Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie Apache pod ostrzałem rakiet

Izraelski Apache (zdjęcie ilustracyjne)
Izraelski Apache (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. Davidi Vardi Pikiwiki Israel/CC BY SA 2.5/Wikimedia Commons

Terroryści z Hamasu ostrzeliwują izraelskie śmigłowce Apache prowadzące operację w rejonie granicy Izraela ze Strefą Gazy za pomocą przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Jak na razie jednak z materiałów wideo wynika, że głowice rakiet są skutecznie zakłócane przez systemy samoobrony.

Reklama

Z zamieszczonych w mediach społecznościowych materiałów wideo wynika, że izraelskie śmigłowce są ostrzeliwane za pomocą przenośnych zestawów przeciwlotniczych klasy MANPADS (Man-Portable Air Defence Systems). Terroryści z Hamasu stosują między innymi rosyjskie zestawy Igła-1, w kodzie NATO SA-16. Wystrzelono ich przynajmniej kilka, ale – jak pokazuje nagranie – zostały one skutecznie zakłócone przez systemy samoobrony izraelskich śmigłowców.

Reklama
Reklama

W rękach Hamasu mają też znajdować się lekkie systemy przeciwlotnicze będące własnym opracowaniem tej formacji. Jest możliwe i bardzo prawdopodobne, że technologię (komponenty) do ich budowy dostarczył Iran.

Na razie brak jest jednak potwierdzonych informacji o stratach izraelskich śmigłowców w wyniku zastosowania tych systemów, choć takowe mogą się pojawić. Izraelskie Apache, jak i inne maszyny posiadają kompleksowe układy samoobrony krajowej produkcji firmy Elbit Systems, złożone z systemów ostrzegania o wystrzeleniu rakiet (Missile Warning System), wyrzutni flar i dipoli, środków walki elektronicznej oraz systemów kierunkowych zakłóceń w podczerwieni klasy DIRCM (Directional Infrared Countermeasures) rodziny MUSIC/mini-MUSIC, wykorzystujących środki laserowe.

Czytaj też

Izrael ma ponad 40 śmigłowców AH-64 Apache, w wersjach AH-64Ai i AH-64Di, zmodyfikowanych przez lokalny przemysł i integrowanych np. z ppk. Spike. Co ciekawe, w system MUSIC DIRCM wyposażonych jest też przynajmniej część polskich Boeingów 737 przeznaczonych do przewozu VIP.

Materiał propagandowy pokazujący grafikę komputerową strzelania do śmigłowca Ka-52 jako działanie Hamasu
Materiał propagandowy pokazujący grafikę komputerową strzelania do śmigłowca Ka-52 jako działanie Hamasu
Autor. jucy7off/Makadon/Twitter

Warto zauważyć, że w mediach społecznościowych sympatyzujących z ugrupowaniami palestyńskimi pojawiają się nagrania mające świadczyć o rzekomym zniszczeniu izraelskich śmigłowców, przygotowane za pomocą grafiki komputerowej i pokazujące… rosyjskie śmigłowce Ka-52 jako cele.

Materiał propagandowy pokazujący grafikę komputerową strzelania do śmigłowca Ka-52 jako działanie Hamasu.
Materiał propagandowy pokazujący grafikę komputerową strzelania do śmigłowca Ka-52 jako działanie Hamasu.
Autor. jucy7off/Makadon/Twitter
Reklama

Komentarze (13)

 1. młodygrzyb

  Komentarze pełne zachwytów jak to świetnie dają sobie radę żydowskie śmigłowce, atu bęc. Jest potwierdzenie strącenia przez Palestyńczyków nie tylko kilku śmigłowców ale i kilku samolotów. Czekamy teraz na potwierdzenie typów samolotów jakie spadły. Najciekawsze że podobno parę maszyn padło ofiarom technologii opracowanej kiedyś w Polsce , czyli rakiet z rur kanalizacyjnych. Problem z nimi taki że lecą z potężną prędkością i nie da się ich w żaden sposób zakłócić. Okazuje się że Palestyńczycy nadal tą Polską technologię stosują i to nie tylko do ostrzeliwania celów naziemnych ale i mniejszymi rurami wala w kierunku śmigłowców i samolotów.

  1. Davien3

   Grzybku a gdzie masz to potwierdzenie,podaj jakies źródła bo twoja wiarygodność jest mniejsza od zera.

  2. Ein

   Hahahahahahahaha, ha, ha. No liczne dowody kacapskiego grzybka to Arma3 z mi i ka z gwiazdą.... dawida. Izrael nie stracił ani jednej maszyny. Igła okazała się kompletnie nieskuteczna. Jak pokazała wojna na wschodzie, Wierba też jest gówno warta.

 2. wert

  parę faktów dla "yntelygentóf". W ćwiczeniach "zima 2020" 5-go dnia red team dotarł do Pragi na "warsiawce" docierał i wcześniej tylko z lukrowaniem rzeczywistości i poświęcaniu terytorium z "gorszym" społeczeństwem. Każda reforma wojsk zaczyna się w MF inaczej "piniendzy ni ma i nie bendzie" Obraz prowadzonej reformy finansów to jego przychody: 53 mld do 300 mld. Stosunek sił za Ukł Warsz gdy NATO ODSTRASZAŁO: piechota 1,2:1; dekle 2,5:1; artyl 2,8:1. Rok 2020 piech 5:1; dekle 22:1; artyl 5:1; transp op 4:1. Zachód NIE chce zbrojeń bo zakłada słusznie zresztą) nieprzekraczalną linię Odry, jankesom do utrzymania Europy wystarczy obecność za Odrą. Teraz rządzcie Polską pamiętając o paru datach 1772, 1794, 1939, 1945 1989. Były również i dobre 1831, 1863, 1918, 2015

  1. wert

   dane podali analitycy B.... Dotyczyły połączonego potencjału państw NATO i kacapskiej przewagi na flance wsch.. To oddawało kacapom Łotwę w 48h Litwę w 96h. a sojusznikom argument o niecelowości pomocy Polsce. Cały czas jest silny nurt w Waszyngtonie o nie rozpraszaniu i "marnowaniu" środków. Celem jankesów jest nie dać się wypchnąć z Europy i najlepiej przekręcić kacapię na chiny. Stawiaja na Polskę częściowo aby mieć lewar na monopol gebelsów. To dla nas szansa którą wykorzystamy lub nie. Nasze interesy strategiczne są w konflikcie z sojuszniczymi czy tego chcemy czy nie. zawsze możemy zostać POrobkami. NASZ wybór

 3. user_1050711

  I po to (jak sądzę) Amerykanie kupowali także Gromy i Pioruny. Uodpornić się i na nie.

  1. Davien3

   User amerykański i izraelski system samoobrony bazuje na laserze oslepiajacym głowice więc zadziała na KAŻDY MANPADS na świecie z naprowadzaniem IR i całkiem sporoinnych rakiet z tym naprowadzaniem w tym na wszystkie rosyjskie Nie musza miec Piorunów i Gromów do testowania bo lepsza od Pioruna GSN ma chocby ich Stinger Jedyna niewiadoma to głowice IIR gdzie elektronika zwyczajnie może zignorowac laser.

  2. user_1050711

   @Davien3. Zrobiła na mnie wrażenie Twoja wypowiedź, że Stinger ma lepszą głowicę od Pioruna. Co bierzesz ?

 4. Rozczochrany74

  Gdyby Palestyńczycy mieli Pioruny to by Apacze nie polatały..

  1. Davien3

   Mają przeciez nie majace analoga w mirie ruskie Igły:) A na Apache nawet Pioruny by nie wystarczyły bo ich system aktywnej samoobrony działą w przeciwieństwie do ruskiego.

  2. Anty 50 C-cali

   choć Ruskie dorwali Grom, przynajmniej jeden,w Gruzji w 2008 - TO NIE POLATALI SOBIE ŚMIGLAKAMI. Od Hostomla 2022, do dzisiaj, nad Ukrainą.

 5. Seb66

  I taaaaaaki Izrael ma 2,5 raza MNIEJ Apachy niż my mamy mieć?? Porazajace!

  1. Kaszana

   Seb66. Megalomania prezesa, a że to na kredyt, kogo to obchodzi. Ludzie się cieszą że mamy na nowe zabawki, inaczej , na bardzo duże iloßci zabawek

  2. user_1050999

   Faktycznie Taaaaaakiiiiii - śmieszny kraik wielkości województwa i faktycznie jest co porównywać do Polski ;). Porażające

  3. Anty 50 C-cali

   Bo mieli przedtem (na ten) płot, na granicy, nie patrząc czy To "konfrontacyjnie"wygląda czy nie? A przed ogrodzeniem czołgi przy których nasze Twarde, to ech...Dalekoo w kraju nad Wisłą. Mieli nam zmajstrować spajki na ....Caracale, w liczbie 20 kompletów !! Sami zaś, Ci Izraelici brali ochoczo używane sihawki , na swe mieczniki na sadzawce na morskiej flance. No i w rezerwie mieli Kobry. W miarę jak po apaczach Alfach dokupywali Delty, te cobry widziano a to w Jordanii a to w Afryce nawet!. OBOK ruskich(!!) "bez analogu". Nim zliczyli, na dzisiaj rano 900 ciał, po wewnętrznej stronie siatki-------

 6. Andrzej ze Szczecina

  Nie grafiki komputerowe, tylko filmiki z Arma 2

  1. Leśny Dziadek

   "Filmik" jest właśnie grafiką komputerową, mistrzu xD

 7. Trew

  Grubo, pewnie niewielu zWas wie że Palestyńczycy to najlepiej wykształcony naród świata, prawie 60% z nich posiada wyższe wykształcenie i to nie byle jakie. Patrzeć tylko jak zbudują atomówki :/ Polecam dzisiejszą dyskusję na kanale sportowym gdzie pewien specjalista z Izraela wyjaśniał problem od strony geopolitycznej.

  1. Prezes Polski

   I tu widać fundamentalna różnice pomiędzy mądrością i wykształceniem. Bo wykształceni to oni może i są, ale mądrości w tym ataku na Izrael trudno się dopatrzeć.

 8. PzGren72

  Na dwóch osotatnich zdjęciach jest gra ARMA 3.

 9. Szczupak

  Palestynczycy też widać mają kilka trafień w KA.

  1. suawek

   Przypomnij nazwę tej gry.

 10. RQ

  Są też wersje z "zestrzeleniem Izraelskich" Mi

  1. suawek

   ... które wyglądają jak KA-52 :)

 11. bezreklam

  Taka róznca medzy nowczesnym Piorunem (tez chyba na bazie Igly) A stara Igla

  1. PGR

   No właśnie nie wiadomo jak Piorun poradziłby sobie z nowoczesnym systemem samoobrony, które u Rosjan jak reszta elektroniki jest technicznie sprzed 50 lat

  2. Davien3

   Taak tyle ze jak widac Piorun jest jakies 100x bardziej skuteczny od dowolnych rosyjskich MANPADS. Aha i baza Pioruna nie była Igła ale Grom.

  3. [email protected]

   I taka różnica miedzy systemami samoobrony które działają w praktyce i które działają w propagandowy sposób :)

 12. Davien3

  Najlepsza ta ich własna OPL bo ewidentnie były to pociski niekierowane:))

 13. Paweł P.

  Nieźle!

Reklama