Reklama

Siły zbrojne

Kanada pozyska samoloty zwiadu radioelektronicznego. Zgoda Pentagonu

Beechcraft King 350 ER / Fot. Beechcraft
Beechcraft King 350 ER / Fot. Beechcraft

Departament Obrony USA wyraził zgodę na sprzedaż Siłom Zbrojnym Kanady trzech samolotów Beechcraft 350ER (Extended Range). Lekkie samoloty turbośmigłowe będą pełniły zadania z zakresu zwiadu radioelektronicznego, w oparciu o dostosowane do wymagań zamaiającego systemy nasłuchu i rozpoznania.

Rząd kanadyjski zadeklarował wolę zakupu 3 lekkich samolotów turbośmigłowych Beechcraft King 350 ER w wersji ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). Na ich wyposażeniu znajdą się systemy obserwacyjne, działające w paśmie światła widzialnego i IR; systemy ostrzegające przed zbliżającymi się pociskami rakietowymi i opromienieniem laserem, zakłócające łączność radiową oraz systemy nasłuchowe i komunikacyjne. Będą więc przystosowane do zadań typu SIGINT (SIGnal INTelligence).

W sprawie ewentualnego zakupu musiał wydać swoją opinię Departament Obrony USA, zgodnie z procedurą realizacji zamówień zagranicznych FMS (Foregin Military Sales). W uzasadnieniu do zgody wskazano, że "Kanada, jako sojusznik USA i NATO pełni ważną rolę w zapewnieniu pokoju i stabilności ekonomicznej na całym świecie. Zakup ten dodatkowo pomoże w zwalczaniu obecnych i przyszłych zagrożeń dla bezpieczeństwa".

Cały kontrakt obejmuje nie tylko dostawy samolotów, ale też wyszkolenie załóg, dostarczenie części zamiennych oraz wyposażenia serwisowego. Po zawarciu umowy, produkcją samolotów zajmą się załady Textron Aviation znajdujące się w Wichita w stanie Kansas. Wartość kontraktu ma wynosić 300 mln USD. Zakup jest częścią postępującej modernizacji sił zbrojnych Kanady, zarówno w zakresie bieżących potrzeb ekspedycyjnych i kanadyjskiego udziału w misjach zagranicznych (np. na Ukrainie, gdzie trwają misje szkoleniowe), jak i coraz większej aktywności Rosji w rejonie Arktyki oraz północnej części Atlantyku.

Reklama

Komentarze (2)

  1. -CB-

    @motylek - Bryzy nie są bezużyteczne, bo np. morskie patrole mają sens i pewną rolę spełniają. Natomiast problem leży w wyposażeniu i właśnie część M28 by się przydało wyposażyć podobnie jak te Beechcrafty. Nie jest potrzebna na już zmiana całej platformy.

  2. motylek

    Nam by też się taki przydał zamiast np bezużytecznych bryz

Reklama