Siły zbrojne

Grecki myśliwiec rozbił się w morzu. W tle konflikt z Turcją

Fot. stefg74/wikipedia.com/CC BY 2.0
Fot. stefg74/wikipedia.com/CC BY 2.0

12 kwietnia katastrofie uległ grecki samolot myśliwski Mirage 2000-5, który rozbił się w pobliżu wyspy Skyros na Morzu Egejskim. Wcześniej miał uczestniczyć w starciu z samolotami tureckimi, do jakiego doszło w przestrzeni powietrznej, do której prawa roszczą sobie oba państwa.

Para greckich myśliwców powracała do bazy po - jak twierdzą media w Grecji - przechwyceniu tureckich samolotów myśliwskich F-16. Pilot kpt. Giorgos Baltadoros zginął w katastrofie. Turcja oficjalnie stwierdziła jednak, że w rejonie zdarzenia w tamtym czasie nie przebywały żadne samoloty tureckie.

Utrata samolotu Mirage 2000-5 to kolejna odsłona starć granicznych pomiędzy Grecją i Turcją - kilka dni wcześniej greccy żołnierze ostrzelali ogniem broni ręcznej turecki śmigłowiec, który zbliżał się do wyspy Ro. Strona grecka określiła ostrzelanie maszyny Ankary, lecącej z wyłączonymi światłami nawigacyjnymi jako "ostrzeżenie ogniem" - pilot helikoptera bezpiecznie oddalił się. Zaledwie kilkanaście godzin wcześniej nad Ro przeleciała para tureckich F-16 - pikanterii sprawie dodaje fakt, że wyspę dopiero co opuścił minister obrony Grecji.

Obecna eskalacja napięcia pomiędzy oboma państwami to zaledwie epizod w długiej historii konfliktu, sięgającego minionego stulecia, przejawiającego się utarczkami granicznymi, wysyłaniem samolotów w przestrzeń powietrzną obcego państwa lub w jej bezpośrednie sąsiedztwo, czy retoryką słowną prezydenta Turcji, wzywającego do renegocjacji układu z Lozanny z 1923 r.

Do podwyższenia napięcia pomiędzy oboma krajami, będącymi członkami NATO, doszło po nieudanym zamachu w Turcji, gdy Grecja odmówiła ekstradycji ośmiu żołnierzy tureckich, którzy schronili się na jej terytorium. Odmowę uzasadniono obawą o brak sprawiedliwego procesu w kraju rządzonym przez Erdogana.

W marcu tego roku Turcy zatrzymali z kolei na swoim terytorium dwóch żołnierzy greckich, którzy - jak tłumaczą Ateny - zgubili się w rejonie pogranicznym we mgle. Obaj znajdują się w areszcie i będą najprawdopodobniej sądzeni za szpiegostwo.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.