Reklama

Siły zbrojne

Holownik Mieszko odebrany przez Marynarkę Wojenną

Mieszko Fot. Remontowa Shipbuilding
Mieszko Fot. Remontowa Shipbuilding

Marynarka Wojenna odebrała trzeci z sześciu zamówionych holowników produkowanych przez gdańska stocznię Remontowa Shipbuilding. Jednostka o nazwie Mieszko i numerze Burtowym H-2 wejdzie w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia w Gdyni należącego do 3. Flotylli Okrętów.

Mieszko dołączy tam do jednostki wybudowanej w ramach tej samej umowy o nazwie Gniewko (H-1), która została przekazana Marynarce wojennej 23 marca br., a w kwietniu podniesiono na niej banderę.

Wcześniej do służby został przekazany Bolko (H-11), na którym banderę podniesiono pod koniec lutego br. i który wszedł w skład Wolińskiego Dywizjonu Trałowców,  8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Podpisanie odbioru Mieszka poprzedziły próby morskie przeprowadzone w czasie sześciu wyjść w morze w dniach 29 czerwca - 9 lipca. Po wejściu do służby Mieszka Marynarka Wojenna będzie czekała jeszcze na trzy jednostki tego typu: Semko (H-12), Leszko (H-3) i Przemko (H-13).

Okręty powstają na podstawie umowy z czerwca 2017 roku zawartej w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik" o wartości 283,5 mln zł. Są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Klasa lodowa holowników pozwala na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.

Poza budową serii sześciu holowników polski przemysł realizuje obecnie budowę serii trzech niszczycieli min (typ Kormoran II, jeden dostarczony, liderem konsorcjum jest Remontowa Shipbuilding). Obok tych jednostek do służby oddano też budowany przez PGZ SW okręt patrolowy (ORP Ślązak, podniesienie bandery 28 listopada 2019 r.).

Reklama

Komentarze (20)

 1. Mały ale wariat

  Śliczny, w razie w może uczepić się jakiegoś niszczyciela i odholować go gdzieś hen. Niszczyciel nie powinien mieć jak go trafić

 2. yaro

  Super, mamy w naszej flocie nową wartość bojową .....

  1. Jabadabadu

   A flotę mamy?

 3. ktos

  Tak cos czulem... wczoraj wstalem i poczulem sie bezpieczniej. Jakby Polska zyskala nowa bron dla marynarki wojennej.

  1. biały

   teraz to nawet Rosjanie z Chinami nie będą w stanie nam podkoczyć :)

 4. Kolo

  Nie rozumiem tych narzekań. Wiadomo że to nie lotniskowce ale te holowniki raczej nie osłabiają naszej MW. Przydadzą się

 5. Defence24 wie lepiej.

  Tak więc tak: https://www.defence24.pl/holowniki-to-tez-istotna-czesc-sil-morskich

 6. BUBA

  Inne MW odbieraja np Fregaty a nasza MW Holowniki ...

  1. Bosmanz Pucka

   Nieprawda mamy GAWRONA za 1.4 mld pln Stoi na,redzie w Gdyni i odpoczywa

  2. codybancks

   Ktoś, będzie musiał holować do portu uszkodzone fregaty ........

  3. Fak sejk

   Bohaterowie są zmęczeni;)))

 7. Fantasta

  TAKA miniaturka a 35 mln pln

 8. Nikko

  Nie wiem co napisać o MW RP.... Może to , że z powodu holownika MW "poczułem się bezpieczniej" :-( Fajnie byłoby gdyby nasi marynarze dostali jakieś okręty adekwatne do naszego położenia geograficznego . Nie chodzi mi o lotniskowce klasy Ford ale coś większego od portowego statu spacerowego i bardzie operacyjne niż holownik

  1. sża

   Nie narzekaj, te holowniki zostały sprytnie zaprojektowane - na rufie pozostawiono miejsce do zamontowania działa laserowego.

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Holowniki są potrzebne dla okrętów, bo te bez holowników nic nie mogą, a siły zbrojne buduje się przez dekady a nie kilka lat, więcej wiary choć mnie też wkurza śmieszne finansowanie obronności.

  3. alkaprim

   cyt...a siły zbrojne buduje się przez dekady ....a co robili do tej pory?Przy tych rządach nie ma we mnie wiary..Dla wyjasnienia mówimy tu o MW...

 9. admirał

  Teraz zbudujemy na Helu wielkie działo elektromagnetyczne. Impuls z tego działa unieszkodliwi wszystkie jednostki wroga na Bałtyku w promieniu, powiedzmy 200 km. A wtedy wypłyną nasze dzielne holowniki i ściągną pokonane jednostki do polskich portów. Tak staniemy sie właścicielami np. Adm. Kuzniecowa ;-)

  1. ktos

   oj lepiej nie... potem bedzie trzba zaplacic za jego utylizacje.

 10. Yop

  Oj tam, nie narzekajcie, Macierewicz mówił, że będziemy budować okręty podwodne, więc za chwilę i one będą przekazane wojsku. Oczywiście, zaraz po tym, jak do zardzewiałej stępki dobudują prom pasażerski

 11. Marek1

  Program zastępczy mający na celu ratowanie Stoczni Remontowej trwa. Nieistotne, ze akurat holowniki są naszej będącej w stanie agonalnym MW potrzebne jak plaster choremu na dżumę. Ważne, że wyda się pieniądze, których tak rozpaczliwie potrzeba na naprawdę PRIORYTETOWE zakupy dla WP(Narew, Homar, Kryl, Kruk, dalekozasięgowe śr. rozpoznania, śr. WRE, śr. ppanc., amunicja ppanc 125 mm, itd., itd.)

  1. śmiech

   są potrzebne jak łysemu włosy.A jak myslisz jak w razie czego nasza flota wyjdzie w morze?

  2. Marek1

   Cała nasza "flota" składa się z jednostek, które NIE wymagają asysty holowników tak przy wchodzeniu, jak i przy wychodzeniu z obu portów wojennych RP.

 12. pol

  Czy w koncu zaczna budowac okrety wojenne a nie tylko holowki. Parodja.

  1. Ok bajdur

   Nie zaczną bo nie ma woli politycznej. Taka budowa trwa dłużej niż kadencję i nie można się nią chwalić przed końcem. Zobacz kto zaczął Kormorana a kto odciął kupony.

 13. Balbina

  kto wie , kto wie...a może z holowników powstanie fotylla przeznaczona do ochrony przekopu mierzeji wiślanej ;-)

  1. Bolko z Gliwic

   Antonio i Adriano chyba,wystarczą Kil poniżej 2 metrów bo DALEJ nie przepłyną

 14. SamJo!!

  Mamy NATO , będziemy holować te okręty do naszych portów i naprawiać !!!

 15. Syplog

  W odpowiedzi na malkontenctwo ponizszych wpisow to holowniki sa nam potrzebne na wypadek gdyby admiral kuzniecow wplynal na baltyk

  1. ole

   ;-)))

  2. SimonTemplar

   Rozumiem, że.w ramach dzialan obronnych załogi Holowników obrzucą Kuzniecowa jabłkami?

  3. Tadziu

   Bravo Błaszczak

 16. dim

  Nie możemy niestety ujawnić P.T. czytelnikom wyposażenia bojowego tego okrętu. A to ponieważ jest tak nowatorskie, że objęte ścisłą tajemnicą.

 17. Zaq

  Zapewne Mieszko zostanie okrętem flagowym naszej marynarki wojennej, bo inne ledwo utrzymują się na wodzie.

 18. Zawisza_Zielony

  Przynajmniej gdy idzie o holowniki to jesteśmy potęgą....

 19. Roman

  Sześć holowników z serii "Synowie Rybaka" to całkiem spore zamówienie i z pewnością Remontowa Shipbuilding powinna uczestniczyć w przetargach na budowę wielozadaniowych holowników dla innych flot. Przecież budowa takiej serii holowników dla naszej marynarki wojennej to znakomita reklama za granicą dla stoczni.

 20. Ślązak

  Holowniki to dobry początek, ale trzeba myśleć co dalej ja bym zbudował Kormorany dla drugiego dywizjonu potem korwety/fregaty

Reklama