Reklama

Siły zbrojne

Indie chcą kupić 24 nowe śmigłowce morskie

Fot. Lockheed-Martin
Fot. Lockheed-Martin

Rząd Indii zdecydował się na pozyskanie 24 egzemplarzy śmigłowców MH-60R, których głownym przeznaczeniem ma być zwalczanie okrętów podwodnych. Maszyny będą stacjonować na okrętach wojennych marynarki indyjskiej.

Zakup jest częścią większego programu zmierzającego do pozyskania m.in. nowych śmigłowców dla marynarki i uzbrojenia artyleryjskiego dla wojsk lądowych. Łączna wartość programu to około 6,4 mld. USD, natomiast wartość umowy dotyczącej nabycia śmigłowców MH-60R szacowana jest na ok. 1,8 mld USD.

Dla liczącej 295 jednostek pływających Marynarki Wojennej Indii, pozyskanie nowoczesnych śmigłowców (w tym śmigłowców ASW) pozostaje jednym z priorytetowych celów, ponieważ głównymi platformami wypełniającymi dla niej te zadania są bazujące na okrętach i na lądzie HAL Cheatak (licencyjna wersja Aérospatiale Alouette III) i  UH-3 Seaking.

Jest to już kolejne podejście Indii do tego problemu. Pierwotnie, zakupionych miało być 18 śmigłowców SH-70B z opcją na 6 kolejnych. Ostatecznie jednak Indie zrezygnowały z tego zakupu.

Procedura zakupu wiropłatów MH-60R ma zostać przeprowadzona w ramach programu FMS (Foreign Military Sales), co oznacza, że będzie negocjowana na szczeblu rządowym. 

Komentarze (2)

  1. sojer

    Chcą... od 5 lat. Indie mają inny problem niż Polska. Chcą full transfer technologii i produkcję w Indiach. Chcą być jak Turcja. Problem w tym, że taki transfer kosztuje, więc kiedy np. usłyszeli cenę za licencyjną produkcję i technologię od Rafale to im szczęki opadły i podziękowali.

  2. spostrzegawczy

    \"ponieważ głównymi platformami wypełniającymi dla niej te zadania są bazujące na okrętach i na lądzie HAL Cheatak (licencyjna wersja Aérospatiale Alouette III) i UH-3 Seaking.\" - a o 10 szt. hinduskich Ka-28PL niedawno zmodernizowanych przez Rosjan za prawie 300mln$ to rusofobia zabrania wspominać?