Reklama

Siły zbrojne

ILA 2014: Polska obecna na ziemi i w powietrzu

 • Photo: J. Sabak/Defence24.pl.
  Photo: J. Sabak/Defence24.pl.

W berlińskim salonie lotniczym ILA 2014 wzięło udział 1203 wystawców z 40 krajów świata. Było wśród nich 60 przedstawicieli polskiego przemysłu oraz reprezentanci polskich sił powietrznych. Jedną z niekwestionowanych gwiazd imprezy został świetnie zaprezentowany w powietrzu polski MiG-29 i jego pilot, ppłk Piotr Iwaszko. 

MiG-29 z 23. bazy lotnictwa taktycznego z Mińska Mazowieckiego prezentował się w powietrzu znacznie efektowniej niż Eurofightery gospodarzy i amerykańskie F-16 Falcon. Polski pilot wykonywał bardzo efektowne ewolucje na niewielkiej wysokości, często zagłuszając rykiem dopalaczy podkład muzyczny zespołu Metallica. Ale maszyna w robiącym wrażenie malowaniu, z godłem dywizjonu 303 na grzbiecie i z wizerunkiem jednego z jego pilotów, asa myśliwskiego Mariana Pisarka, na stateczniku była również obecna na ekspozycji statycznej.  MiG-29 reprezentował polskie siły zbrojne wraz z samolotem PZL M-28 Bryza.

Wśród wystawców było 60 polskich firm występujących zarówno pod znakami międzynarodowych koncernów takich jak Pratt&Whitney czy MTU, jak również samodzielnie.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, PZL Mielec, Rzeszowa czy Doliny Lotniczej, która podczas ILA podpisała interesujący dokument.  Chodzi o zawarcie porozumienia z meksykańskim klastrem lotniczym Monterrey, który skupia 110 firm zatrudniających 23 tys. ludzi. Wiceprezes Doliny Lotniczej Ryszard Łęgiewicz ma nadzieję, że porozumienie z Meksykanami ułatwi wejście na rynek latynoamerykański. 

Tak więc Polska zaznaczyła swoją obecność na berlińskim ILA 2014 zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Polscy wystawcy i przedstawiciele sił zbrojnych są obecni na niemieckich targach nieprzerwanie od 1992 roku. Podczas poprzedniego ILA 2012 Polska był krajem partnerskim. W bieżącym roku rolę tą pełniła Turcja. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Piotrek EPKS

  Piotrek. Pozdro i jeszcze dużo więcej. Piotrek imiennik. znamy się z Dębridge (Klunb Uczelniany). Chętnie posłuchałbym Twoich jam session na gitarce. Trzymaj się kolego

 2. NAVY

  [....]Jedną z niekwestionowanych gwiazd imprezy został świetnie zaprezentowany w powietrzu polski MiG-29[...] - tośmy zabłysnęli xd z resztą ,naród nasz nigdy błyskotliwy nie był.....

 3. Moc

  No i się zaczęło. Radio GłosRosji sieje propagandę: Jak poinformował wicedyrektor generalny MiG Władimir Barkowski, przedstawiciele uczestniczącego w wystawie składu lotniczego sił powietrznych Polski, którzy pilotują uczestniczący w lotach pokazowych salonu MiG-29, odwiedzili stoisko korporacji. „Podczas rozmowy z nimi zaprezentowaliśmy MiG-35. Polscy piloci byli zaskoczeni i zafascynowani charakterystykami bojowymi, taktycznymi i pilotażowymi naszego nowego myśliwca oraz jego możliwościami w użytkowaniu. Żadna z maszyn, będących obecnie u nich na wyposażeniu - nie tylko MiG-29, ale również amerykański myśliwiec F-16 - nie ma takich taktycznych przewag” - podkreślił Władimir Barkowski. Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_05_23/Polscy-piloci-sa-pod-wrazeniem-mysliwca-MiG-35-6558/

 4. pacodegen

  MiG 29 nie jest naszej produkcji, ani modernizacje u nas, co najwyżej malowanie. Dlaczego był tam, to niezrozumiałe kompletnie!! Jaka reprezentacja polskich sił zbrojnych?!?! To megalomania w najwyższym wydaniu!

 5. kamyk

  Organizatorzy odwołali sobotni pokaz dynamiczny polskiego miga. Piękna pogoda, wielu Polaków którzy przyjechali specjalnie na ten występ i ......zakaz startu. W 2012 Polska była krajem partnerskim na ILA, więc komunikaty były podawane w trzech językach: niemieckim, angielskim i ROSYJSKIM !!!

 6. Olo

  Czy my nie mamy nic lepszego do roboty niż reklamowanie ruskich samolotów??? Takie salony lotnicze to przede wszystkim przedsięwzięcie komercyjne. Co mamy z tego że reklamujemy migi 29?? Już bym zrozumiał gdyby to były Bryzy czy Orliki. Nic dziwnego że Rosjanie są zachwyceni. Taka reklama za cudze (polskie) pieniądze.

 7. Moc

  Zwrócić należy uwagę na fakt w jaki pokaz ppłk. Piotra wykorzystał RSK MiG do promocji swojego sprzętu. Jak podaje TVN24: gdy grupa wojskowych w polskich mundurach z naszywkami "Fulcruma" na ramionach pojawiła się w pawilonie, gdzie MiG wystawia swoją "35tkę", od razu wzbudzili zainteresowanie. Natychmiast padły pytania o to, czy w grupie jest pilot pokazowy polskiej maszyny, a gdy okazało się, że tak, zaczęła się feta.

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   ech ,nie masz lepszych kompanów "przy stole" jak Rusowie czy Ukraińcy ; źaden z narodów naszych obecnych sojuszników do nich sie nie umywa...No ,po prostu - nie ta krew i nie te glowy...

Reklama