Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania w przyszłym roku planuje zakupić okręty podwodne, fregaty oraz myśliwce

Zdjęcie ilustracyjne: Eurofighter Typhoon, fot. Gerard van der Schaaf/Flickr/CC BY 2.0

Rząd Hiszpanii planuje nabyć w 2023 roku uzbrojenie oraz zmodernizować posiadany już w armii sprzęt za 6,5 mld euro. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zakup okrętów podwodnych, fregat oraz myśliwców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak dowiedział się w resorcie obrony madrycki dziennik "La Razon", ministerstwo zamierza wydać na zakup uzbrojenia, a także jego remonty blisko połowę z zarezerwowanej dla niego sumy ponad 12 mld euro.

Czytaj też

Według stołecznej gazety zakupy dotyczą 30 kategorii uzbrojenia, z których największe środki trafią na zakup i modernizację myśliwców Eurofighter. Na cel ten przeznaczono blisko 620 mln euro. Z kolei ponad 444 mln euro trafi w przyszłym roku na zakup i modernizację śmigłowców transportowych NH-90.

Reklama

Zgodnie z planami resortu obrony w 2023 roku Hiszpania wyda również ponad 488 mln euro na budowę fregat F-110. "W sumie powstanie pięć takich jednostek (...), jednych z najnowocześniejszych na świecie, które zastąpią będące jeszcze w służbie fregaty F-80" - napisał "La Razon".

Czytaj też

Według gazety wśród przyszłorocznych wydatków resortu obrony jest zakup m.in. okrętów podwodnych S-80 oraz pojazdów transportowych.

Inwestycje rządu Hiszpanii na obronę będą większe w 2023 roku o 26,3 proc. w porównaniu w wydatkami z bieżącego roku.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 3,9 mld USD za cztery okręty podwodne , wyporność 3000 ton El Pais donosi że męczą się z nim od 2013