Reklama

Siły zbrojne

Holenderskie Bushmastery do walki elektronicznej

Bushmaster MEW łatwo rozpoznać po zamontowanych na pojeździe systemach antenowych. Fot. Ministerstwo Obrony Holandii
Bushmaster MEW łatwo rozpoznać po zamontowanych na pojeździe systemach antenowych. Fot. Ministerstwo Obrony Holandii

Na początku lipca 102. kompania walki elektronicznej (102 Elektronische Oorlogvoering compagnie) holenderskich królewskich wojsk lądowych (Koninklijke Landmacht) odebrała pierwszy pojazd Bushmaster w wersji MEW (Multirole Electronic Warfare), czyli dedykowany do prowadzenia działań WRE.

Bushmastery MEW powstają w wyniku przebudowy wozów znajdujących się w wyposażeniu holenderskiej armii. Za całość projektu, w tym integrację nowego wyposażenia odpowiada Połączone Dowództwo Informatyczne JIVC (Joint IV Command) podległe pod Agencję Materiałów Obronnych DMO (Defensies Materiel Organization).
Projekt ten powstał w ścisłej współpracy z użytkownikami oraz producentami systemów i jest również wynikiem doświadczeń zebranych w trakcie misji w Mali oraz Iraku.

Wewnątrz pojazdu zamontowane zostało pięć stanowisk dla operatorów, którzy obsługują zainstalowane systemy za pomocą ekranów oraz specjalnych okularów wykorzystujących technologię VR (wirtualna rzeczywistość), dzięki którym mogą oni obserwować, widzieć źródła aktywności elektromagnetycznej oraz cybernetycznej.

Wraz z pozyskaniem nowego pojazdu 102. kompania podlegająca Wspólnemu Dowództwu ISTAR (jednostką wywiadowcza Koninklijke Landmacht) zyskuje nowe zdolności, w szczególności w zakresie określania pozycji źródła emisji, jak i jej zakłócania.

image
Fot. Ministerstwo Obrony Holandii

Co ciekawe nie są to jedyne Bushmastery w wersji WRE, gdyż na podobny krok zdecydowały się australijskie siły zbrojne. W maju br. tamtejszy resort obrony poinformował o rozpoczęciu w tym roku realizacji programu Land 555 Phase 6, w ramach którego mają zostać pozyskane pojazdy walki elektronicznej, łączności i rozpoznania. Podpisanie stosownej umowy planowane jest na 2012 rok a dostawy powinny zostać zrealizowane do 2023.

Bushmastery WRE uzupełnią pozyskane wcześniej plecakowe urządzenia zakłócające Resolve 3 EW firmy Chemring Australia, która od 2013 roku rozwija tego typu systemy na co otrzymała rządowy grant.

Australijskie Bushmastery walki elektronicznej mają być interoperacyjne z podobnymi systemami użytkowanymi przez Royal Australian Air Force  i Royal Australian Navy.

Ich wyposażenie będzie stanowiły urządzenia do wykrywania i zakłócania emisji elektromagnetycznej oraz systemy dowodzenia i wymiany danych na różnych szczeblach.

Reklama

Komentarze (2)

 1. PawelOZ

  Dzieki, ze nie wstawiacie na sile tych "Niderlandow"

 2. Gruzin

  Zapomnieli powiedzieć ze ruski zagłuszyl ich sygnal GPS

  1. Ruski A2/AD

   Zagłuszyć MÓGŁ gps w Norwegii na ćwiczeniach NATO

Reklama