Siły zbrojne

Francusko - włoski test przeciwlotniczego SAMP/T

Odpalenie pocisku Aster 30 z wyrzutni systemu SAMP/T. Fot. DGA EM/MBDA.
Odpalenie pocisku Aster 30 z wyrzutni systemu SAMP/T. Fot. DGA EM/MBDA.

Siły zbrojne Francji i Włoch przeprowadziły próbne strzelania pocisków przeciwlotniczych Aster 30 z zestawów przeciwlotniczych SAMP/T.

Zgodnie z komunikatem francuskiego ministerstwa obrony, próby polegały na wykonaniu dwóch odpaleń pocisków Aster 30 w warunkach zbliżonych do bojowych. Obydwa strzelania zakończyły się pomyślnym przechwyceniem celów. Podczas testów sprawdzano między innymi skuteczność działania systemów transmisji danych, w jakie wyposażone są zestawy przeciwlotnicze SAMP/T.

W czasie ćwiczenia samolot wczesnego ostrzegania AWACS przekazywał informacje do centrum dowodzenia zintegrowanym systemem obrony powietrznej (CMD3D). Stamtąd trafiały one do zestawów przeciwlotniczych oraz innych elementów systemu obrony powietrznej, za pośrednictwem systemów wymiany danych  Link 11 i Link 16, a także radiostacji typu PR4G. W manewrach brały udział także zestawy przeciwlotnicze Mistral i Crotale oraz centra kontroli obrony powietrznej w Lyonie i Mont-de-Marsan.

Według francuskiego ministerstwa obrony, przebieg prób stanowi potwierdzenie zdolności operacyjnych systemu przeciwlotniczego SAMP/T, zwłaszcza w zakresie interoperacyjności. Co więcej, w ramach ćwiczeń po raz pierwszy w historii przeprowadzono strzelanie z zestawów SAMP/T należących zarówno do sił zbrojnych Francji, jak i Włoch.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.