Reklama

Siły zbrojne

Izrael przeprowadził atak na największe lotnisko w Syrii

Izraelskie Siły Powietrzne / Fot. iaf.org.il
Izraelskie Siły Powietrzne / Fot. iaf.org.il

Minionej nocy izraelskie wojsko dokonało ataku rakietowego na międzynarodowe lotnisko znajdujące się w stolicy Syrii. Z oficjalnych informacji wynika, że w wyniku ataku zginęło dwóch syryjskich żołnierzy, a kilku zostało rannych. Lotnisko w Damaszku zostało obecnie zamknięte.

Reklama

W ostatnich godzinach syryjska armia poinformowała, że ok. drugiej w nocy w lotnisko znajdujące się w stolicy uderzyły pociski rakietowe, pochodzące z kierunku Jeziora Tyberiadzkiego w Izraelu. W wyniku zniszczeń powstałych poprzez opisywane uderzenie lotnisko zostało wyłączone z użytku, a władze poinformowały, że zginęło dwóch syryjskich żołnierzy. Prace nad naprawą szkód rozpoczęły się natychmiastowo.

Reklama

Izrael obrał za cel lotniska i porty w częściach Syrii będących pod kontrolą rządu. Z dostępnych informacji wynika, że izraelskie ataki uderzyły w lotnisko, jak również w skład broni w pobliżu obiektu na południe od Damaszku, gdzie gdzie rzekomo miały znajdować się obiekty irańskiej milicji. Eksperci twierdzą, że celem ataku było przede wszystkim zapobiegnięcie transportu broni z Iranu do wspieranych przez Teheran grup bojowników, w tym libańskiego Hezbollahu, dlatego też największe szkody miały powstać na pasie startowym używanym do transportu towarów.

Czytaj też

Według agencji Reuters izraelskie ataki uderzyły w placówkę elitarnych irańskich sił Ghods i wspieranych przez nie milicji. Irańczycy są silnie obecni w dzielnicy As-Sajjida Zajnab w południowym Damaszku, gdzie mają szereg podziemnych baz, a dodatkowo Ich obecność rozprzestrzeniła się w jeszcze bardziej w ostatnich latach. Izrael nasilił uderzenia na międzynarodowe lotnisko w Damaszku, a także inne lotniska cywilne, by zakłócić coraz częstsze wykorzystywanie przez Teheran możliwości powietrzne do dostarczania broni sojusznikom w Syrii i Libanie. Transport sprzętu wojskowego przy pomocy samolotów został wzmożony przez izraelskie zakłócenia dostaw drogą lądową.

Reklama

Izrael przeprowadził setki uderzeń na cele wewnątrz kontrolowanych przez rząd części Syrii w ostatnich latach. Ostatnim takim przypadkiem był atak na bazę lotniczą Szajrat w pobliżu miasta Homs w zachodniej Syrii, często używaną przez siły rosyjskie stacjonujące w kraju i wtedy także zginęło dwóch wojskowych syryjskiej armii. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) z siedzibą w Wielkiej Brytanii poinformowało, że magazyny sił irańskich i Hezbollahu znajdujące się na terenie bazy zostały zniszczone w wyniku uderzenia.

Czytaj też

Jak na razie Izrael nie skomentował swoich działań, ale trzeba zaznaczyć, że rzadko przyznaje się lub omawia takie operacje.Władze jeśli już zdecydują się na komentarz w sprawie nalotów na cele w Syrii to podkreślają, że nie pozwolą, by kraj ten stał się przyczółkiem i bazą wypadową dla Iranu, czyli wroga numer jeden państwa żydowskiego.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Ambasador

  Ciekawe...nie przypominam sobie aby Ukraińcy wcześniej atakowali Rosję,podkładali bomby w autobusach czy przemycali jakąś nielegalną broń.

  1. Hmmm.

   A kiedy Liban zaatakował Izrael, że jest przez trakyowany od kilku dekad jak piloligon?

  2. Wania

   Do hmmm. No znajomość historii się kłania. Syria rozpoczęła wojnę z Izraelem i jest w stanie wojny od lat. Więc nie porównuj Rosji, która napadła jak bandyta na wolny kraj. Łamiąc przy tym memorandum budapesztańskie i mordując masowo ludzi jak Hitler.

  3. Hmmm.

   @Wania, sprawdź, kto i kiedy wymordował cywilów m.i. w Deir Jassin i jakie były tego skutki.

 2. Darek S.

  Ciekawe kiedy Izrael zaatakuje Okęcie, jak im się nie spodoba jakaś decyzja naszych władz ?

 3. Shelby

  Co za porownanie? W Syrii mamy do czynienia z wojna domowa a w Ukrainie zadnej wojny nie bylo, to zsrr przynioslo tam wojne dlatego zsrr jest fe. Zreszta po tym co zrobili 17 wrzesnia 1939 roku i w Katyniu oraz po zdemolowaniu polskiej gospodarki przez kilka dekad komuny zasluguja na to zeby byc fe nawet bez wzgledu na wojne w Ukrainie.

 4. Hmmm.

  Izrael robi to, co Rosja na Ukrainie, ale tylko ci drudzy są fe w polskich mediach. Dla mnie oba państwa są bandyckie.

Reklama