Reklama

Siły zbrojne

Gen. Mika: "Każdy dzień dostarcza nam nowych doświadczeń"

„Każdy dzień dostarcza nam nowych doświadczeń. Nie bez znaczenia pozostaje stały wzajemny wzrost relacji, wzajemnego zrozumienia i przede wszystkim tej zdolności do wykonywania zadań razem. Rozumiemy siebie nawzajem, ćwiczymy razem, ciągle się czegoś od siebie uczymy. To ćwiczenie to kolejne doskonalenie, kolejny etap” - powiedział w rozmowie z Defence24.pl generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP, po rozpoczęcie poligonowego elementu ćwiczeń Defender-Europe 2020 Plus.

Podobnego zdania jest generał dywizji Joe Jarrard, zastępca dowódcy Sił Lądowych USA w Europie. „Kontynuujemy wspólne ćwiczenia i niezależnie od tego czy robimy to w Polsce, czy Polacy przyjeżdżają do nas do naszego centrum szkoleniowego w Niemczech, to poprawiamy naszą zdolność do komunikowania się ze sobą (…) To wszystko pozwala nam na wspólne operowanie w dowolnym środowisku w jakim się znajdziemy – czy to broniąc się, czy odstraszając.

Generał Jarrard nadmienił też m.in., że pierwotnie w ćwiczeniu Defender-Europe 2020 miało wziąć udział 18 państw, a ostatecznie biorą w nim udział Amerykanie i Polacy.

Grafika: Defence24.pl
Grafika: K. Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (8)

 1. Wolf

  Mi 24 bez pocisków ppanc (ciekawe co one tam robiły poza hałasem), rosomaki bez ppanc, obrona krótkiego zasięgu to jodek 23 mm. Niemieckie działko z 2 WS 20 mm , miało lepsze osiagi ogniowe niż te 23 mm z lat 60tych. Skoro już wiemy że połowa ceny nowego obrazka, czy rosomak to zautomatyzowany wieża z ppanc to nowe róbmy z tą wieża, ale dlaczego nie modernizuje się rosomak z wieża włoska dokladajac pociski śpij. Włosi chcieli na dac transfer technologii na całą wieżę. Tych pojazdów jest kilka setek. Jestesmy mistrzami w marnowaniu kasy .

 2. Glinnik

  Polscy generałowie to już nie to co kiedyś.

 3. Zmechu 12

  To bylo prawdziwe doświadczenie kiedy amerykański bwp wyprzedził rosomaka na jeziorku a takiej fali narobili ze na brzegu dowództwo pędem wyslalo dwie motorówki O tych kamizelkach co NAM zakosolii juz wspominałem

  1. y

   Nie fantazjuj! Amerykański "bwp wyprzedził rosomaka na jeziorku"? Jaki amerykański, pływający bwp jest na poligonie drawskim?

 4. rob ercik

  na polu walki z covidem, czyli realnym, zagrożeniem, nie wykazali się niczym.

  1. y

   Wojsko jest od walki z COVID? To nie mamy w Polsce służby zdrowia? I czy raczej nieźle sobie radzimy w tym zakresie? Coś ci się potegowało! No chyba że w Rosji. To rozumiem. Tam armia jest sposobem na wszystkie problemy...

 5. sdfdf

  Genralowi to elita kraju, jest ich parudziesieciu w polsce, reprezentuja nasz zkraj na arenie miedzynarodowej, dlaczego nie ma wobec nich chocby minimalch wymagan co do prezentacji, zwlaszcza zachowania odpowiedniej wagi??

  1. Listopadowy Kurzy Jastrząb

   Dlaczego piszesz Polska z małej litery? Takie minimalne wymagania, aby się wypowiadać publicznie...

  2. Gmoch

   Ukraina pokazala, ze generalowie sa bezuzyteczni. Uposazenie generala to jakies 4 pensje podoficerskie, zolnierzy ktorzy sa juz specjalistami i operatorami jakiegos sprzetu i maja swoja wartosc bojowa na polu walki.

  3. x

   w Kambodży, to nawet nauczyciele i muzycy okazali się "bezużyteczni" i to śmiertelnie...

 6. Leon zawodowiec

  Wzajemnie zdumienie spowodował pojawienie sie rosomaka medycznego co sie rozkraczyl po drodze

 7. Desantowiec

  Mam doświadczenie z amerykańskiej kuchni polowej a raczej z racji żywności ktore rozdawali. Za flaszkę sześcio pak dla drużyny SUPER SPRAWA

 8. Desantowiec

  Amerykańska dywizja w Poznaniu JUŻ nie chce komponentu polskiego po swoim dowództwem.Zobaczyli eskadre mi24 ,Bwp i rosomaka w wersji light i WYSTARCZY

Reklama