Reklama

Siły zbrojne

Karabin maszynowy z Tarnowa nagrodzony na lotniczej wystawie

 • Amerykański F-35A. Fot. Jacek Siminski
  Amerykański F-35A. Fot. Jacek Siminski
 • Fot. Flickr/ Statoil ASA
  Fot. Flickr/ Statoil ASA

Zakłady Mechaniczne Tarnów otrzymały Statuetkę Air Fair 2014 podczas VIII Międzynarodowej Wystawy, odbywającej się w Bydgoszczy pod hasłem Innowacje Przyszłości. Wyróżniono jeden z flagowych produktów przedsiębiorstwa przeznaczonych dla lotnictwa - wielolufowy karabin maszynowy WLKM 12,7 mm.

W ramach wystawy tarnowskie Zakłady prezentowały swoje produkty, które mogą trafić na uzbrojenie statków powietrznych, przede wszystkim śmigłowców. Na ekspozycji można było obejrzeć podwieszany zasobnik z wielolufowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm, oraz aplikację karabinu podwieszanego bezpośrednio pod pylon śmigłowca. Propozycje budziły spore zainteresowanie. WLKM posiada szybkostrzelność 3600 strzałów na minutę co oznacza, że w ciągu sekundy lufę opuszcza ponad 50 pocisków. Warto zaznaczyć, że na świecie są tylko trzy podobne konstrukcje tego kalibru, a tarnowska należy do najmniej zawodnych.

Co ciekawe, wyróżnienie uzyskał również śmigłowiec W-3PL Głuszec, którego strzeleckie stanowisko podkadłubowe produkowane jest w Tarnowie. Odwiedzający imprezę piloci pozytywnie oceniali to rozwiązanie, które z zainteresowaniem spotkało się także podczas szkolenia organizowanego przez Europejską Grupę Powietrzną (European Air Group) we Francji.

Taka aplikacja karabinu maszynowego służącego do samoobrony pod kadłubem statku powietrznego jest dzisiaj rzadko spotykana. Większość produkowanych śmigłowców to maszyny niskie w podwoziu, dlatego zabudowa podkadłubowa jest utrudniona. Nasze rozwiązanie jest spłaszczone i dopasowane do modelu, przez co nie zmienia zasadniczej geometrii zewnetrznej płatowca. We współdziałaniu ze stanowiskiem kierowania staje się ono bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Ocenia dyrektor handlowy ZMT Tomasz Berezowski.

Dodaje on, że wystawa bydgoska potwierdziła zasadność kierunków rozwoju podejmowanych w Zakładach Mechanicznych, a prezentowane rozwiązanie jest poważnie rozpatrywane przez oferentów zagranicznych, którzy zamierzają dozbroić swoje śmigłowce.

Dodajmy, że podczas imprezy odbywającej się na terenie WZL-2 w Bydgoszczy firma pokazywała swoje wyroby po raz kolejny. W ubiegłym roku Zakłady Mechaniczne zostały wyróżnione za prezentację kompleksowych rozwiązań dotyczących uzbrojenia lotniczego. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. szyszka

  kaliber 12.7 mm to moze jedynie wruble straszyc bez 30 mm ani rusz

 2. say69mat

  Mamy przecież na stanie licencje na KDA35 i ATKmk44. Dla czego nic się nie robi w kwestii skonstruowania artyleryjskiego systemu obrony bezpośredniej baz lotniczych. Tworzący podstawę koncepcji Tarczy dla Polski. Przecież system ZSU23, to śmiech na sali. Czy ten system jest w stanie zestrzelić pocisk rakietowy dolatujący do celu??? Czy ten system stanowi narzędzie obrony bezpośredniej, skuteczne przeciw maszynom szturmowym MI 28/35 Kamov Ka50???

  1. ja

   Dokładnie to samo myślę.... Z tego co wiem kiedyś mieli robić taki system, ale coś ucichło.

 3. jakiś

  Kto i kiedy go zakupi? Przydałby się dla naszych wojsk bo mamy za małą SIŁĘ OGNIA.

 4. MadMax

  Dobry, gdyby jeszcze powstała wersja 7,62 mm

 5. ja

  Do zwalczania jakich celów służy ten karabin? Jaki ma zapas amunicji?

 6. ww

  Prawie jak Vulcan M 61 z A 10

  1. Silbermond

   A-10 ma GAU-8 Avanger,

  2. parsifal

   A 10 nie ma Vulcana M 61 tylko GAU-8/A Avenger, taka subtelna różnica...

  3. Krzysiek z Wrocławia

   tylko trzy razy krótszy

 7. Andy

  I co z tego, skoro tego i tak nikt nie kupuje i prawdopodobnie nie kupi .. Tak właśnie "władza" dba o polski przemysł zbrojeniowy i obronność..

  1. ww

   Ma Pan rację . Niewypał

  2. Jack Luminous

   Tiaaa, najlepiej siasc i nic nie robic.

  3. drutkolczasty

   a skąd pewność o braku zakupów?

Reklama