Reklama

Siły zbrojne

Głuszce na francuskim niebie

  • Fot. Wikipedia.org
    Fot. Wikipedia.org
  • Fot. Instytut Kościuszki
    Fot. Instytut Kościuszki

450 żołnierzy z 14 krajów na 18 statkach powietrznych bierze udział w unikatowym szkoleniu organizowanym przez Europejską Grupę Powietrzną - European Air Group we Francji. Są wśród nich śmigłowce Głuszec, uzbrojone przez Zakłady Mechaniczne Tarnów.

W-3PL Głuszec to wielozadaniowa, wojskowa maszyna wykorzystywana w polskich Wojsk Lądowych. Może służyć do realizacji różnego rodzaju zadań, w tym: transportu żołnierzy, misji czy niszczenia celów naziemnych. Jest on pierwszym śmigłowcem wsparcia bojowego zbudowanym całkowicie przez polskich inżynierów. Specjalnie dla tej maszyny zaadaptowany został  zdalnie sterowany karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Zajmowali się tym konstruktorzy Ośrodka Badawczo Rozwojowego, będącego obecnie częścią Zakładów Mechanicznych.

Warto dodać, że Zakłady Mechaniczne współpracują z przedsiębiorstwami, które w trwającym właśnie przetargu zabiegają o realizację rządowego programu zakupu śmigłowców dla polskiej armii. W zależności od przyjętej wersji firma ma się zająć dopasowaniem stanowiska podkadłubowego. Kolejnym zadaniem ma być adaptacja karabinów na uzbrojenie pokładowe.

Szkolenie w Bazie Lotniczej Sił Powietrznych Francji w Cazaux to kurs standaryzacyjny z zakresu odzyskiwania izolowanego personelu. Jego celem jest planowanie i praktyczna realizacja misji w środowisku międzynarodowym. W zajęciach uczestniczy 30 żołnierzy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama