Reklama

Siły zbrojne

Francusko - włoski test przeciwlotniczego SAMP/T

Odpalenie pocisku Aster 30 z wyrzutni systemu SAMP/T. Fot. DGA EM/MBDA.
Odpalenie pocisku Aster 30 z wyrzutni systemu SAMP/T. Fot. DGA EM/MBDA.

Siły zbrojne Francji i Włoch przeprowadziły próbne strzelania pocisków przeciwlotniczych Aster 30 z zestawów przeciwlotniczych SAMP/T.

Zgodnie z komunikatem francuskiego ministerstwa obrony, próby polegały na wykonaniu dwóch odpaleń pocisków Aster 30 w warunkach zbliżonych do bojowych. Obydwa strzelania zakończyły się pomyślnym przechwyceniem celów. Podczas testów sprawdzano między innymi skuteczność działania systemów transmisji danych, w jakie wyposażone są zestawy przeciwlotnicze SAMP/T.

W czasie ćwiczenia samolot wczesnego ostrzegania AWACS przekazywał informacje do centrum dowodzenia zintegrowanym systemem obrony powietrznej (CMD3D). Stamtąd trafiały one do zestawów przeciwlotniczych oraz innych elementów systemu obrony powietrznej, za pośrednictwem systemów wymiany danych  Link 11 i Link 16, a także radiostacji typu PR4G. W manewrach brały udział także zestawy przeciwlotnicze Mistral i Crotale oraz centra kontroli obrony powietrznej w Lyonie i Mont-de-Marsan.

Według francuskiego ministerstwa obrony, przebieg prób stanowi potwierdzenie zdolności operacyjnych systemu przeciwlotniczego SAMP/T, zwłaszcza w zakresie interoperacyjności. Co więcej, w ramach ćwiczeń po raz pierwszy w historii przeprowadzono strzelanie z zestawów SAMP/T należących zarówno do sił zbrojnych Francji, jak i Włoch.

Reklama

Komentarze (4)

 1. RIKI

  Lechu masz całkowitą rację! A potem będzie znów lament że te patrioty w tej wersji którą kupimy to na iskandery są za słabe i okarze się że już na dzień dobry nie dość że złom kupiliśmy to nawet oprucz Jelczy nic do nich nie produkujemy! Czyli jak zwykle będzie mydlenie że przecierz nie ma się czym martwić bo wrazie czego NATO - SRATO nam pomorze i chciało by się rzec czy w tej Polsce będzie jeszcz kiedyś normalnie o mój Boże ! I nie dość że miliardy złotych pójdą w błoto to jeszcze dziesiątki lat nasza armia będzie miała coraz bardziej mało perspektywiczny sprzęt!

 2. lechu

  Kolega z USA już był i wszystko załatwił, tak więc nie ma co liczyć na wygraną SAMP/T. Wspomnicie moje słowa.... :-(

  1. Miroo

   poza tym powiedział: Niech bóg błogosławi Polskę...

 3. jacek

  system przypuszczalnie jest naprawdę dobry, tylko szczerze mówiąc bałbym się kupować sprzętu od Francji i Włoch, to kraje prorosyjskie...

  1. kod

   A amerykanie to kraj nie prorosyjski? Nie rozmieszaj argumentacja.

  2. Miroo

   każdy ponad naszymi głowami może się dogadać z Rosją.. USA już to wielokrotnie robiło... poza tym nie zawahają się go nam wyłączyć, gdyby nasza polityka nie była po ich myśli...

  3. Legion

   W czasach kryzysu Biznes to biznes wiec się nie dziwie ze Francuzi sprzedają sprzęt Rosjanom. klientów się nie wybiera jak jest mało... USA może sobie pozwolić na wybrzydzanie. także twierdzę że powinniśmy wynegocjować SAMP/T (Teraz Holande chce zmniejszyć zamówienia krajowe to można by spróbować oprócz polonizacji zakupu zdobyć kody źródłowe bo to podstawa). Jeśli francuzi byliby dalej niechety to należy zainteresować się MEADS... PS defence24 nie sądziłem że u was jest cenzura...

 4. observer

  Przyznam szczerze, że od początku (kilka lat) kibicuję opcji wyboru SAMP/T na najwyższą warstwę tarczy Polski. Nie tylko dlatego, że na MSPO w kielcach przedstawiciel Raytheon'a wił się jak węgorz gdy zadawałem mu niewygodne pytania na temat porównań możliwości technicznych systemów opartych o Patriot i Aster30, ale również dlatego aby wydane olbrzymie środki pozostały w Europie. Niestety Amerykanie pokazali jak traktują partnera handlowego i sojusznikami sposobem realizacji offetu na zakupione przez nas F16. Logicznym uzupełnieniem Aster30 wydaje się VLMica, której testy też przebiegły bardzo pomyślnie.

  1. Colt

   Popieram. Olbrzymie środki na "Tarczę Polski" powinny być wydane właśnie w Europie. Wszystkim to wyjdzie na dobre. Wystarczy tych cholernych amerykanów. Ale zobaczymy, co nasi "geniusze" wybiorą..

  2. antyczosnek

   Trudno by zabytek jak Patriot miał porównywalne parametry z francuskimi rakietami. W naszych źródłach się o tym nie wspomina, ale w ramach kwitnącej francusko-rosyjskiej współpracy wojskowej Francuzi otrzymali od Rosjan technologię pionowego startu z niezwłocznym skierowaniem rakiety na cel a nie jak w zachodnich rozwiązaniach dopiero po osiągnięciu przez rakietę sporego pułapu (Rosjanie odchylają rakietę przed zapłonem silnika głównego, a nie po, jak Zachód. Przy okazji rosyjskie rozwiązanie wydłuża zasięg o ok. 20%). Rozwiązanie rosyjskie skraca czas reakcji min. 6 razy w porównaniu do najlepszego zachodniego rozwiązania. Warto pamiętać, że wiedza Rosjan w tym zakresie jest nie do przecenienia bo Rosjanie odpalili w historii więcej rakiet przeciwlotniczych niż wszystkie inne państwa razem wzięte i wyprodukowali więcej typów rakietowych zestawów przeciwlotniczych niż wszystkie inne państwa razem!

  3. Bizi

   A dlaczego nie Aster15 , to jest jeszcze lepsze rozwiązanie ...

Reklama