Reklama

Siły zbrojne

Izraelsko-niemiecki system walki elektronicznej dla Eurofightera?

Eurofighter Sky Shield
Wizualizacja samolotu Eurofighter Typhoon z zasobnikiem Sky Shield pod kadłubem.
Autor. Hensoldt

Firmy Rafael Advanced Defense Systems i Hensoldt zawarły umowę dotyczącą współpracy w zakresie oferty zasobnika walki radioelektronicznej dla Luftwaffe, który wstępną gotowość operacyjną ma osiągnąć w 2028 roku. System przeznaczony dla samolotów Eurofighter Typhoon łączy zdolności ofensywne i defensywne, wykorzystując istniejące interfejsy.  

Reklama

Umowa została zawarta 18 października w Tel Awiwie przez Thomasa Müllera, dyrektora generalnego HENSOLDT i dyrektora generalnego spółki Rafael generała dywizji (w stanie spoczynku) Yoava Har-Evena. Prace mają doprowadzić do wprowadzenia do służby w 2028 roku nowego zasobnika spełniającego wymagania Luftwaffe w zakresie systemów nowej generacji będąc efektem połączenia dwóch istniejących rozwiązań.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wkładem spółki Rafael jest nowy zasobnik walki elektronicznej Sky Shield, jako gotowe do użycia rozwiązanie zasobnika zakłócająco-osłonowego. Hensoldt odpowiedzialny jest za ofensywne systemy walki elektronicznej rozwijane przez tę firmę w ramach projektu KALÆTRON Attack. Dla przyspieszenia integracji na platformie Eurofighter Typhoon zasobnik walki elektronicznej będzie wykorzystywał istniejące interfejsy zasobnika Litening Pod, który był już przetestowany w walce.

Jest to projekt związany z decyzją Luftwaffe o rezygnacji z zakupu samolotów GA-18G Growler. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, które pojawiły się podczas berlińskiego salonu lotniczego ILA 2022, niemieckie ministerstwo obrony zdecydowało się zakupić specjalną wersję samolotu Eurofighter Typhoon ECR (ang. ECR - Electronic Combat Role) SEAD (ang. Suppression of Enemy Air Defences) przeznaczonej do walki elektronicznej. Mają zastąpić samoloty Panavia Tornado ECM i wspierać możliwości F-35A do przełamywania obrony przeciwnika. Najprawdopodobniej wersja ta otrzyma oznaczenia Eurofighter Typhoon EK (niem. Elektronische Krigsfuhrung).

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Razparuk

  No to ilość backdoorów dla ruskich będzie nieograniczona. Omijać szerokim łukiem...tak mówią Gruzini i Australijczycy

  1. TFX

   Razparuk i pewnie dlatego Gruzini ciągle kupują broń z Izraela i bardzo ją sobie chwalą. A rosyjska propagandę sobie daruj.

  2. Pawelek

   Razparuk, żyj dalej w krainie baśni i bajek Prezesa i Wam podobnym. My wszędzie mamy wrogów, a inne państwa robią świetne interesy. Niewykształcony naród zawsze będzie klepał biedę, a mądre narody robią interesy i się bogacą. Ostatnie 30 lat Polska robiła interesy i się niesamowicie wzbogaciła. W 1989 r. byliśmy jednym z najbiedniejszych państw Europy, teraz doganiamy średnią europejską. Jesli wszędzie będziemy mieli wrogów, bo przecież cały świat uwziął się na tę biedną Polskę (nota bene Putin twierdzi, że cały świat uwziął się na Rosję), to długo nie będziemy cieszyć się tym bogactwem. No cóż, jak mawiał pewien Wasz klasyk, nieważne czy Polska będzie biedna czy bogata .....

  3. Alsecco

   ~TFX, Australijczycy zatem kłamią lub uwzięli się na Żydów?

 2. Valdi

  Przypomnijmy Izraelsko 🇮🇱🇮🇱🇮🇱niemiecka rakieta Arrow3, Czyżby SPD przekazało plany techniczne Iris t do NKWD 😱😱😱😱

Reklama