Reklama

Siły zbrojne

Iskandery trafią na eksport w 2015 roku

System balistyczny Iskander-E już w przyszłym roku może trafić na eksport - fot. Rostech
System balistyczny Iskander-E już w przyszłym roku może trafić na eksport - fot. Rostech

Rosyjskie pociski balistyczne Iskander będą dostępne dla odbiorców zagranicznych od 2015 roku - poinformowały produkujący systemy zakłady KBM, należący do koncernu Rostech. Eksport jest możliwy dzięki zwiększeniu produkcji do poziomu zaspokajającego zamówienia na systemy Iskander-M dla rosyjskich sił zbrojnych. 

Jak poinformował agencję Itar-Tass dyrektor KBM w Kołomnie, ponownie rozpoczęto działania marketingowe w celu sprzedaży systemów Iskander odbiorcom zagranicznym. Zostały one zawieszone po otrzymaniu długoterminowych zamówień ze strony rosyjskiej armii. 

Obecnie produkcja została zwiększona 4-5 razy i zakłady zyskują realną możliwość sprzedaży na eksport wariantu Iskander-E. Dotąd nie podpisano w tym zakresie żadnej umowy a klienci będą zmuszeni wstrzymać się z zakupem do 2015 roku. 

Przy tej okazji udostępniono informacje iż Rosoboronexport, koncern zajmujący się eksportem rosyjskiego uzbrojenia, wynegocjował przed 2013 rokiem jedną transakcję na sprzedaży systemów Iskander-E. Od podpisania kontraktu odstąpiono jednak "z przyczyn politycznych".

Iskander jest systemem rakietowym krótkiego zasięgu i dotąd opracowano 3 wersje. Iskander-M o zasięgu ponad 380 km jest przeznaczony wyłącznie dla rosyjskich sił zbrojnych. Iskander-K jest testowaną wersją uzbrojoną w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Wariant eksportowy nosi oznaczenia Iskander-E i wykorzystuje pociski 9M720-E o zasięgu 280 km 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.