Reklama

Siły zbrojne

Futurystyczne uzbrojenie chińskich sił specjalnych [KOMENTARZ]

eng.chinamil.com.cn
eng.chinamil.com.cn

Na ujawnionych w internecie nagraniach z ćwiczeń taktycznych Brygady Operacji Specjalnych Xuefeng ze składu 76. Grupy Armii Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej można zobaczyć w użyciu szeroką gamę niezwykle interesującej broni palnej.

W trakcie ćwiczeń chińscy żołnierze używali kilku niezwykle działających i wyglądających typów broni palnej takich jak: indywidualny, zintegrowany system walki Type 11, system typu corner shot czy nóż-pistolet itp.

System Type 11 jest złożony z granatnika programowalnego QTS-11 zintegrowanego z karabinkiem szturmowym QBZ-03 kal. 5,8x42 mm. System QTS-11 jest powtarzalnym granatnikiem kal. 20 mm dysponujący różnego typu amunicją, wyposażonym w zintegrowany dalmierz laserowy i system kierowania ognia. Oznacza to konieczność przeładowania go po każdym strzale, a także brak amunicji wielozadaniowej jednego typu. Masa całego systemu wynosi od 5 do 7 kg. W 2011 roku rozpoczęła się jego produkcja seryjna, a według informacji z ubiegłego roku na wyposażeniu chińskiej armii ma znajdować się już blisko 50 tysięcy egzemplarzy tej broni.

System typu "corner shot" HD-66 stanowi połączenie pistoletu, stelażu przypominającego wyglądem i kształtem strzelbę powtarzalną, kamery i elektroniki oraz uchwytu na pistolet zdalnie sterowanego w zakresie 180 stopni. System ten pozwala operatorowi na "zajrzenie za ścianę" dzięki kamerze zamontowanej na uchwycie pistoletu, a także odpowiedzenie ogniem potencjalnemu przeciwnikowi. Tego typu rozwiązanie może okazać się wyjątkowo pomocne w walce w terenie silnie zurbanizowanym, gdzie żołnierze są narażeni na niespodziewany ogień dosłownie za każdym rogiem. Podobne zastosowanie system ten może znaleźć także w policji, czy innych resortach siłowych.

"Strzelający nóż" QSB-91 zwykły, chiński nóż szturmowy, w którego rękojeści od strony ostrza znajdują się otwory, a w niej samej bębenek na 4 naboje pistoletowe kal. 7,62x17, znane m.in. z pistoletu maszynowego Type 64. Pod rękojeścią znajduję się chowany w niej spust. Po wystrzeleniu pocisków możliwe jest ponowne załadowania na zasadzie zbliżonej do rewolweru. Tego typu rozwiązanie może stanowić bardzo przydatną broń w walce wręcz w niewielkiej przestrzeni, dzięki możliwości natychmiastowego użycia noża, jak i ukrytych w nim pocisków.

Według chińskich deklaracji tego typu systemy nowej, futurystycznej broni palnej mają pozwolić na stworzenie "superżołnierzy" zdolnych do walki nawet w sytuacji "1 kontra 10". Broń tego typu jest z racji swojej specyfiki i kosztów przede wszystkim z myślą o żołnierzach sił specjalnych, jednak z czasem pewnie możliwe będzie wyposażenie w nie także zwykłych żołnierzy.

Użycie tego typu systemów w czasie jednych manewrów na jednym poligonie pokazuje wyraźnie, że typy uzbrojenia, które były już opracowywane i testowane w innych miejscach na świecie i zakończyły swój rozwój na etapie badań, są często kopiowane i wdrażane do służby w Chińskiej Armii Ludowo-Wywoleńczej na większą skalę. W ostatnich latach Chiny prowadzą także duże inwestycje w obszarze nowych technologii w sektorze obronności w celu opracowania systemów uzbrojenia przyszłości na każdym szczeblu. Efekty tych prac stopniowo są wdrażane w życie, co można zobaczyć w trakcie ćwiczeń takich jak te.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Hunter

  Ciekawe jaka waga tego pistoletonoza?

  1. Toudi

   Jaka celność pocisku ?! Jaka trajektoria lotu czegoś wystrzelonego prawie bez lufy... Jaka przebijalność czegoś co po trzech metrach lotu leci bokiem ,tyłem ,lub koziołkuje...?! Jeżeli nie strzeli z bardzo bliska w głowę, a właściwie w twarz, to z 10 m może strzelać w kamizelkę ile tylko będzie miał ochotę. Chyba, że jest to jakaś super konstrukcja... Kiedyś widziałem eksplozję dziewiątki w magazynku wyjętym z broni. Pocisk po 3 m utknął w płycie kartongips. Całkowite rozproszenie energii , przypadkowa trajektoria, uderzenie w przeszkodę bokiem. Skuteczność ...zero.

  2. zagłodzony propagandą

   Jak prosto idzie naginanie faktów. Oczywiście Izrael i Arabia Saudyjska to świętoszki i pacyfistyczny wzór do naśladowania. Zły jest tylko Iran. Co się dzieje z tym narodem. 6 lat prania mózgu i społeczeństwo przestaje myśleć.

  3. DT

   Ekspert się odezwał …

 2. jojo

  gadżety z komiksów dla dla kilku wybranych, a reszta to co my.

 3. Davien

  1 kontra 10 w 2019? Nasi żołnierze w 1939 pod Wizną robili elitarną dywizję SS mimo, że Naziści mieli przewagę ponad 40:1.

  1. zadora

   W 1939 nie istniała ani jedna dywizja SS. Pierwsze utworzono przed kampanią francuską.

  2. Bardzo silny w sojuszu

   Nie 40:1 a 80:2

  3. Szymon

   Serio? Była tam dywizja SS?

 4. xyz

  A co z naszym programem Tytan? Już umarł?

  1. Trochę zorientowany.

   MSBS pod nazwą Grot są wprowadzane, nowe radiostacje chyba też będą. PR-15 pod nazwą Vis 100 już zamówiony (oczywiście najpierw do WOT)

 5. On

  Ja ich szanuję za spokój i wytrwałość w dążeniu do celu jakim jest stanie się największym mocarstwem na świecie, czyt. zdetronizowanie USA. I według mnie osiągną ten cel mimo rozpętania III WOJNY ŚWIATOWEJ przez...

 6. realista

  3 problemy turków :) QSB-91

 7. Gość 444

  A My?

 8. Marcin11

  Trening czyni mistrza, nie oręż

 9. Ping Pong

  Sami się tam pchają to grzechem byłoby nie skopiować.

Reklama