Reklama

Siły zbrojne

Iron Dome ochroni Mariupol?

Fot.  nafrenkel88 (CC BY 2.0)
Fot. nafrenkel88 (CC BY 2.0)

Ukraińskie miasto Mariupol chce zakupić izraelski system Iron Dome do ochrony swojego terytorium w tym przede wszystkim lotniska, które mogłoby być dzięki temu uruchomione – donosi gazeta The Jerusalem Post. Wypowiedzieć miał się na ten temat zastępca burmistrza tego miasta Siergiej Zacharow.

Zdaniem Sacharowa zakup „jednego systemu” to 50 mln EUR, co jest akceptowalną ceną za otwarcie lotniska, które jest obecnie zamknięte od czasu rozpoczęcia wojny w Donbasie. Jego otwarcie miałoby oznaczać zyski dla miasta znacznie wyższe niż te pieniądze, dlatego jeszcze pod koniec tego miesiąca do producenta systemu – firmy Rafael – ma wyruszyć w tej sprawie delegacja miasta.

Iron Dome ma być korzystnym wyborem dla Mariumpola z uwagi na zdolność tego systemu do zwalczania nie tylko celów typu C-RAM czyli np. pocisków artylerii lufowej i rakietowej, i moździerzowych, ale też klasycznych obiektów aerodynamicznych - samolotów, śmigłowców, a także rakiet manewrujących i bezzałogowców. A z zatem praktycznie każdego zagrożenia jakie może pojawić się nad miastem.

Reklama
Reklama

Jednakże, do tych doniesień należy podchodzić z pewną rezerwą. Zakup systemu rakietowej obrony wysiłkiem miasta a nie państwa, w którym ono leży to raczej niespotykane na świecie rozwiązanie. Taki system musiałby zostać włączony w struktury dowodzenia sił zbrojnych Ukrainy, choćby z uwagi na konieczność kontroli nad przestrzenią powietrzną. Jeśli jednak transakcję uda się zrealizować, to może to być pierwszy zachodni system obrony powietrznej używany na Ukrainie.

Reklama

Komentarze

    Reklama