Reklama

Siły zbrojne

Holandia zmodernizowała pierwszy okręt podwodny typu Walrus

W Holandii zmodernizowano pierwszy okręt podwodny typu Walrus – fot. M.Dura
W Holandii zmodernizowano pierwszy okręt podwodny typu Walrus – fot. M.Dura

Holenderska marynarka wojenna poinformowała o zakończeniu modernizacji okrętu podwodnego „Zeeleeuw” typu Walrus.

Jest to ważny moment programu LEP (Life Extension Program), ponieważ dopiero teraz zakłady stoczniowe Newesbu udowodniły, że są w stanie przeprowadzić założone prace modernizacyjne i już zapowiadają, że drugi okręt („Dolfijn”) zostanie przekazany w marcu 2016 r.

Wprowadzone zmiany oraz nowe systemy, które zamontowano na „Zeeleeuw” w ramach LEP, mają pozwolić na operacyjne wykorzystanie tej jednostki co najmniej do 2025 r. zwiększając jednocześnie jej możliwości do działania w strefie przybrzeżnej.

Jeżeli testy wykażą słuszność wprowadzonych modyfikacji – zostaną one zamontowana na wszystkich okrętach podwodnych typu Walrus. Prace na „Zeeleeuw” trwały od maja 2013 r. i uczestniczyło w nich średnio od 110 do 115 specjalistów.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Janek

  Lotos dalej inwestuje w złoża Norweskie,ciekawe czy rakietki z Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dolecą i ochronią tam nasze interesy

 2. fdsg

  Aż mnie to śmieszy że taki kraj który jest prawie nie widoczny na mapie ma takie okręty podwodne, a Polska co ma ??

  1. Łukasz

   Przyjażń amerykańską, choc nieodwzajemnioną ... ale teraz kupimy BH i będą nas bardziej lubili

  2. prawda

   ten mały kraj ma PKB 1,6x większy od Polski to ich stać...

  3. gsdf

   Smieszne sa komentarze takich znawcow jak Ty. Wiesz jakie morskie tradycje ma Holandia a jakie my? Jakaie priorytety w dziedzinie obronnosci? Wiec zanim zaczniesz pisać durne komentarze to sie troche dokształć a nie sensacji szukasz tam gdzie ich nie ma.

 3. ccc

  Pomarzyć dobra rzecz !

 4. Janek

  Norwegowie Szwedzi Niemcy albo modernizują albo kupują nowe, a nasz MON twierdzi że nam okręty podwodne nie są potrzebne.Nie ma to jak "mądrość" doradców którzy wiedzą wszystko czyli nic. Teraz będą kasować kobbeny to było do przewidzenia bo nie są już "pierwszej młodości" ale powinno się wypożyczyć okręty podwodne od Norwegów ule typ 210 bo jest taka możliwość,lub od Niemców również padła taka propozycja,ale Antoni stwierdził że muszą jeszcze minąć 2 pokolenia zanim coś z Niemcami będą negocjować.Totalny debilizm.Gazoport w Świnoujściu Naftoport w Gdańsku plus terminale kontenerowe w Gdańsku i Gdyni,platforma wiertnicza na Bałtyku należąca do LOTOS Petrobaltic i dalej twierdzicie że rakietki i samoloty zamiast okrętów są wstanie to wszystko ochronić? To powodzenia życzę,dalej liczcie na sojuszników na pewno nam pomogą tak jak zawsze

Reklama