Reklama

Siły zbrojne

Izraelski atak rakietowy na cele w pobliżu Damaszku

Fot. DoD USA
Fot. DoD USA

Co najmniej trzy rakiety wystrzelił Izrael z okupowanych Wzgórz Golan na cele w pobliżu stolicy Syrii, Damaszku - poinformowała w niedzielę wieczorem syryjska agencja SANA, dodając, że jeden z pocisków został zniszczony przez obronę powietrzną.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało, że atak rakietowy skierowany był na irańskie i syryjskie pozycje wojskowe w pobliżu Damaszku. Według Obserwatorium w okolicy lotniska na przedmieściach syryjskiej stolicy słychać było trzy eksplozje. Syryjskie media rządowe twierdzą, że jedna z rakiet została zestrzelona przez obronę powietrzną. Nie ma informacji o ofiarach, choć - jak podało Obserwatorium - zauważono jadące na miejsce ostrzału karetki pogotowia. Jak dotychczas nie było żadnego komentarza w tej sprawie ze strony Izraela.

W ostatnich latach siły Izraela przeprowadziły setki ataków w Syrii przeciwko  siłom Iranu i wspieranemu przez ten kraj  i Syrię Hezbollahowi - radykalnej szyickiej organizacji z Libanu. Izrael określa ją jako największe zagrożenie u swoich granic.

Izrael twierdzi, że Iran i Hezbollah dążą do przekształcenia Syrii w nową linię frontu w konfrontacji z państwem żydowskim. Napięcia przybrały na sile po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa z końca marca o uznaniu zwierzchnictwa Izraela nad Wzgórzami Golan, zajętymi przez państwo żydowskie podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową. ONZ uważa Wzgórza Golan za okupowane terytorium Syrii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. anda

  No atak ma całego, z szumu wynikało, że był to potężny atak a okazało się, że wystrzelono trzy słownie trzy rakiety z tego jedna doleciała / no znowu Irańczykom zniszczono jakieś atrapy - nie wyrobią na zakup nowych / druga prawdopodobnie.

  1. Davien

   Wow Anda, to Izrael ma supr pociski jak jedna się rozdziela na conajmniej trzy i niszcze wszystko co trzeba:)) A dla twojej wiedzy Syryjczycy twierdzą że zestzrelili jedną, ale nie byłbym pewien czy to była rakieta czy znowu jakiś rosyjski samolot:)

 2. sża

  I kto tu jest agresorem?

  1. St

   Przecież są w stanie wojny więc ?

  2. rybs

   Taaa. Zdaniem kilku forumowiczów tutaj. Tak poza tym nikt o tym stanie wojny nie wie ale , jak widzę, "prawdy internetu" miały i mają wzięcie.

 3. ...

  Jesli jest tak zle...to czemu Izraelski premier co chwile leci cos uzgadniac do Rosji? skoro oni nie maja mocy by cokowiek zrobic? A druga rzecz. kazdy inny kraj gdyby mial bombe atomowa by narazil sie na oburzenie swiata. podbnie za zabijanie cywilow. maja fory

 4. Mario

  Do czasu kiedy ci rasiści mają ochronę mocarstwa mogą bezbronnych atakować i robią to pod osłoną tzw walki z terrorystami sami będąc terrorystycznym państwem

 5. makuś

  Wystrzelili już setki rakiet a efektów żadnych. Co jest z tą amerykańską bonią ,że ostatnio jakoś się nie sprawdza nie tylko w walce przeciwko Irańczykom ale i na wojnie w Jemenie.

 6. dywersant

  Czyżby Izraelczycy naszemu kontyngentowi stacjonującemu po sąsiedzku w Libanie prezentowali możliwości Lynks-ów, których MON w Programie HOMAR nie zakupił?

 7. tyle

  Zaatakowali też izraelscy osadnicy. Napadli i spalili katolicki kościół , pobudowany w miejscu, gdzie Pan Jezus rozmnożył ryby i chleb.

  1. p.wl

   Zródło?

 8. GB

  I znowu nie mająca analoga zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL nie potrafiła odeprzeć ataku izraelskiego.

  1. czepialski

   Można powiedzieć więcej nie tylko rosyjskie, syryjskie, ale i oparte o ruską technologię irańskie. To kolejny raz jak ruskie Pancyry i nie tylko nie dały rady kilka tygodni temu samodetonacja rakiet z Pancyrów jak zwykle oskarżają wszystkich a to syryjskie WRE a to irańskie. Aż sami powołali komisje do zbadania incydentu oskarżając irańskie systemy zagłuszające IS-1 i IS-2. Czyli rakiety Pancyrów nieodporne na zagłuszanie. Ciekawe co tym razem wymyślą co by ratować ten szmelc.

  2. Kuba Ptrlicka z Pardubic

   Z drugiej strony nie zestrzelili tym razem żadnego swojego samolotu

  3. gnago

   jankesi testowali swój nowy pocisk energetyczny nawet kamerki na poligonie poszły. Jankeski też nieodporny na kierowaną wiązkę wielkiej mocy. Żaden kraj nie ma odpornej , lampy dawno wycofano

 9. Strażnik Teksasu

  Jak czytam te banialuki trolii USA to aż boli mnie wątroba!!! Od kiedy to Syria ma nową opl?! Za to AS ma najnowsze patrioty i jak one wypadły broniąc rafinerii ?!

  1. GB

   Zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL z systemami S-400, S-300, S-200, BUK, TOR, Pancyr, wzmocniona Su-35, Su-30 i MiG-29 to nic? A w sumie przeciwko lotnictwu izraelskiemu to realnie nic.

  2. Davien

   Oj Strazniku Syberii...AS nie ma najnowszych Patriotów a pociski terrorystów zestzreliwuje bez problemu ponad 20-sto letnimi PAC-2 które nie sa nawet przeznaczone do zwalczania balistycznych. A przy rafinerii Patriotów nie było, wiec znowu wszystkich rozbawiłes.

  3. Chuck Norris

   Śmiać to mi się chce jak czytam te bajki z SANA: były trzy wybuchy, więc rakiet musiało być wystrzelonych "conajmniej trzy", bo przecież musieliśmy coś strącić...

 10. Sarmata

  Jak widac rosyjskie systemy są tak samo dobre co amerykańskie. Jedne bronią Arabi Saudyjskiej drugie Syrii. Jedne i drugie przepuszczają atakujące drony i rakiety. Ale rosyjskie są dużo tańsze więc są lepsze, mają lepszy stosunek ceny do jakośći.

  1. Davien

   No padłem:)) Patrioty bez problemów zestrzeliwują pociski balistyczne a rosyjskie systemy jak widąc nei:)

 11. FR technologiczne imperium

  Legendarne Rosyjskie OPL znów śpi ? Ciekawe jaką teraz wymówkę znajdą obrońcy dobrego imienia Federacji Rosyjskiej.

 12. Pilot

  Coś ta obrona przeciwlotnicza jest mało skuteczna.

  1. czepialski

   A ruskie portale rozgrzane do czerwoności twierdzą że wszystkie zestrzelone jak zwykle. Oj coś kontrakty eksportowe wiszą na włosku.

Reklama