Reklama

Siły zbrojne

Irackie F-16 bombardują terrorystów z IS

 • Fot. A. Hładij/Defence24.pl
  Fot. A. Hładij/Defence24.pl

Władze w Bagdadzie potwierdziły, że niedawno dostarczone do Iraku myśliwce F-16C/D Block 52 biorą udział w nalotach na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego. W atakach używane jest uzbrojenie precyzyjne. Pierwsze „szesnastki” trafiły nad Eufrat w lipcu br., Waszyngton wydał zgodę na sprzedaż swojemu bliskowschodniemu sojusznikowi 36 maszyn tego typu.   

Władze w Bagdadzie potwierdziły, że niedawno dostarczone do Iraku myśliwce F-16IQ (odpowiednik C/D Block 52) biorą udział w nalotach na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego. Ogółem, od początku września tego roku w prowincjach Salah ad-Din i Kirkuk na północ od Bagdadu miało dojść do co najmniej piętnastu uderzeń  z wykorzystaniem uzbrojenia precyzyjnego przenoszonego przez irackie F-16IQ.

Pierwsze cztery irackie F-16 wylądowały nad Eufratem w lipcu br. Wcześniej Waszyngton wstrzymywał decyzję o przekazaniu maszyn swojemu bliskowschodniemu sojusznikowi w obawie o bezpieczeństwo samolotów i amerykańskiego personelu zakontraktowanego do obsługi maszyn oraz szkolenia techników. Było to związane z zagrożeniem pierwszej irackiej bazy „szesnastek” w Balad, leżącej ok. 70 km od Bagdadu, działaniami ISIS. Docelowo Irakijczycy maja otrzymać 36 samolotów F-16, z czego 30 w wersji jednomiejscowej i 6 w wersji dwumiejscowej. Warto dodać, że w 2012 roku Irakijczycy zamówili dla swoich nowych myśliwców cztery zasobniki rozpoznawcze Goodrich Corporation's DB-110 za 71,45 mln USD.

Nowe myśliwce znacznie zwiększą potencjał bojowy Irackich Sił Powietrznych. W tej chwili używają one do działań przeciwko terrorystom siedmiu przekazanych przez Iran samolotów szturmowych Su-25, pilotowanych najprawdopodobniej przez irańskich pilotów, oraz trzy turbośmigłowe Cessny AC208 Caravan uzbrojone w rakiety Hellfire. Działania wojsk irackich może też wspierać ok. 20 rosyjskich śmigłowców szturmowych Mi-35M i Mi-28NE. W przyszłym roku oprócz kolejnych F-16 Irak zacznie też najprawdopodobniej otrzymywać pierwsze lekkie odrzutowe samoloty szkolno-bojowe typu L-159A i T50IQ. 

(AH)

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Hammer

  Same Bombardowania nic nie dadzą. Państwa Arabskie powinny stworzyć koalicję a jej wojska lądowe zaatakować ISIS. Po wyplenieniu szczurów z Europy tzw. imigranci powinni zostać zawrócenie do siebie. W ciągu 1 roku i mamy spokój na Bliskim Wschodzie. Dziękuje

  1. vvv

   A czy ty wiesz ze to sie nie stanie bo państw arabskie sa bardzo skłócone ze soba i w zależności od noszący rożne panstwa wspierają rożne nacje?

 2. wurth

  Ciekawa wzmianka o zasobniku. Pierwsze słysze o Goodrich Corporation's DB-110, ciekawe jak wypada na tle konkurencji Litening oraz Sniper. Ciekaw jestem czy są jeszcze jakieś inne zasobniki dedykowane do F-16 ? Może redakcja Defence24 napisze ciekawy artykuł o możliwościach modernizacji czy też ulepszenia naszych eFów, coś więcej niż nowy radar AESA, bo to chyba już każdy regularny czytacz defence powinien wiedzieć. pozdrawiam

  1. mg

   Kto zgodę dawał? Co ty gościu piszesz za bzdury? Budżet był jaki był i starczyło na 48 sztuk. koniec tematu. Do brukowca z takimi bredniami a nie do poważnego źródła.

 3. vcvc

  Bombardują chyba powietrze albo lasy nic po za tym..

 4. marek

  Taaa, poczytajcie sobie co Amerykanie pozwolili podpinać pod te zabawki.

 5. ja

  Nam dali zgodę na 48 efów. Bravo Polaczki

  1. Afgan

   Przydało by się jeszcze 48 dodatkowych. Sorry takie mamy położenie geograficzne.......

Reklama