Reklama

Siły zbrojne

Iracki generał zginął w katastrofie F-16 w USA

Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.
Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.

Irackie ministerstwo obrony potwierdziło, że ofiarą śmiertelną środowej katastrofy myśliwca F-16 w Arizonie był gen. bryg. Rafid Mohammed Hassan. Przyczyny wypadku nadal nie są znane. 

Samolot rozbił się podczas nocnego lotu treningowego 24 czerwca i spłonął, jednak US Air Force nie udzielała informacji na temat pilota. Obecnie okazało się, że w katastrofie zginął oficer irackich sił powietrznych gen. bryg. Rafid Mohammed Hassan, który brał udział w lotach szkoleniowych realizowanych przez 162. Skrzydło Lotnicze Gwardii Narodowej na myśliwcach F-16C/D Falcon.

Obecnie w bazie Tucson w Arizonie trwa międzynarodowy program szkoleniowy, w którym bierze udział około 40 pilotów z Iraku, Singapuru, Norwegii, Danii, Omanu, Belgii, Holandii oraz Polski.

Iraccy piloci biorą udział w szkoleniu od 2012 r., a od 2014 do 162. Skrzydła Gwardii Narodowej trafiają irackie F-16, które nie zostały wysłane do tego kraju „z przyczyn związanych z bezpieczeństwem”, jak enigmatycznie informuje Lockheed Martin. Samolot, który rozbił się w środę, to pierwszy z dostarczonych, irackich F-16IQ Falcon, odpowiadających standardem samolotom F-16D Block 52+.

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Operation Ajax

  Podejrzewałem, że operator AWACSa czy naziemny może przejąć stery F-16, ale nie przypuszczałem, że może też zablokować system katapultowania... :-P

 2. Afgan

  Te przyczyny związane z bezpieczeństwem należy odczytywać jako obawy przed przekazaniem za pośrednictwem Iraku niektórych F-16 do Iranu. W pewnym sensie to zrozumiałe.

  1. GTS

   Może ten generał chciał odlecieć z całym garnizonem F-16 do Iranu? :P Tak na poważnie raczej oceniam na błąd pilota. Nie wiem po co zbroić Irakijskich żołnierzy jak oni garnizon liczący 2000 ludzi z czołgami poddają 130 osobom z kałaszami. Jak to nazwać tchórzostwo, debilizm albo może lepiej zdrada?

 3. szpieg z krainy deszczowców

  Widocznie generał był niewygodny dla CIA, więc go usunęli. Proste.

 4. x

  Czy chodzi o samolot ktory ""uderzyl" w gazociag?

 5. oro

  Widać ,że amerykańska technologia też się sypie...

 6. a-i

  Portal F-16.net podaje, że rozbił się nie jednomiejscowy F-16C lecz dwumiejscowy F-16D Block 52 s/n IAF1601

 7. Alfret

  Kiedy przeczytalem tytul od razu pomyslalem, ze zginal iracki general odpowiedzialny za porzucenie 1000 hummerow i wielu Abramsów wraz z magazynami i pozostałym uzbrojeniem dla ISIS (czy jak ich tam zwal tych afgańskich mudżachedinów). Chyba generał nie ćwiczył wg wskazowek japońskich kamikadze aby zniszczyc rurociag gazowy w USA. Ten rurociag i tak załatają w kilka dni, a tych wiele lat zycia nie jest tanie wbrew pozorom.

  1. Wojtekus

   Trollowanie na cala parę. Dlaczego generał sił powietrznych byłby odpowiedzialny za porażkę sił ladowych? Troche mniej fantazji.

Reklama