Siły zbrojne

Izrael ze zgodą na King Stalliony

Izraelski CH-53 / Fot. Oraz Rozen (CC BY-SA 3.0)
Izraelski CH-53 / Fot. Oraz Rozen (CC BY-SA 3.0)

Departament Stanu USA wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż do Izraela ciężkich śmigłowców transportowych Sikorsky CH-53K King Stallion.

Zgoda obejmuje sprzedaż 18 wiropłatów wraz z wyposażeniem dodatkowym, pakietem szkoleniowym i logistycznym o maksymalnej wartości do 3,4 mld USD. Wyposażenie dodatkowe obejmuje sześć silników zapasowych T408-GE-400, części zamienne, wyposażenie obsługowe i testowe oraz dokumentację techniczną, a także półcalowe karabiny maszynowe GAU-21.

Izrael poinformował o chęci pozyskania King Stallionów w lutym tego roku. Maszyny te mają wejść do służby zastępując swoich pradziadków, czyli śmigłowce CH-53D Yassur (izraelskie wersja Sea Stalliona) wprowadzane do służby począwszy jeszcze od lat 60. ubiegłego stulecia. Zakup jest realizowany w ramach tzw. programu Momentum mającego na celu radykalne zwiększenie zdolności Sił Obrony Izraela.

Reklama
Reklama

W przypadku wykorzystania możliwości zakupu CH-53K, Izrael pozostanie w nielicznej grupie państw użytkujących maszyny z rodziny Stalliona. Obecnie poza Stanami Zjednoczonymi, a dokładnie Korpusem Piechoty Morskiej i Marynarką Wojenną USA eksploatującymi Super Stalliony i przesiadającymi się na King Stalliony, Stalliony mają jeszcze właśnie Izraelczycy (23 Sea Stalliony), Niemcy (78 egzemplarzy) i Iran (6 egzemplarzy).

Komentarze (5)

 1. Precz z Ruskimi.

  Niech przestarzały sprzęt wyślą Ukrainie i niech odbije w końcu Krym.

 2. say69mat

  @Hmmm ... komentarz do komentarzy i dla komentatorów: Znaleziono ciało szefa Domu Białoruskiego w Kijowie. Policja: Został powieszony w parku

 3. zgred

  No kto by się spodziewał.

 4. XYZ

  Ale jak to bez przetargu, bez offsetu i bez korzyści dla lokalnych firm?

  1. el izra

   To prezent. Nic placa w ramach corocznej pomocy wojskowej.Ewentualnie sa male doplaty.

  2. Tadek

   A czego możemy się spodziewać od żydowskiego okupanta to nie jest ich prywatny polin zajmijcie się 447 jesteś bardzo naiwny zapomniałeś o Wielkim Polaku Leeperze którego zamordował kelsztejn a nam Polakom zgotowali cholokaust jak Palestyńczykom

  3. lol

   A kto patrzy w zęby darowanemu koniu?

 5. Viktor

  Czyżby irańskie lodzie podwodne były zagrożeniem?

  1. yar

   Dowcip tygodnia!