Reklama

Siły zbrojne

Gen. Robert Głąb obejmie stanowisko w jednym z dowództw NATO

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Gen. Robert Głąb obejmie stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym w Norfolk - poinformował resort obrony. Na to stanowisko wyznaczył go szef MON Mariusz Błaszczak.

"Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył z dniem 1 sierpnia br. gen. dyw. R. Głąba na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym (HQ SACT) w Norfolk" - podało w piątek MON na Twitterze.

Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji to jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO, zajmujące się transformacją zdolności wojskowych Organizacji do nowych wymagań geopolitycznych - ma za zadanie testować i wdrażać nowe doktryny strategiczne, kontrolować zdolności i możliwości wojsk NATO oraz prowadzić szkolenia i ćwiczenia. W Polsce Dowództwo nadzoruje Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Na stronach Garnizonu Warszawa, którego gen. Głąb był ostatnio dowódcą podano, że urodził się on 30 września 1965 r. w Olkuszu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Kwalifikacje zawodowe doskonalił między innymi podczas Kursu Taktyczno-Operacyjnego w Akademii Obrony Narodowej, specjalistycznych kursów wojskowych dotyczących planowania operacyjnego i szkolenia zrealizowanych w szkole NATO w Oberammergau (RFN), w Rydze (Łotwa) oraz kursu z zakresu dowodzenia operacjami powietrznymi (JFACC Commander Course) w CASPOA, Lyon (Francja). W 2009 r. ukończył Studia Operacyjno–Strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, a w 2010 r. uzyskał dyplom w zakresie studiów obronnych na King’s College London.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama

Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1988 r. w 3. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju. Doświadczenie zdobywał zajmując kolejno stanowiska dowódcy plutonu, dowódcy baterii, szefa sztabu w dywizjonach rakietowych i technicznym. W 1999 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy dywizjonu rakietowego. W 2004 r. został szefem szkolenia, a dwa lata później szefem sztabu Brygady.

W 2012 r. rozpoczął służbę w strukturach NATO na stanowisku szefa Zarządu Szkolenia (A-7) w Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Ramstein (RFN). Po powrocie do kraju w 2015 r. kontynuował służbę w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 2016 r. pełnił stanowisko Dowódcy Garnizonu Warszawa. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama