Reklama

Siły zbrojne

Kadłub drugiego Mistrala połączony

Kadłuba drugiego Mistrala już został złożony – fot. DCNS
Kadłuba drugiego Mistrala już został złożony – fot. DCNS

Złączono dwie najważniejsze części kadłuba dużego okrętu desantowego typu Mistral, który jest budowany dla Rosji w stoczni STX France w Saint-Nazaire.

Część rufowa okrętu, która była budowana w rosyjskiej stoczni w Sankt – Petersburgu została przyholowana drogą morską do stoczni STX France w Saint-Nazaire 15 lipca. Część dziobowa została już postawiona na miejscu tydzień wcześniej i dlatego od razu przystąpiono do operacji połączenia obu, ogromnych bloków stali.

Zetknięcie dwóch największych części kadłuba przyszłego „Sewastopola” nie oznacza wcale, że zostały one połączone na stałe. Ten proces będzie trwał jeszcze bardzo długo biorąc pod uwagę ilość elementów styku, które trzeba często dopasować i zespawać.

Powoli zbliża się więc moment, kiedy Francja będzie musiała zadecydować, co zrobić również z drugim Mistralem dla Rosji. Sytuacja jest trudniejsza niż w przypadku pierwszej jednostki, ponieważ jest więcej czasu na podjęcie decyzji i nie będzie można już mówić o zaskoczeniu. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że okręt ma być nazwany „Sewastopol” - imieniem miasta, który według Rosjan już należy do Rosji, a według prawa międzynarodowego – nadal do Ukrainy.

Reklama

Komentarze (8)

 1. bubu

  pewnie tu jest problem, że nie chcą odsprzedać Kanadzie lub UE bo część kadłuba jest ruskich :)

  1. nspp

   Doszło do porozumienia bo Rosja zgodziła się na odsprzedaż po cenach promocyjnych tych Mistrali Chinom i tylko Chinom.

 2. ddd

  Ciekawe czy te Mistrale jakimś cudem nie zakończa swego rejsu gdzieś na wysokości Hajfy biorąc pod uwagę stosunek Rosji do Iranu, Syrii itd?

 3. JanKS

  Bardzo dobre ostatnie zdanie - należy nieustannie przypominać - szczególnie Niemcom - że Rosja bezprawnie okupuje Krym! Dlatego zawieranie jakichkolwiem umow, czy porozumień z Rosją - zanim nie wycofa się z Krymu (i Abchazji i Osetii Południowej) jest niemoralne, nielegalne, a co najgorsze NAIWNE.

  1. wróg

   Jak bezprawnie? Przecież mają niuki :) Jak miś bije zajączka, to widać zajączkowi się należało :)

  2. r2d2

   Krym jest obecnie nie do ruszenia ze wzgl na strukture ludnościową. nalezy wspierać rodzicielstwo Matki Tatarki a za 20 lat wybuchnie tam powstanie islamsko-narodowe. Większosć Rosjan na krymie to emeryci mundurowi a młodzi stamtąd wyjeżdżają nie ma roboty a przemysł turystyczny zacznie padać. 70% turystów na krym przyjeżdżało z zachodniej ukrainy. o taki ichniejszy Sopot. Reszta to Rosjanie, obcokrajowcy z zachodu i duża część mieszkańców obwodów Donieckiego, ługanskiego itd. Co do Mistrali to jest to hańba dl Francji która zaczyna coraz bardziej przypominac sowiecką Kubę przy granicy USA. Mistrale to broń ofensywna - do szybkiego desantu. Najprawdopodobniej do ataku na Gruzję lub inne republiki kaukaskie. Wystawia to na szwank reputację Francuzów i zaszkodzi ich interesom. Jest to najprawdopodobniej pokłosie polityki USA które nałożyły karę na ParisBas wiec w odwecie Francuzi stają okoniem mimo ponagleń amerykańskich w tej sprawie. Zresztą wszyscy na zachodzie są umoczeni w brudny biznes z Rosją. Włosi, Austriacy i Francuzi zwłąszcza. Nie wymieniam Niemców bo oni oficjalnie i otwarcie deklarowali swoje intencje już dawno.

 4. Nemo

  Jakby się postarali to Indie sądząc po skali ich ostatnich inwestycji w flotę, pewnie by te Mistrale przygarnęła. Tylko, że Francja jak sądzę po prostu respektuje gruziński deal kurdupla, który był poprzednim ich prezydentem

 5. edi

  Franca zbroi TERRORYSTÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. wróg

   Kto był terrorystą dowiemy się z książek do historii :D

 6. dfk

  to nawet nie jest żałosne, czy żenujące. to jest zwykłe sku*******two; my i Francja jesteśmy sojusznikami, jesteśmy w NATO? mam nadzieję, że Polska nie kupi żadnego uzbrojenia made in france.

  1. Jugol

   A co kupiła??? Mirage 2000, Cougary, Skorpene, Mica VL, Aster, Rafale.... cały sprzęt kupujemy wyłącznie u wuja Sama bez jakichkolwiek kooperacji korzyści dla gospodarki czy offsetu... Taka jest !!!! Byle miec ułude gwarancji USA, Byle ktos tam czasem wpadł i poklepał no i obiecał znieśc wizy. A Francja ma HONOR i nie będzie tolerowac obcych naciskow. ZAZDROSZCZE IM !!!!

 7. romano

  to jakaś paranoja albo francja jest w nato albo niech robi laske francji

  1. wkurzony

   NATO w wydaniu europejskich krajów to groteska. Francja to Francja, ale zobaczcie co robią Węgry, Słowacja, Czesi, Austria praktycznie zlikwidowała armię, Holendrzy od roku NIE mają ani jednego czołgu ... to są KPINY, a nie pakt wojskowy. Albo zaczynamy się zbroić na potęgę(byle mądrze), albo ćwiczmy już ukłony wasala i pozycje do robienia fellatio.

 8. Iron

  Urrrrraaaaaa.....uraaaaaaaaa...uraaaaaaaaa :P ;) Ale mamy sojuszników prima sort.

Reklama