Reklama

Siły zbrojne

Jesienne manewry Marynarki Wojennej

Fot. st. chor. A.Dwulatek/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. A.Dwulatek/Combat Camera DORSZ

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Mirosław Różański, zatwierdził na jesień br. ćwiczenia taktyczne dla 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pod kryptonimem Ostrobok-16 i Wargacz-16. Ich celem ma być ćwiczenie prowadzenia operacji obronnej z różnymi rodzajami sił zbrojnych.

Jak informuje mjr Michał Romańczuk z DG RSZ, gen. Różański odbył wideokonferencję z poszczególnymi dowódcami flotylli oraz Inspektoratem Marynarki Wojennej, podczas której dowódcy flotylli przedstawili dowódcy generalnemu projekty koncepcji przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń. Generał broni dr Mirosław Różański wysłuchał meldunków, zapoznał się również z opinią oraz oceną koncepcji, przedstawioną przez szefa Zarządu Morskiego - zastępcę inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego. Następnie wydał zgodę na przeprowadzenie manewrów o kryptonimie Ostrobok i Wargacz.

Czytaj także: Zmiany w konsorcjum dla Czapli i Miecznika. SMW jako lider "obarczona nieakceptowalnym ryzykiem"

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Ostrobok-16 zaplanowane jest na przełom września i października br. Tematem będzie wsparcie i zabezpieczenie bojowe działań oraz zabezpieczenie logistyczne sił komponentu morskiego, wydzielonych do udziału w operacji obronnej. Główny cel to doskonalenie podległych jednostek 3 FO w prowadzeniu wsparcia i zabezpieczenia logistycznego wydzielonych sił. W realizacji zadań ogniowych i taktycznych na poligonach morskich i lądowych, wezmą również udział siły i środki wydzielone m.in. z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, z Brygady Lotnictwa MW oraz z Wojsk Specjalnych.

Tematem ćwiczenia Wargacz-16 będzie przygotowanie do udziału w połączonej operacji obronnej oraz realizacja zadań transportowych i przeciwminowych, a także wsparcie działań i zabezpieczenie logistyczne siłami będącymi w podporządkowaniu dowódcy 8 FOW. Podobnie jak w przypadku ćwiczenia Ostrobok-16, marynarze będą również doskonalić współdziałanie z siłami wydzielonymi z pozostałych rodzajów sił zbrojnych, m.in. z 1 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego i z 16 Dywizją Zmechanizowaną.

Czytaj także: Marynarka Wojenna unifikuje śmigłowce W-3

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Wróbelek

  mam nadzieję że uruchomią zamontowane systemy stealth na okrętach biorących udział w ćwiczeniach jesiennych tak że nikt nic nie będzie widział że marynarka wojenna ćwiczy "zalatywanie i "rozciapierzanie" Ale za to działania sztabowe osiągną temperaturę wrzenia setki prezentacji "paint pontowych " setki "gier wojennych" ,wytycznych rozkazów ,aneksów ,załączników .stanów gotowości ..by trzy "kanonierki " trzy samoloty oraz komponenty z kabaretowej 16 DZ ...mogły sobie powymieniać trochę poczty z "Mil-Wana" i narysować na mapie coś a,la Picasso

 2. artur

  w morze wyjdą wszystkie trzy okręty

 3. wstyd

  a czym oni tam beda manewrowac?

 4. Luke

  Musimy sami sie nauczyc bronic w razie jak by alianci nie dojechali!

  1. TadeuszK

   Na pewno dojadą jak znajdziemy ropę albo podzielić się łupem !!

Reklama