Siły zbrojne

Irackie F-16 bombardują terrorystów z IS

Iracki F-16. Fot. Lockheed Martin
Iracki F-16. Fot. Lockheed Martin

Władze w Bagdadzie potwierdziły, że niedawno dostarczone do Iraku myśliwce F-16C/D Block 52 biorą udział w nalotach na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego. W atakach używane jest uzbrojenie precyzyjne. Pierwsze „szesnastki” trafiły nad Eufrat w lipcu br., Waszyngton wydał zgodę na sprzedaż swojemu bliskowschodniemu sojusznikowi 36 maszyn tego typu.   

Władze w Bagdadzie potwierdziły, że niedawno dostarczone do Iraku myśliwce F-16IQ (odpowiednik C/D Block 52) biorą udział w nalotach na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego. Ogółem, od początku września tego roku w prowincjach Salah ad-Din i Kirkuk na północ od Bagdadu miało dojść do co najmniej piętnastu uderzeń  z wykorzystaniem uzbrojenia precyzyjnego przenoszonego przez irackie F-16IQ.

Pierwsze cztery irackie F-16 wylądowały nad Eufratem w lipcu br. Wcześniej Waszyngton wstrzymywał decyzję o przekazaniu maszyn swojemu bliskowschodniemu sojusznikowi w obawie o bezpieczeństwo samolotów i amerykańskiego personelu zakontraktowanego do obsługi maszyn oraz szkolenia techników. Było to związane z zagrożeniem pierwszej irackiej bazy „szesnastek” w Balad, leżącej ok. 70 km od Bagdadu, działaniami ISIS. Docelowo Irakijczycy maja otrzymać 36 samolotów F-16, z czego 30 w wersji jednomiejscowej i 6 w wersji dwumiejscowej. Warto dodać, że w 2012 roku Irakijczycy zamówili dla swoich nowych myśliwców cztery zasobniki rozpoznawcze Goodrich Corporation's DB-110 za 71,45 mln USD.

Nowe myśliwce znacznie zwiększą potencjał bojowy Irackich Sił Powietrznych. W tej chwili używają one do działań przeciwko terrorystom siedmiu przekazanych przez Iran samolotów szturmowych Su-25, pilotowanych najprawdopodobniej przez irańskich pilotów, oraz trzy turbośmigłowe Cessny AC208 Caravan uzbrojone w rakiety Hellfire. Działania wojsk irackich może też wspierać ok. 20 rosyjskich śmigłowców szturmowych Mi-35M i Mi-28NE. W przyszłym roku oprócz kolejnych F-16 Irak zacznie też najprawdopodobniej otrzymywać pierwsze lekkie odrzutowe samoloty szkolno-bojowe typu L-159A i T50IQ. 

(AH)

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.