Reklama

Siły zbrojne

Indie kupują francuskie Mirage na części

Fot.  Jaskirat Singh Bawa (CC BY-ND 2.0)
Fot. Jaskirat Singh Bawa (CC BY-ND 2.0)

Indie zakupiły eskadrę używanych francuskich samolotów wielozadaniowych Mirage 2000. Maszyny te mają zostać rozebrane na części, których większość posłuży do utrzymywania w sprawności floty maszyn sił powietrznych tego państwa.

Indie eksploatują obecnie około 50 Mirage 2000 zakupionych od Francji w latach 80. ubiegłego wieku. Miało to być przeciwwagą dla pozyskania przez Pakistan amerykańskich F-16. Zakup na części francuskiej eskadry jest już drugim w historii i ma się przyczynić do zwiększenia gotowości operacyjnych tych samolotów w indyjskiej służbie. Francuskie samoloty mają zostać wysłane do Indii statkami w skrzyniach, a nie przelecieć na miejsce o własnych siłach.

Umowa o zakupie została podpisana 31 sierpnia, ma wartość 27 mln EUR i dotyczy 24 samolotów z czego przynajmniej 16 zostanie przeznaczonych na części. Mirage zostały wycofane jakiś czas temu z jednostki, w której zastąpiły je Dassault Rafale.

Reklama
Reklama

Indie są obecnie jednym z największych użytkowników Mirage 2000 na świecie, a w obliczu potencjalnego konfliktu z Chinami starają się podnieść gotowość operacyjną swojej licznej floty samolotów bojowych. Co ciekawe innym dużym użytkownikiem tych maszyn jest inny potencjalny przeciwnik ChRL czyli Tajwan, który posiada 55 tych samolotów.

Na początku tego roku Francja miała jeszcze 132 Mirage 2000 różnych wersji.

Reklama

Komentarze (3)

  1. rezerwa 77r.

    podobnie POLSKA powinna kupić od WĘGRÓW , MIG-29 na części

    1. Davien

      A po kiego nam części do wycofywane go złomu

    2. ten złom nie ma już żadnej, ale to żadnej wartości poza kolekcjonerska, Polska powinna wycofać je ze służby jak najszybciej. szkoda tylko że nie kupiono 2 eskadr najnowszych f16 i jednej f35 zamiast owych dwóch f35.

    3. Kpt. Rykow

      Polska powinna się w ogóle zastanowić jakie lotnictwo powinna mieć na wypadek W a nie kupować w czambuł byle co od Wielkiego Brata.

  2. Herr Wolf

    ...a 8 zostanie wprowadzone do lini.

    1. Davien

      Dalej lepsze od ich Fulcrumów

    2. Leszek

      wcale że nie znasz na lotnictwie

  3. Ech

    To dobry samolt? ma szanse z f16? ktos wie?

    1. Davien

      Z najnowszymi F-16 nie bardzo, to maks poziom Bl 52+

    2. ze starszymi wersjami f16 tak, z nowszymi bez szans.

    3. Czysta prawda

      Bardzo dobry,o nie gorszej od F-16 zwrotności (co nie raz udowodnili Grecy w walkach z tureckimi F-16), w wersji Mirage 2000-5, 2000-5 Mk2 z bardzo dobrą awioniką i uzbrojeniem. W latach swojej świetności, t.j. na przełomie wieków, nie ustępował F-16, a przegrywał kontrakty z Falconem głównie ze względu na swoją znacznie wyższą cenę jednostkową.

Reklama