Reklama

Siły zbrojne

Jednostka Wojskowa Komandosów z nowym dowódcą

Fot. Daniel Dmitriew / JWK
Fot. Daniel Dmitriew / JWK

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca ma już oficjalnie nowego dowódcę. Jak poinformowano, w czasie specjalnej uroczystości pułkownik Michał Strzelecki przekazał obowiązki swojemu zastępcy, podpułkownikowi Wojciechowi Danisiewiczowi.

Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy odbyła się w piątek 14 maja na Placu Apelowym Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK). Jej przebieg został zaplanowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym, jednak ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju, uroczystość odbywała się w reżimie sanitarnym.

Udział w wydarzeniu wzięli między innymi reprezentanci władz państwowych i samorządowych, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, dowódcy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i instytucji Resortu Obrony Narodowej, przedstawiciele służb mundurowych oraz zaproszeni goście z kraju. Obecni mieli być również zagraniczni goście. Kulminacyjnym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru Jednostki Wojskowej Komandosów, podpisanie protokołów i złożenie meldunku o zdaniu i objęciu obowiązków.

W swoim przemówieniu Dowódca Komponentu Wojsk specjalnych gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz podziękował dotychczasowemu dowódcy płk. Michałowi Strzeleckiemu za pięcioletni okres dowodzenia jednostką oraz podkreślił, że jest pewien, że będzie godnie reprezentował Polskie Wojska Specjalne w elitarnym gronie, jako że został Decyzją Ministra Obrony Narodowej skierowany na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w US Army War College w USA. Następnie Generał Drumowicz zwrócił się do przejmującego obowiązki dowódcy JWK ppłk. Wojciecha Danisiewicza. Podkreślił, że stoi przed nim olbrzymia odpowiedzialność i ambitne wyzwanie, ale wierzy, że jest dobrze przygotowany do dowodzenia jednostką, z którą jest związany od początku zawodowej służby wojskowej. Po uroczystości Dowódcy oraz przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapalili znicze pod „Pomnikiem Poległych”.

image
Reklama

Płk Michał Strzelecki dowodził jednostką od 2016 roku, od początku swojej służby był związany z Jednostką Wojskową Komandosów (1 Pułk Specjalny Komandosów). Zajmował stanowiska dowódcy grupy specjalnej, dowódcy grupy specjalnej płetwonurków, szefa sekcji szkolenia nurkowego oraz zastępcy dowódcy zespołu bojowego. Czterokrotnie pełnił służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Ukończył szereg krajowych i zagranicznych kursów i szkoleń, m.in. szkolenie dowództwa komponentu operacji specjalnych połączonych sił NATO (NATO Combined Forces Special Operations Component Command Staff Training), zrealizowane przez kadrę Połączonego Uniwersytetu Operacji Specjalnych (Joint Special Operations University), podstawowy kurs zimowy Sił Zbrojnych Szwecji (Swedish Armed Forces Basic Winter Training), kurs rozpoznawczy Wojsk Specjalnych NATO (NATO SOF Intelligence Course) w NSHQ w Belgii.

Reklama

Komentarze (1)

  1. XXL

    Ktoś wie, po co w Polsce aż 5 jednostek specjalnych ?

    1. Polak

      Każda ma inne zadanie

Reklama