Reklama

Siły zbrojne

Kanada chce nowego centrum doskonalenia NATO w zakresie zmian klimatu

Fot. NATO.int
Fot. NATO.int

Władze kanadyjskie starają się przekonać jak najszersze grono członków NATO do poparcia ich koncepcji w zakresie stworzenia nowego Centrum Doskonalenia NATO (CoE). Jego rolą byłoby zgromadzenie w jednym miejscu ekspertów z zakresu problematyki zmian klimatu. Wszystko po to, aby NATO i jego członkowie uzyskali najlepszy obraz przełożenia się wspomnianych procesów w obrębie zmian klimatycznych na kwestie bezpieczeństwa i obronności.

Kanada cały czas pracuje nad uzyskaniem szerokiego wsparcia innych państw członkowskich NATO dla pomysłu powołania całkiem nowego centrum doskonalenia NATO (CoE). Miałoby ono zajmować się problematyką zmian klimatycznych i ich wpływu na problemy związane z bezpieczeństwem oraz obronnością. Według kanadyjskich pomysłodawców centrum doskonalenia tego rodzaju pozwoliłoby NATO zrozumieć przeobrażenia jakie zachodzą pod wpływem zmian klimatycznych i przede wszystkim przygotowywać się do ich łagodzenia.

Strona kanadyjska miała już wcześniej, że z miłą chęcią widziałaby takie CoE na własnym terytorium. Jest to koncepcja, która pojawiła się z inicjatywy rządu kanadyjskiego premiera Justina Trudeau i była prezentowana na czerwcowym szczycie przywódców państw należących do NATO, który miał miejsce w Brukseli. Kanadyjczycy chcą, a proces negocjacji zawierających wszelkie kwestie techniczne w zakresie powołania nowego NATO CoE zakończył się w 2022 r., aby już w 2023 r. mogło dojść zainicjowania procesu praktycznego tworzenia zasobów centrum i jego struktur. Podkreśla się, że dla Kanady widoczne jest chociażby połączenie zmian klimatycznych i wzrostu znaczenia rejonu Arktyki, właśnie względem kwestii odnoszących się do obronności i szerzej bezpieczeństwa. Nie mówiąc o innych kluczowych dylematach, ewidentnie odnoszących się do wszystkich członków NATO, w postaci chociażby debaty o współczesnych paliwach wykorzystywanych przez siły zbrojne.

Obecnie trwa, jak wspominano, proces uzgodnień dyplomatycznych czego przykładem są rozmowy premierów Kanady i Niderlandów, a prowadzone podczas oficjalnej wizyty Justina Trudeau do tego europejskiego państwa. Premier Niderlandów Mark Rutte, na wspólnej konferencji prasowej, miał wyrazić pełne poparcie dla kanadyjskiej idei powołania nowego CoE zajmującego się problematyką zmian klimatycznych o czym pisze prasa kanadyjska. Co więcej, miał on podkreślić, że ulokowanie go w Kanadzie byłoby naturalną koleją rzeczy jeśli weźmie się pod uwagę zaangażowanie strony kanadyjskiej w tego rodzaju problematykę na płaszczyźnie natowskiej i nie tylko. Rutte miał również zauważyć, że NATO skupia większą uwagę na problemach zmian klimatycznych.

Kanadyjczycy zapewne mogą liczyć na uzyskanie wsparcia, w zakresie całej inicjatywy, również w przypadku obecnej administracji rządzącej w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze struktury wojskowe od dłuższego czasu przygotowują analizy odnoszące się do korelacji kwestii bezpieczeństwa i obronności z właśnie zmianami klimatycznymi. Zaś sam Joe Biden właśnie kwestie klimatyczne wprowadził do agendy kluczowych zadań swojej administracji. Zauważa się także, że podobna polityka jest widoczna jeśli chodzi o zaplecze analityczne oraz wojskowe w Wielkiej Brytanii. W przypadku powołania nowego CoE, dedykowanego tego rodzaju problematyce klimatycznej, dołączyłoby ono do całej sieci wyspecjalizowanych centrów doskonalenia już teraz wspierających refleksję i wypracowywanie kluczowych rozwiązań w przestrzeni natowskiej.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/black-gold-2/
Reklama

Reklama

Komentarze (9)

 1. XLS

  Ręce i nogi normalnie opadają. Kiedyś uważałem Kanadę za poważny kraj takie bardziej europejskie stany teraz to nie wiem co to. A tak napoważnie to ja bym chciał kanadyjską brygade zmechanizowaną we wschodniej Polsce. Ale co ja tam wiem. Zreszta niewiem czy Kanada ma jeszcze wojska zmechanizowane bo mają za duży ślad węglowy.

  1. Fanklub Daviena i GB

   To ile ty masz lat? Przecież Kanada od lat przoduje w LGBT+ i lewakowaniu! Lata temu ministerstwo "oświaty" zabroniło szkołom zwracać się "mama" i "tata" na rzecz "rodzic 1" i "rodzic 2", więc jak cię mogą dziwić nowe pomysły Kanady? :D

  2. easyrider

   Niestety, to prawda. To upadłe państwo. Trudeau biorąc syryjskich uchodźców stwierdził, że Kanada musi w pierwszej kolejności przyjąć ich LGBTQI+++. Już nawet nie dzieci i kobiety. Dno i wiele metrów mułu.

 2. Hektor

  Niech Justin zacznie od siebie. Żadnych limuzyn i samolotów VIP. Po Kanadzie niech się wozi karetą, a jak za mu się zechce wybrać granicę, to niech podróżuje żaglowcem. No i nich zapomni o tweetowaniu i sweetfociach. Przyszedł czas dla premiera kraju spod znaku klonowego liścia na powrót do gołębi pocztowych i nadwornego (czy właściwie rządowego) malarza portrecisty.

 3. ręce opadają

  Zabrakło pomysłów na mnożenie niepotrzebnych ale za to dobrze płatnych posadek?

 4. de łiczer

  Jeśli przekonają ruskich, że powinniśmy się strzelać na kusze i trebusze aby zminimalizować emisję CO2, to może uznam to za poważną inicjatywę.

  1. #@#

   Nie, no co ty. Za dużo wysiłku i CO2. Prościej będzie prowadzić rozgrywki wojenne w kółko i krzyżyk albo ewentualnie warcaby.

 5. JSM

  Justin Trudeau, Emanuel Macron, Angela Merkel, książę Karol, córka Clintonów, George Soros, Bill Gates, Jeff Bezos, Tony Blair, Mark Zuckerberg, Gordon Brown, Jose Manuel Barroso, JC Juncker, Nicolas Sarcosy, Mateo Renzi, Jose Maria Aznar, Guy Verchoffstadt, Sebastian Kurtz i setki jeśli nie tysiące innych w tym nasi z najwyższej półki. Jak myślicie, co ich wszystkich łączy poza tym, ze są prowadzeni przez jedną i tą samą siłę polityczną? Są absolwentami tej samej "uczelni" a raczej pralni mózgu prowadzonej przez Klausa Schwaba a finansowanej przez barona de Rothschild, którego należy bardziej nazywać Tothschild.

  1. Polo

   Nowy organ będzie wydawał pozwolenie na akcje NATO pod warunkiem zachowania odpowiedniego śladu węglowego. Oni chcą wykastrować sojusz.

  2. easyrider

   Kurz zupełnie nie pasuje do tej układanki.

 6. easyrider

  Niestety ich premier to bezstresowiec na poziomie Thunberg. Nie zdziwmy się jeśli zażąda wypowiedzenia wojny klimatowi z powodu zaatakowania jednego z krajów NATO.

 7. DDR

  :D

  1. Sternik

   Myślisz, że to śmieszne?

 8. Kosa

  Ręce nie mają już gdzie opadać!

 9. Kosa

  Ręce nie mają już gdzie opadać!

Reklama