie lotnictwie od ilu lat? jeśli w krótkim czasie dołączą kolejne, to już można się bulwersować, a tak to nijak się to ma do rosyjskiej niemocy lotniczej, która w 2 miesiące uśmierciła wielu pilotów i jeszcze więcej maszyn

  1. MAG

   Niesamowicie "trafna" uwaga. Ja nawet uważam, źe ciekawie by było dać pilotować tego "Miga 36" rodowitemu Rosjaninowi.

  2. Riddler

   Ekscytujesz, to się chyba tylko Ty. Jak spada ruski "złom", to jest tona komentarzy, wystarczy odpalić jakiś artykuł o tym na D24 i zajrzeć na komentarze. Jeżeli uważasz, że w tym roku spadł jeszcze tylko ten iracki F16, to znaczy, że G wiesz, zresztą po napisaniu MiG 36 powinieneś dać sobie spokój z forum wojskowym, idź na onet czy coś. Wracając do meritum, samoloty spadały, spadają i będą spadać. Tak jest i tyle, nie trzeba do tego dorabiać ideologii.

 3. gość

  jaka cisza ! No ale samolot najlepszego przyjaciela i sojusznika, więc co by tu powiedzieć ?

 4. b3rs

  Mowa chyba o F-16CJ WW?