Reklama

Siły zbrojne

Kadłub drugiego Mistrala połączony

Kadłuba drugiego Mistrala już został złożony – fot. DCNS
Kadłuba drugiego Mistrala już został złożony – fot. DCNS

Złączono dwie najważniejsze części kadłuba dużego okrętu desantowego typu Mistral, który jest budowany dla Rosji w stoczni STX France w Saint-Nazaire.

Część rufowa okrętu, która była budowana w rosyjskiej stoczni w Sankt – Petersburgu została przyholowana drogą morską do stoczni STX France w Saint-Nazaire 15 lipca. Część dziobowa została już postawiona na miejscu tydzień wcześniej i dlatego od razu przystąpiono do operacji połączenia obu, ogromnych bloków stali.

Zetknięcie dwóch największych części kadłuba przyszłego „Sewastopola” nie oznacza wcale, że zostały one połączone na stałe. Ten proces będzie trwał jeszcze bardzo długo biorąc pod uwagę ilość elementów styku, które trzeba często dopasować i zespawać.

Powoli zbliża się więc moment, kiedy Francja będzie musiała zadecydować, co zrobić również z drugim Mistralem dla Rosji. Sytuacja jest trudniejsza niż w przypadku pierwszej jednostki, ponieważ jest więcej czasu na podjęcie decyzji i nie będzie można już mówić o zaskoczeniu. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że okręt ma być nazwany „Sewastopol” - imieniem miasta, który według Rosjan już należy do Rosji, a według prawa międzynarodowego – nadal do Ukrainy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.