Reklama

Siły zbrojne

Indyjskie Rafale trafią na lotniskowce

Rafale M – fot. US Navy
Rafale M – fot. US Navy

Francuska spółka Dassault Aviation odpowiedziała na zapytanie ze strony indyjskiej marynarki wojennej w sprawie przekazania do Indii wielozadaniowego samolotu Rafale-M w wersji jednomiejscowej i przeznaczonej dla lotniskowców.

Sprawa jest o tyle interesująca, że znajdujące się obecnie w linii i budowane indyjskie lotniskowce nie mogą wykorzystywać samolotów Rafale M. Są to bowiem statki powietrzne zoptymalizowane dla jednostek pływających klasy CATOBAR - z katapultami wspomagającymi start i linami hamującymi podczas lądowania (Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery).

Tego rodzaju lotniskowce są wykorzystywane przede wszystkim w amerykańskiej i francuskiej marynarce wojenne. Indie mają natomiast okręty klasy STOBAR (Short Take-Off But Arrested Recovery), na których stosuje się liny hamując przy lądowania ale do wspomagania startu zbudowano na dziobie specjalną skocznię.

Okrętami STOBAR są więc: INS „Vikramaditya”, INS „Viraat” INS „Vikrant”. Katapulty ma posiadać dopiero planowany do zbudowania indyjski lotniskowiec o napędzie atomowym INS „Vishal”.

Jak na razie nie wiadomo, czy Rafale M, o które zapytała się ostatnio indyjska marynarka wojenna mają należeć do puli wcześniej negocjowanych 126 samolotów Rafale.

Reklama

Komentarze (1)

  1. adAutor

    Indyjska marynarka "zapytała się"... ale czy również udzieliła sobie odpowiedzi????? Cytując klasyka: "ortografia, autorze".

Reklama