Siły zbrojne

Iracki generał zginął w katastrofie F-16 w USA

Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.
Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.

Irackie ministerstwo obrony potwierdziło, że ofiarą śmiertelną środowej katastrofy myśliwca F-16 w Arizonie był gen. bryg. Rafid Mohammed Hassan. Przyczyny wypadku nadal nie są znane. 

Samolot rozbił się podczas nocnego lotu treningowego 24 czerwca i spłonął, jednak US Air Force nie udzielała informacji na temat pilota. Obecnie okazało się, że w katastrofie zginął oficer irackich sił powietrznych gen. bryg. Rafid Mohammed Hassan, który brał udział w lotach szkoleniowych realizowanych przez 162. Skrzydło Lotnicze Gwardii Narodowej na myśliwcach F-16C/D Falcon.

Obecnie w bazie Tucson w Arizonie trwa międzynarodowy program szkoleniowy, w którym bierze udział około 40 pilotów z Iraku, Singapuru, Norwegii, Danii, Omanu, Belgii, Holandii oraz Polski.

Iraccy piloci biorą udział w szkoleniu od 2012 r., a od 2014 do 162. Skrzydła Gwardii Narodowej trafiają irackie F-16, które nie zostały wysłane do tego kraju „z przyczyn związanych z bezpieczeństwem”, jak enigmatycznie informuje Lockheed Martin. Samolot, który rozbił się w środę, to pierwszy z dostarczonych, irackich F-16IQ Falcon, odpowiadających standardem samolotom F-16D Block 52+.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.