Reklama

Siły zbrojne

Gen. Dyński: Zdolności Patriotów muszą być uzupełniane przez Narew [Defence24 TV]

Zestawy Patriot, w konfiguracji PAC-3 są przeznaczone przede wszystkim do zwalczania rakiet balistycznych. Możliwości zestawu Patriot muszą być uzupełniane. (…) Narew będzie przeznaczona do zwalczania tradycyjnych celów powietrznych, takich jak samoloty i śmigłowce, których liczba na współczesnym polu walki jest bardzo duża – powiedział w rozmowie z Defence24.pl generał brygady Kazimierz Dyński, dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Dowódca 3 Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej mówił o konieczności budowy warstwowej obrony powietrznej. Podkreślił, że zestawy Wisła muszą być uzupełnione przez system Narew, odpowiedzialny na przykład za zwalczanie samolotów i śmigłowców. Z kolei trzecia warstwa obrony powietrznej to zestawy bardzo krótkiego zasięgu, typu VSHORAD, takie jak wprowadzona już do 3 Brygady Pilica, odpowiedzialna za bezpośrednią osłonę m.in. zestawów Wisła i Narew.

Generał Dyński mówił także o niezbędnych cechach systemu dowodzenia obroną powietrzną, a także o przygotowaniach do przyjęcia zakupionych w 2018 roku zestawów Wisła (IBCS/Patriot). W tym celu żołnierze podległej mu jednostki uczestniczą w szkoleniach Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Chateaux

    Tyle to i ja potrafie powiedzieć, nie biorąc generalskiej pensji, nie będąc nawet szeregowym.

  2. MArio

    To zestawy zakupione 2018 roku jeszcze nie są na wyposażeniu naszych jednostek?? Nie wiem jak nasze wojsko funkcjonuje ale w normalnej prywatnej firmie, przy takiej skuteczność menadżerowie dawno by już wylecieli ze swoich kontraktów

  3. yaro

    Ale jakoś cicho o zdolności patriotów które po raz kolejny nie zaliczyły testy zestrzelenia pocisku balistycznego średniego zasięgu pomimo wystrzelenia do niego dwóch rakiet SM6, test był w ubiegłym tygodniu.

Reklama