Siły zbrojne

Hipersoniczne Cyrkony wystrzelone z okrętów podwodnych

Autor. mil.ru

Rosja próbnie wystrzeliła około 10 hipersonicznych (hiperdźwiękowych) pocisków manewrujących Cyrkon z fregaty, a dwa kolejne z okrętu podwodnej - poinformowała w piątek agencja Interfax, powołując się na źródła we Flocie Północnej.

Rosyjski prezydent Władimir Putin mówił w 2018 r., że pociski hipersoniczne są częścią nowej generacji rosyjskiej broni, która może uderzyć w niemal każdy punkt na świecie i ominąć zbudowaną przez USA tarczę antyrakietową.

Były to kolejne testy Cyrkonu. Na początku października informowano o pierwszym udanym starcie pocisku z okrętu podwodnego. W nocy z 23 na 24 grudnia wojsko przeprowadziło kolejne, udane próby.

Czytaj też

Putin określił ubiegłotygodniowe testy jako „wielkie wydarzenie w życiu kraju" i oznajmił, że jest to „istotny krok" na drodze do zwiększenia potencjału obronnego Rosji.

Niektórzy zachodni eksperci kwestionują poziom zaawansowania nowej generacji rosyjskich rakiet, przyznają jednak, że dzięki połączeniu prędkości, manewrowości oraz wysokości lotu rakiety hipersoniczne są trudne do wykrycia i przechwycenia.

Prędkość pocisku Cyrkon określana jest na ok. 9 machów (czyli dziewięciokrotność prędkości dźwięku), a zasięg na ponad 1000 km. Po zakończeniu testów pocisk ma się znaleźć na wyposażeniu nawodnych i podwodnych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej. Jak podkreślił Putin, pociski mogą atakować cele zarówno na lądzie, jak i na morzach.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (6)

 1. Rudy

  Trzeci z kolei test AGM-183A, który odbył się 15 grudnia 2021 roku, ponownie zakończył się niepowodzeniem. W tym czasie Rosja używa "Cyrkon" ze statków i okrętów podwodnych, a wystrzeliwuje salwę rakiet. Chiny nie są daleko w tyle za Rosją.

 2. Mickey93

  Tak tylko przypomne że ostatnio to USA niepokoiły się postępami chińskich konstroktorow których to broń okrozyla ziemię i trafiła w poligon. Podczas gdy broń w założeniach odpalana z b52 zaliczyła kolejna porażkę

  1. Valdore

   Mickey, USa moze to robic od 60-ciu lat więc bajki sobie daruj. A broni ala AGM-183A ani Chiny, ani Rosja nie są nawet w stanie opracować

  2. Sidematic

   Coś takiego? A kiedy miesiąc temu o tym pisałem to dostałem opieprz, ze zmyślam i fantazjuję.

  3. Tani35

   Ja nie kumam jak mozna zrobic cos czego nie ma. To jakby wymagac zeby USA zrobily odpowiednik s-950? Ja jestem za wyscigiem zbrojen ale i w cywilu cos sie dzieje... USA i EU blokuje konkurencje czyli C919 i Ms-21. Pierwsi wyrwali sie ruscy 26 grudnia ich Ws-21-300 dostal rosyjski certyfikat typu i w polowie roku wchodzi do Rossiji. Obydwa to prawie 1000 twardych zamowien. Oj bedzie wojna i to bez rakiet i tankow. Boeing i Airbus po latach monopolu maja problem,ktoremu na imie obnizka kosztu. Taki cywilny F-35.

 3. Bumer

  Muszą pokazać,że coś mają bo wszyscy się z nich śmieją. Niech szczelają zawsze to kasa idzie.

  1. HeHe

   Doprawdy? Kto konkretnie się z nich śmieje? :)

  2. Sidematic

   Stać ich. Rosja ma prawie BILION (1000 miliardów) USD rezerw walutowych w dużej części w złocie.

 4. Tani35

  O klecili i uklecili i im to idzie. Ruszyli tez Hindusi uruchomili nowego producenta Brahmosa. Ma budować do 100 rakiet rocznie. Na razie kupiły go Filipiny. Może sprzedadzą USA? Jak Ruscy pozwola. Gorsze idzie z Chin,tam wlasnie oddali do sluzby drugi lotniskowiec desantowy za rok bedzie trzeci. I wiecej nie ma potrzeby pisac.

 5. yaro

  I tym oto sposobem pogłębiono amerykańskie zacofanie w tej technologii.

 6. Patrzący z boku

  Teraz czekamy na odpalenie rakiet przez Koreę Północną, a na końcu zapewne sam kierownik sąsiedniego kołchozu zechce objawić swą potęgę, choć pewnie może wystrzelić sobie co najwyżej rosyjskiego "szampana". Ale, jakby nie było nieziemskie trio będzie w komplecie.