Reklama

Siły zbrojne

IU zakupił spadochrony

Szkolenie 6 BPD na Jeziorze Żywieckim / Fot. B. Sulik
Szkolenie 6 BPD na Jeziorze Żywieckim / Fot. B. Sulik

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, w trybie ex ante, o udzieleniu zamówienia na dostarczenie spadochoronów dla wojsk aeromobilnych.

Zamówienie dotyczy 106 zestawów spadochronowych DEDAL (w konfiguracji desantowy AD-95 s.2 wyk.4 z UZO-100, spadochron zapasowy AZ-95) i 75 spadochronów desantowych taktycznych AD-2000M. Zostaną one dostarczone przez firmę AIR-POL z Legionowa. Całkowita wartość zamówienia to ponad 1,259 mln EUR.  Zestawy spadochronowe DEDAL stosowane są do szkolenia podstawowego oraz do desantu żołnierzy jednostek powietrzno-desantowych natomiast spadochron desantowy taktyczny AD-2000 przeznaczony jest do przerzutu żołnierzy sekcji specjalnych ze średnich i dużych wysokości.  

Spadochrony te pozostają na wyposażeniu od 2005 r. i spełniają swoje zadania, a wprowadzenie nowego sprzętu ze względu na trudności eksploatacyjne (inne właściwości techniczne materiałów, odmienne części składowe) oraz taktyczno-szkoleniowe (konieczność opracowania nowej taktyki korzystania i metodyki szkolenia) generowałoby koszty niewspółmierne do potencjalnych zysków.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Praktyk

    Co za bzdura. "spadochron desantowy taktyczny AD-2000 przeznaczony jest do przerzutu żołnierzy sekcji specjalnych ze średnich i dużych wysokości" przeznaczony to on może i jest ale technologicznie czas stanął 20 lat temu... "Spadochrony te pozostają na wyposażeniu od 2005 r. i spełniają swoje zadania, a wprowadzenie nowego sprzętu ze względu na trudności eksploatacyjne (inne właściwości techniczne materiałów, odmienne części składowe) oraz taktyczno-szkoleniowe (konieczność opracowania nowej taktyki korzystania i metodyki szkolenia) generowałoby koszty niewspółmierne do potencjalnych zysków." Myślę że opracowanie dwóch trzech metodyk i programów to chyba niższy koszt niż 1 mln Euro. Dla mnie przekrętem jest dostarczanie spadochronów o jakości bardzo słabej od tylu lat przez jednego producenta...

  2. Kosciuszko

    Super, średnio 30 tyś za komplet. To tylko w Polsce tak się da. To jest zakuflowana pomoc publiczna i nic więcej. Przekręt z naszych pieniędzy.

Reklama