Reklama

Siły zbrojne

Javelin strzela z transporterów i robotów

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Jak poinformował koncern Lockheed Martin, w ostatnim czasie prowadzono cykl próbnych strzelań z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Wyrzutnia została zintegrowana z aż czterema różnymi modelami wozów bojowych w dwóch różnych zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia (zsmu).

Wspomniane badania i testy przeprowadziła amerykańska armia we współpracy z Javelin Joint Venture i Kongsberg Defence & Aerospace na terenie poligonu Centrum Testowego U.S. Army w Redstone w Alabamie 25 maja br. Próby obejmowały wówczas cztery wystrzelenia ppk Javelin zainstalowanych na dwóch typach zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Kongsberga: Common Remotely Operated Station-Javelin (CROWS-J) i Protector RS6. Te z kolei zostały zainstalowane na lekkim wielozadaniowym pojeździe opancerzonym JLTV, lekkim robocie bojowym RCV-L oraz lekkim pojeździe aeromobilnym GMV 1.1.

Strzelania wykonywano zarówno metodą top attack (trafienia w górną, najczęściej najsłabiej chronioną część) jak i bezpośrednio (po linii prostej z trafieniem w jeden z boków), a ich celem były kadłuby-cele czołgów znajdującej się w odległości od wyrzutni odpowiednio 700, 2000 i 3250 metrów. W celach porównawczych wykonano także jedno wystrzelenie pocisku tego typu z przenośnej wyrzutni Javelin. Wszystkie z nich zakończyły się powodzeniem, czyli precyzyjnym porażeniem.

image
Reklama

Nieco wcześniej, bo już w kwietniu br. wykonano także dwa próbne strzelania z wykorzystaniem kołowego transportera opancerzonego M1126 Stryker wyposażonego w zsmu CROWS-J zintegrowane z wyrzutnią ppk Javelin. Pierwsze z nich wykonano w dzień do celu-czołgu w odległości 3200 metrów, a drugie odpowiednio w nocy do analogicznego celu w odległości 3500 metrów. Oba zakończyły się sukcesem co umożliwia planowane rozpoczęcie integracji wozów części Brygadowych Zespołów Brygadowych Stryker (SBCT) z tymi systemami przeciwpancernymi. Ma to pozwolić na znaczące zwiększenie zdolności przeciwpancernych tych związków taktycznych U.S. Army.

FGM-148 Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania. W Polsce pociskami FGM-148F Javelin dysponują Wojska Obrony Terytorialnej. 

Reklama

Komentarze

    Reklama