Reklama

Siły zbrojne

Jak 183 dni walki odmieniło armię ukraińską i rosyjską?

Autor. Defence24

Jak Rosja przygotowywała się do ataku na Ukrainę i na co liczyła uderzając relatywnie niedużymi siłami? Jaki los gotowano Ukrainie? Jakie błędy popełnili Ukraińcy i czego nauczyły się obydwie strony w czasie trwającego i ewoluującego już od sześciu miesięcy konfliktu? Wreszcie: jakie fazy możemy rozróżnić w tej wojnie i przede wszystkim co dalej? O tym rozmawia Maciej Szopa z prowadzącym własne, codzienne raporty z wojny dr. Markiem Kozubelem.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. srodek

  Raport dobry tylko jestem przeciwko uzwaniu przymitnikow. okreslajacych emocje. np to czy dana osoba jest partyznatem czy terrorsta podkadajaya bomby zalzy od strony . Tak samo to czy ktos jest kolaborantem czy miejsowym Rosjaninem np. Wolalbym RZECZOWY OPIS - bez emocji "wstrenni terrorsci" lub "kolabranci" itp. Emocje zawsze zaciemnija. Na poczatku sie wydaje ze nie ale ostecznie obraz rozmyty

  1. Adam S.

   A Ty sam nie rozumiesz, czym się różni partyzant od terrorysty? Owszem, zależy od strony, czyli kto jest stroną atakującą i niszczącą porządek prawny, a kto obrońcą. Gdyby ci sami Ukraińcy, którzy dziś są partyzantami, przed rosyjską agresją zaatakowali Moskwę, byliby terrorystami. Ale to nie Rosja została zaatakowana, tylko Ukraina. Żenujące jest to, że takie rzeczy trzeba tłumaczyć.

  2. Dudley

   Może by tak zapoznać się z definicją partyzanta, terrorysty i kolaboranta? Bo nie można ich stosować zamiennie. I to bez względu na strony konfliktu. AK wysadzając pociągi z zaopatrzeniem dla wojska prowadziło wojnę partyzancką, ale wysadzając kina i restauracje gdzie byli głównie cywile, to były akcje typowo terrorystyczne. Nie miały za zadania zniszczenia zasobów ludzkich, ale zastraszenie. Kolaborant, to też dość jasno określona postawa, i to bez znaczenia której strony konfliktu dotyczy. Jak zajrzysz do słownika to tam nie ma słowa o emocjach, tylko dość enigmatycznie wyjaśnienie co dane słowo oznacza

  3. srodek

   Czy zabijanie cywilnych osób np lekarzy nauczycieli to nie ludobójstwo ?

 2. GB

  Dziś pojawił się filmik z nowo tworzonego i szkolącego się rosyjskiego 3 Korpusu Armijnego. Jeśli to nie propaganda lub odwrócenie uwagi to ma mieć najlepszą rosyjską broń jaka jeszcze pozostała. Zaobserwowano m.in. czołgi T-90M i T-80BWM. Tak jak by odtwarzano 1 Gwardyjską Armię Pancerną, która po od2rocie spod Kijowa przez Sumy gdzieś zniknęła. A raport bardzo dobry.

Reklama