Reklama

Siły zbrojne

Gabońskie okręty z francuskimi stanowiskami artyleryjskimi

Stanowisko Nexter Narwhal 20B na pokładzie fregaty Normandie. Fot. Defence24.pl
Stanowisko Nexter Narwhal 20B na pokładzie fregaty Normandie. Fot. Defence24.pl

Gabońska marynarka postanowiła wprowadzić na uzbrojenie swoich okrętów lekkie stanowiska artyleryjskie kalibru 20 mm produkowane przez francuski koncern Nexter.

Cztery szybkie kutry patrolowe typu RPB 20 dostarczone do Gabonu w 2010 r. przez stocznię Raidco Marine z Lorient zostaną doposażone w ręcznie sterowane stanowiska artyleryjskie typu 15A. Natomiast dwa pełnomorskie patrolowce typu OPV 50, które zbuduje stocznia Piriou na mocy kontraktu podpisanego podczas tegorocznych targów Euronaval, będą uzbrojone w zdalnie sterowane stanowiska artyleryjskie Narwal 20A. Tego typu uzbrojenie doskonale nadaje się dla okrętów patrolowych uczestniczących w zwalczaniu przemytu, piractwa czy przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.

Ręcznie sterowane stanowisko artyleryjskie Nexter 15A ma masę 200 kg, uzbrojone jest w pojedynczą armatę Nexter 20 M 621 o szybkostrzelności teoretycznej 750 strzałów/minutę i z zapasem amunicji wynoszącym 160 pocisków. Działko to wykorzystuje NATO-wskie naboje 20×102 mm. W identyczną armatę uzbrojone jest zdalnie sterowane stanowisko Narwhal 20A, które wyposażone jest w optoelektroniczny dzienno-nocny moduł celowniczy przystosowany do automatycznego śledzenia celu. Masa całego stanowiska to 390 kg, zaś do natychmiastowego użycia przygotowanych jest 200 pocisków.

Broń ta jest eksportową wersją systemu Narwal 20B zamówionego przez francuską flotę dla jej najnowszych fregat rakietowych typu Aquitaine (FREMM) oraz śmigłowcowców desantowych typu Mistral. Jej wyróżnikiem jest zastosowana amunicja 20x139 mm tradycyjnie stosowana we Francji. Drugim zagranicznym odbiorcą stanowisk artyleryjskich Narwhal 20A będzie Liban. Znajdą się one na pokładach okrętów rakietowych typu Combattante FS56, które mają zostać zbudowane dla libańskiej floty przez francuską stocznię CMN.

(AN)

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pan_Polak

  Jeszcze trochę i będą mieli liczniejszą i nowocześniejszą marynarkę niż Polska, ręce idzie załamać :(

  1. kzet69

   Załam i przeprowadź się do Gabonu Panie_Rusek

 2. spartakus

  Gabon to była Francuska kolonia z Afryki z PKB 16 mld $ i liczbą ludności 1,5 mln. Polskie PKB wynosi 530 mld $.

  1. MosheSchwantz

   ....i?

  2. heh

   czy Gabon ma 21 orkiestr wosjkowych? watpie!

Reklama